بررسی روزنامه های صبح تهران - یکشنبه ششم مهر

بیشتر روزنامه های امروز صبح تهران از پایان بی نتیجه مذاکرات هسته ای در نیویورک نوشته و برای دومین روز از گفته های دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا علیه سیاست های جمهوری اسلامی به شدت انتقاد کرده اند. نشریات تندروها از این فرصت استفاده کرده اند تا دولت را متهم به نرمش های یک طرفه کرده و خواستار توقف روند بهبود تجدید روابط ایران و بریتانیا شده اند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تیتر و عکس محمد پرتو، آرمان

اختلافات ایران و غرب

ناصر فکوهی در مقاله ای در شرق با اشاره به اختلافات ایران و کشورهای غربی نوشته اول باید پرسید: آیا مذاکره، یا حتی تجدید رابطه با آمریکا به‌معنای پذیرش بازی و مشروعیت‌دادن به نقش این کشور در طول تاریخ معاصر یا در جهان امروز یا مهر تاییدی بر سیاست‌های بین‌المللی و داخلی آن است؟ باید در پاسخ گفت این امربستگی دارد که مذاکره و رابطه از چه موضعی انجام بگیرد، از موضع ضعف یا از موضع قدرت؟ و دیگر این که آیا می توان از این ارتباط به طور قطعی صرف نظر کرد.

به نظر این استاد دانشگاه: صرف نظر کردن از این ارتباط در اقتصاد جهانی و نظام سیاسی جهانی‌شده و ژئوپلیتیک بسیار پیچیده دنیا به‌طور عام، و خاورمیانه به طور خاص، نه فقط ناممکن بلکه خطرناک است و بزرگ‌ترین خطر نیز در سوق‌یافتن خواسته یا ناخواسته به سوی دوابرقدرت دیگر است که خطر آنها در جهان آینده، اگر بیشتر از آمریکا نباشد، کمتر نیست: روسیه، با دیکتاتوری مافیایی و چین با نظام کمونیستی و دیکتاتوری.

مقاله شرق نتیجه گرفته که: اگر بتوان الگویی مانند ٰژنرال دوگل یافت که بعد از جنگ جهانی دوم در عین ایجاد ارتباط با آمریکا عضو پیمان ناتو نشد بهترین راه حل است. چنین رابطه‌ای با حفظ تمام الزامات سیاسی و ملاحظات آن، می‌تواند در چشم‌انداز توسعه‌ای کشور قرار داشته باشد و تداوم این وضعیت لزوما به زیان کشور نباشد.

<span >داوود هرمیداس باوند در مقاله ای در آرمان درباره مذاکرات هسته ای و گفته های دیوید کامرون کم اثر و سخنان حسن روحانی را در سازمان ملل برای جلب رضایت اصولگرا ها دانسته و نوشته: در مذاکرات بین‌المللی گاهی اوقات طرحی بیان می‌شود که در اصطلاح به آن بالن آزمایشی می‌گویند و هدف آن سنجیدن توان آمادگی طرفین است تا براساس آن پیشنهادهای اصلی و آنچه در روند مذاکرات مهم است، پس از این بالن آزمایشی بیان شود.

به نظر این استاد دانشگاه: مسئله نگران‌کننده اما در اظهارات مقامات سیاسی کشورهای مختلف در سازمان ملل گره زدن سرنوشت پرونده هسته‌ای ایران به مسائل دیگر مثل حقوق بشر و حمایت ایران از گروه‌های فلسطینی و لبنانی است. چنانچه در کنگره‌ آمریکا مصوبه‌ای وجود دارد که توافق در مذاکرات را به این مسائل مشروط کرده که فعلا به خواست رئیس‌جمهور آمریکا به تعلیق درآمده است. مسائل موشکی ایران، مسائل حقوق بشر، دیگر بهانه‌هایی که کشورهای غربی، برای رفع نگرانی‌های اسراییل و برخی کشورهای عرب منطقه مطرح می‌کنند در ان‌پی‌تی وجود ندارد، گرچه در قطعنامه‌های شورای امنیت به آنها نیز اشاره شده است.

