هفتمین دور مذاکرات جامع اتمی ایران بدون نتیجه ملموس پایان یافت

حق نشر عکس Michael Mann
Image caption از راست کاترین اشتون، جان کری و محمدجواد ظریف

هفتمین دور مذاکرات جامع اتمی ایران که از ۱۰ روز پیش در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل آغاز شده بود، 'بدون نتیجه ملموس' پایان یافته اما رسانه ها به نقل از مقام ها و مذاکره کنندگان اتمی می‌گویند به حصول توافق با ایران ظرف چند هفته آتی امیدوارند.

پیش از این احتمال داده می شد که نشست وزرای خارجه گروه ۱+۵ و ایران در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شود اما به گفته دیپلمات ها به دلیل مهیا نشدن شرایط، و پیشرفت اندک در مذاکرات، این نشست برگزار نشد.

هدف از مذاکرات جامع اتمی، حل و فصل نهایی پرونده اتمی ایران است. مطابق توافق های پیشین، مهلت مذاکرات تا سوم آذر (۲۴ نوامبر) تعیین شده است.

در جریان نشست نیویورک، دو دور مذاکره میان وزرای خارجه ایران و آمریکا و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم برگزار شد. ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران می‌گوید در آخرین دور این مذاکرات که جمعه شب برگزار شد، طرف ها بعد از دو ساعت رایزنی نتوانستند راه حلی برای رفع اختلاف نظرها پیدا کنند.

عباس عراقچی، از مذاکره کنندگان ارشد اتمی گفته که در هیچ یک از موضوعات اصلی در مذاکرات نیویورک توافق حاصل نشد.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران هم که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک رفت، گفته بود که "پیشرفت‌های کمی" در مذاکرات به دست آمده و برای حل این پرونده، دو طرف باید "تصمیم‌های شجاعانه" بگیرند.

آقای روحانی در جریان حضورش در نیویورک با روسای جمهوری فرانسه و بریتانیا (دو عضو گروه ۱+۵) دیدار و گفت و گو کرد.

پیش از آغاز سفر آقای روحانی و همزمان با افزایش خوشبینی ها، برخی از منابع حتی از احتمال برگزاری نشست سران ایران و گروه ۱+۵ خبر داده بودند. دیپلمات های ایران برگزاری این نشست را منتفی ندانسته اما احتمال آن را اندک توصیف کرده بودند.