لاریجانی: کامرون مثل کودکی است که از ترس فریاد می‌زند

حق نشر عکس ICANA

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، از اظهارات دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا که ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرده بود، انتقاد کرده و گفته‌های او را "عجیب و غریب"، "از سر ترس" و "کودکانه" توصیف کرده است.

آقای لاریجانی خطاب به آقای کامرون گفت: "چند روز پیش نزدیک بود قسمتی از کشور شما جدا شود، بنابراین شما امپراطوری ندارید که بخواهید برای ما بایدی تعریف کنید. پس چرا با این زبان صحبت می‌کنید؟"

رئیس مجلس ایران درباره نگرانی غرب از فعالیت شبه‌نظامیان 'دولت اسلامی' (داعش سابق) گفته است: "از جریان داعش و تروریست‌ها در منطقه اضطراب دارید که البته اضطراب درستی است، چرا که خودتان به اینها کمک کردید و حالا برای خودتان مشکل‌ساز شده‌اند."

"رفتار شما مثل رفتار کودکی می‌ماند که از روی ترس فریاد می‌زند و گاهی هم فحاشی می‌کند. شما از جریان تروریستی ترسیده‌اید و فریاد می‌زنید."

دیوید کامرون چهارشنبه هفته گذشته و ساعاتی پس از ملاقات با حسن روحانی، در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: "ما اختلافات زیادی [با ایران] داریم. حمایت ایران از سازمان‌های تروریستی، برنامه هسته‌ای، نحوه برخوردش با مردم ایران. اینها همه باید تغییر کنند."

او در عین حال گفت که ایران می‌تواند به ائتلاف بین‌المللی برای مقابله با داعش کمک کند.

علی لاریجانی در واکنش به موضع دیوید کامرون گفته است: "شما نیازمند مبارزه با تروریسم هستید و نمی‌توانید زرنگی کنید و نیازتان را به عنوان امتیاز به طرف مقابل بفروشید."

سخنان دیوید کامرون با انتقادهای دیگری نیز در ایران همراه بوده است. پیش از این وزارت خارجه ایران حرف‌های او را محکوم کرد.

روزنامه‌ کیهان با تیتر "وقتی انگلیس خبیث سازش‌طلبان را سکه یک پول کرد" از چگونگی انعکاس دیدار آقایان روحانی و کامرون در روزنامه‌های اصلاح‌طلب انتقاد کرده است.

روزنامه وطن امروز هم سخنان آقای کامرون را "لگد روباه" خوانده است.

مطالب مرتبط