مقاله آرمان با اشاره به پیام باراک اوباما در سازمان ملل نوشته: اگر مبنای مذاکرات تعداد سانتریفیوژ و آب سنگین اراک باشد احتمال رسیدن به توافق بالاست اظهارات روحانی هم که از عوامل داخلی تاثیر گرفته بود، تاثیر منفی بر مذاکرات نخواهد داشت. کشورهای غربی از محدودیت‌ها و فشارهای سیاسی داخلی به روحانی آگاهند و مذاکرات را در نقشه راه پیش‌بینی شده ادامه می‌دهند.

شکست آمریکا و ماندن بشار

کیهان که با عنوان مذاکرات هسته ای نیویورک بی نتیجه پایان یافت بر مواضع سابق خود پافشاری کرده و در چند خبر و گزارش دولت روحانی را متهم به داشتن نرمش یکطرفه کرده و نظر داده که این سیاست اینک به بن بست رسیده است در سرمقاله خود به ماجرای حمله نیروهای تحت رهبری آمریکا علیه داعشی ها پرداخته است

به نظر نویسنده این روزنامه تندرو منظور از آمریکا مشارکت دادن داعش در حمله علیه دمشق و بازسازی مجدد ارتش آزاد است و دولت ترکیه که طی هفته‌های اخیر غیرفعال و حتی گاهی منتقد دیده می‌شد، نقش مهمی در آینده نزدیک پیدا می‌کند. آمریکایی‌ها با دولت آنکارا و داعش توافق کرده اند که سقوط دولت سوریه هم طی یک هفته عملی شود.

اما پیش بینی کیهان این است که: علیرغم همه این نقشه ها آمریکا شکست می خورد چون قدرت جبهه مقاومت در روی زمین از قدرت آمریکا و متحدان آن بیشتر است می‌توان گفت که اقدامات آمریکا ممکن است لطمه‌ها و آسیب‌هایی را متوجه جبهه مقاومت کند اما در این معرکه، جبهه مقاومت حتما بر «محور آمریکا» غلبه خواهد کرد، و اسد قوی‌تر از گذشته می شود.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تیتر و عکس صفحه اول روزنامه ایران

پیام‌آوران غرور

ایران در صفحه اول خود با چاپ عکس هایی از زنان مدال آور ایران در مسابقات آسیایی نوشته کاروان ورزش ایران تاکنون با ۱۹ مدال جایگاه ششم را از آن خود کرده است. نگاهی گذرا به سیاهه مدال‌آوران ایران در پایان روز هشتم، ما را به نکته‌ای مهم و قابل اعتنا سوق می‌دهد. نکته‌ای که پیام‌های ارزشمندی در دل خود دارد و از زوایای مختلف قابل بررسی و واکاوی است. ۷ مدال از مجموع ۱۹ مدال کاروان ایران توسط بانوان صید شده است. جالب اینکه بانوان در کسب مدال پیشقراول بوده‌اند و خط‌شکن. البته طلسم‌شکنی هم جزئی از عملکرد غرورآفرین آنها را تشکیل می‌دهد.

ارادت، مهارت یا هیچ‌کدام؟

ثمینا رستگاری در مقاله ای در اعتماد نوشته: این گروه‌ها با پشتوانه چه چیزی به جای آنکه در جایگاه پاسخگو بنشینند مدعی‌العموم شده‌اند و مدام از سیاست‌های هسته‌یی انتقاد می‌کنند، به کوچک‌ترین عزل و نصبی در دولت حساسند و واکنش نشان می‌دهند و شمشیر استیضاح را آخته بر سر وزیران نگه داشته‌اند. آنها بدون آنکه سکوت یا همدستی‌شان در اختلال وضعیت اقتصاد کشور را به یاد بیاورند خواستار بهبود سریع اوضاع اقتصادی‌اند. تنها بخشی از این احساس طلبکاری معلول قدرت رسانه‌یی آنهاست. اما عامل اصلی اعتماد به نفس آنها را باید در لایه‌های عمیق‌تری جست‌وجو کرد.

