چمدان: 'در پاریس زیر یک پل آواز می‌خوانم'

حق نشر عکس sara hamidi chamedan

سارا حمیدی چند سال پیش با انتشار ویدئویی که او را در حال آواز خواندن نشان می‌داد، شهرت یافت. در آن زمان، بسیاری صدای او را با قمرالملوک وزیری مقایسه کردند.

"یکی از دوستان کُرد تماس گرفت و گفت می‌توانم به عنوان یک زن، در مهاباد کنسرتی انفردای برگزار کنم. سر از پا نمی‌شناختم. می‌خواستم هر طور شده خودم را به مهاباد برسانم. به مهاباد که رسیدیم، مشکلات همچنان پا برجا بود. جایی برای تمرین نداشتیم. مجبور شدیم به یک موسسه آموزش زبان انگلیسی برویم و در زمان تعطیلی موسسه تمرین کنیم. آن روز، بعد از تمرین یکی از دوستان پیشنهاد داد که بخوانم. من هم غافل از گوشی‌های موبایل صدایم را گرفتم سرم. فردای آن روز به علت انفجار بمب در مهاباد، کنسرت تعطیل شد اما آن ویدئو به روی سایت یوتیوب رفت و سرنوشت من را عوض کرد."

سارا حمیدی می‌گوید تا ۱۹ سالگی از استعداد موسیقی‌اش بی‌اطلاع بوده و تا آن زمان به قول خودش "حتی در حمام هم آواز نخوانده بود".

"بعد از این که استادان بزرگی چون استاد شجریان صدای من را تایید کردند، اعتماد بنفسم دو چندان شد. دلم می‌خواست هر چه زودتر فرصتی پیدا کنم و صدایم را در برابر مخاطبان امتحان کنم. پر از اشتیاق آوازخوانی شده بودم. در آن روزها، تنها چیزی که در ذهنم نبود، مهاجرت بود. یقین داشتم راهی پیدا خواهم کرد تا در داخل ایران به کارم ادامه دهم. اما هر چه جلوتر می‌رفتم، این یقین کمتر و کمتر می‌شد. عاقبت به جایی رسیدم که دیگر یقین پیدا کردم باید بروم... ماهها تمرین می‌کردیم اما روز اجرا که می‌رسید یا می‌گفتند از مجوز خبری نیست و یا این که می‌گفتند آقایان بروند روی صحنه اما خانم‌ها بمانند پایین."

سارا حمیدی سه سالی است که به پاریس مهاجرت کرده است. آنجا درس آواز کلاسیک می‌خواند. از او هنوز آلبومی رسما منتشر نشده چرا که می‌گوید برای ضبط استودیویی کارهایش "بودجه" ندارد. با وجود این، هر از چند گاهی در کنسرت‌های انفرادی "صدایش را رها می‌کند."

"در پاریس یک پل کوچک و گمنام هست که نزدیک به مجسمه آزادی است. همان مجسمه‌ای که مانند آن را بعدها فرانسه به آمریکا هدیه کرد. آنجا می‌روم و آواز می‌خوانم... خوشبختانه این پل بسیار شبیه پل‌خواجوی اصفهان است و برای من که همیشه آرزو داشتم زیر پل خواجو آواز بخوانم، این یک نعمت است."

در طول مصاحبه صدای سارا حمیدی پر از نشاط بود. از تجربه آوازخوانی زیر آن پل در پاریس که سخن می‌گفت، این وجد و سرور بیشتر هم شد. برای همین هم وقتی یادآوری کردم تنها تفاوت آن پل با پل‌خواجو این است که در پاریس هیچ کس نمی‌فهمد او چه می‌خواند، فکر کنم کمی دمغ شد.

"یک روز با دوستانم رفته بودیم کافه. یکی از بچه‌ها گفت 'سارا اینجا می‌خونی؟'. گفتم حرفش را نزن. گفت 'بخون ببینیم چی می‌شه؟' گفتم اوکی. زدم زیر آواز. کافه ساکت شد. آواز که تمام شد، یک آقای مسن آمد، ۱۰۰ یورو گذاشت روی میز، گفت 'این بلیط من'."

سارا می‌گوید با آن ۱۰۰ یورو برای خواهرش کتاب موسیقی خریده و فرستاده ایران، اما لذتی را که آن شب از "حس خوب حمایت شدن" دریافت کرده برای خودش تا ابد نگه می‌دارد.

"آن مرد فرانسوی نه من را می‌شناخت و نه حتی‌ معنای آوازم را می‌فهمید. اما در آن لحظه احساس کرد باید از من حمایت کند. این حس حمایت از هنر در میان فرانسوی‌ها بسیار پر رنگ است. یک فرانسوی بخش مهمی از درآمدش را صرف هنر می‌کند. به کنسرت می‌رود. تئاتر تماشا می‌کند. تابلو می‌خرد. و من اگر قرار باشد چیزی را از فرانسه در چمدان بازگشتم بگذارم، آن حس حمایت از هنر است."

کلیک کنید و بشنوید: گفتگوی برنامه چمدان با سارا حمیدی

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

قطعات اول و دوم موسیقی به کار رفته در چمدان خانم حمیدی، متعلق به خواننده برجسته تاریخ موسیقی فرانسه ادیت پیاف است.

قطعه پایانی هم "شاه من" نام دارد که سارا حمیدی آن را دقیقا به همان سبکی که قمرالملوک وزیری خوانده بود، در کنسرتی زنده بازخوانی کرده است.

سری جدید برنامه چمدان، هر پنجشنبه از برنامه چشم‌انداز بامدادی رادیوی فارسی بی‌بی‌سی پخش می‌شود.

لطفا برای تماس با چمدان به نشانی bamdadi@bbc.co.uk یا persian@bbc.co.uk ایمیل بفرستید.

برای پیدا کردن قسمت‌های قبلی برنامه چمداناینجا کلیک کنید.

مطالب مرتبط