به نوشته این تحلیگر سیاسی: مخالفان اعتدال از فردای روز شکست در انتخابات ریاست‌جمهوری دو پروژه را همزمان پیگیری کردند؛ یکی اینکه بر اصلاح‌طلب نبودن روحانی تاکید کردند. دوم اینکه آنچنان نسبت به شکست خود در انتخابات تغافل کردند که دیگر این سوال که چرا همه کاندیدای آنها روی‌هم‌رفته نصف آرای مردم را هم کسب نکرد به ذهن کسی خطور نکند. فقط چند روزی میان طرفداران قالیباف و جلیلی نزاعی درگرفت و بعد هم تمام شد.

مقاله اعتماد پرسیده: چقدر این جملات را در اخبار می‌بینید یا می‌شنوید؟ «انتصاب یک مدیر حاشیه‌دار»، «تغییرات اتوبوسی»، «داس و دروی نیروهای متعهد» و... این فشارها برای جلوگیری از خارج کردن همان تعداد نیروی باارادت و ممانعت از ورود نیروی‌های جدید توسط روحانی به ساختار دولت صورت می‌گیرد؛ کاری که به‌تنهایی می‌تواند موجب زمینگیر شدن دولت شود. اگر خانه‌تکانی دولت را اولین قدم بدانیم بعد از یک سال هم تصویر واقعی‌تری از توان دولت در ذهن‌مان نقش می‌بندد و هم در داوری عملکرد دولت متر و معیارهای عینی‌تری خواهیم داشت.

در به در دنبال سارق

پوریا عالمی در ستون طنز شرق به یک خبر پرداخته که در آن آمده امسال سرقت کاهش ۳۳ درصدی و شرارت کاهش ۶۴درصدی داشته است. در حالی که یک آمار دیگر نشان می دهد که تلفن به ۱۱۰ مرکز اورٰژانس پلیس در هر دقیقه هجده بار زنگ زده است.

طنزنویس با مقایسه این دو آمار به این جا رسیده که تماس مردم با ۱۱۰ با میزان سرقت و شرارت و خشونت، نسبت معکوس دارد.

نتیجه گیری طنز شرق چنین است: اگر با همین فرمان برویم و کاهش ۳۳ درصدی سرقت ادامه پیدا کند، تا چندسال دیگر نه‌تنها سرقت کلا از بین می‌رود، که ممکن است خود مردم برای اینکه سرقت و دزدی و زورگیری از تاریخ و فرهنگ پاک نشود، به‌صورت داوطلبانه خودشان یقه یک‌نفر را در خیابان بگیرند و از او خواهش کنند که جیبشان را بزند. یا ممکن است مردم در خانه را نه‌تنها باز بگذارند که وانت هم بگیرند و لوازم خانه را هم بار وانت کنند که سارق‌ها تمایل پیدا کنند بیایند سرقت کنند.

استادان، گمشده در بحران آب

حسین آخانی در مقاله ای در شرق نوشته: این‌روزها، تیتر بیشتر روزنامه‌ها بحران آب است. علاوه بر این مساله، آتش‌سوزی جنگل‌ها، آلودگی هوا و ریزگردها نیز کشور را با چالشی جدی روبه‌رو کرده‌ است. در این زمینه، پرسش‌های مهمی می‌توان طرح کرد: راهکار حل این مشکلات چیست؟ دانشگاه‌ها و مراکز علمی چه مسوولیتی در برابر این بحران‌ها دارند؟ چرا متخصصان شاغل در این موسسات راه‌حل قطعی برای این مسایل ندارند؟ آیا در ایران به‌قدر کفایت در این رشته‌ها متخصص تربیت می‌شود؟

نویسنده در ادامه آماری داده که نشان می دهد در سال جاری دانشگاه‌های دولتی آمادگی خود را برای تربیت ۹۳۵ دکترا و پنج‌هزارو ۳۷۸ کارشناس‌ارشد در ۴۱ رشته مرتبط با آب‌وهوا، محیط‌زیست، بیابان‌زدایی، آمایش سرزمین، بوم‌شناسی کشاورزی (آگرواکولوژی)، بررسی گیاهان و جانوران، مدیریت و مهندسی آب و مشابه اعلام کرده‌اند. این ارقام در دانشگاه‌های غیردولتی بالاترند.

این کارشناس محیط زیست سپس پرسیده چرا تولیدات علمی این همه دانشجو و استاد دردی از دردهای کشور دوا نمی‌کند؟ چرا در کشوری که حدود سه‌هزار استاد و عضو هیات‌علمی وجود دارد که قادرند متخصصانی در سطح کارشناسی‌ارشد و دکترا در رشته‌های محیط‌زیست، آب و رشته‌های مربوطه تربیت کنند، مدیران کشور، مشاوره کارآمدی از آنان نمی‌گیرند تا بازی با منابع آبی کشور و مصرف ۸۵ درصد آب‌های تجدیدشونده، کشور را در آستانه بحران قرار ندهد؟

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تیتر و عکس حسین نیکپور، شهروند

مریم شکرانی در گزارش اصلی شهروند نوشته: بعد از ٦ ماه انتظار، فصل صید از دریا آغاز شده و چند روز دیگر صیادان به آب می‌زنند تا تورهایشان را روی امواج خزر بیندازند. ازچند روز دیگر، کم‌کم ماهیان پرطرفدار و گرانقیمت دریا، جایگزین پرورشی‌ های ارزانقیمت می‌شوند تا به گمان مردم، طبیعت بکر را مزمزه کنیم.

به نوشته این گزارش: شاید کمتر کسی بداند که دریای خزر، حالا تبدیل به کلکسیونی از سموم خارج از رده و منسوخ کشاورزی شده است. حالا شیلات و صیادی هم در کنار بخش کشاورزی این منطقه با بحرانی تازه روبه‌روست که ناشی از سموم کشاورزی استفاده شده در زمین‌های این منطقه بوده است. محل کار صیادان شمال، یا همان خزر، حالا گردابی مخرب از عناصر شیمیایی خطرناک و سرطان‌زاست که روزبه‌روز به حجم آلودگی آن هم اضافه‌تر می‌شود. دریاچه خزر یا همان کاسپین ایرانی، حجم قابل‌توجهی از ذخایر ارزشمند ماهیان خود را از دست داده و تبعات آلودگی آب خزر، گریبان ماهیانش را گرفته است.

شهروند در نهایت نوشته: عمق ماجرا را می‌توان از زبان محلی‌ها و خزرنشینان درک کرد که دیگر کمتر مشتری ماهی‌های دریا هستند. برای اثبات این هراس هم نگاهی به رکوردداری مبتلایان به سرطان در کشور گویاست که هراس خزرنشینان بیهوده و بی‌ربط هم نیست. اقتصاد صیادی این منطقه و سلامت مردم این پهنه وسیع آبی در خطر است.

چالش های دیگر

شوسیانس شجاعی فرد در ستون طنز شهروند به اشاره به چالش هایی که این اواخر درجهان معمول شده پیشنهاد کرده این چالش هم آغاز شود:

چالش دعوت به رفتن به صدر جدول!: تیم تراکتورسازی تبریز، ضمن دادن وعده قهرمانی، پرسپولیس تهران و ذوب‌آهن اصفهان را به چالش صدرنشینی صدر جدول دعوت کرد!چالش سخنرانی برای صندلیها: از ساعت چند این صندلیها خالیه؟! هشت؟! هفت؟! چن... شیش؟! من... تعدادی اسم دارم...در جیبم... نمی‌دونیم چرا... هروقت می‌خوایم دست کنیم... جیبمون... دستمال کاغذی در بیاریم...که دماغمونو پاک کنیم... یک عده داد میزنن... فریاد میزنن... میگن نکنید... مخلص آقای رئیس هم هستیم! من همه رئیس‌جمهوران... دولت‌های بعد از جنگ رو... دعوت می‌کنم... به چالش افشاگری... برای صندلی‌های خالی! زنده باد بهار... زنده باد بهار…

چالش چاله چوله‌های شهر تهران: بنده شهردار غیرتمند تهران را به پیدا کردن یک خیابان بدون چاله چوله، بدون گودبرداری، بدون سد معبر مغازه‌ها، دعوت می‌کنم! همچنین از این فرصت و تریبون استفاده کرده و خواستار تفکیک جنسیتی گربه‌ها و موشهایی هستم که از سر و کول شهر بالا می‌روند، البته می‌دانم مسئولیت این گونه امور پیش پا افتاده با شهردار غیرتمند نیست، ولی منعمان را برآوردن دعای رعیت شایسته باشد!

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کارتون فیروزه مظفری، فرهیختگان

مطالب مرتبط