اتهام غنچه قوامی 'تبلیغ علیه نظام است'

حق نشر عکس Amnistia Internacional
Image caption غنچه قوامی شهروند بریتانیاست و موضوع بازداشت او در دیدارهای مقام‌های بلندپایه ایران و بریتانیا مطرح شده است

وکیل غنچه قوامی، شهروند ایرانی-بریتانیایی که حدود سه ماه پیش در ایران بازداشت شد، گفته که اتهام او "تبلیغ علیه نظام" اعلام شده است.

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل خانم قوامی به خبرگزاری‌های ایران گفت که این اتهام را قبول ندارد و در زمان تعیین‌شده از موکلش دفاع خواهد کرد.

غنچه قوامی ۲۵ ساله روز ۳۰ خرداد زمانی که برای تماشای مسابقات والیبال مردان به ورزشگاه آزادی رفته بود، بازداشت و بعد از ساعاتی آزاد شد.

اما چند روز بعد که برای دریافت وسایل ضبط شده‌اش مراجعه کرد دوباره بازداشت شد و از آن زمان در بازداشتگاه اوین زندانی است.

غلامحسین محسنی ا‌ژ‌ه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران، هفته گذشته اعلام کرد که بازداشت غنچه قوامی، ربطی به ورزش ندارد، "هر چند که در یک نقطه مربوط به این امر صورت گرفته باشد."

شهروند بریتانیا

عفو بین‌الملل پیشتر در بیانیه‌ای گفته بود که خانم قوامی اکثر مدت بازداشتش را در سلول انفرادی و بدون آنکه اجازه دیدار با وکیل خود را داشته باشد، گذرانده است.

غنچه قوامی شهروند بریتانیاست و موضوع بازداشت او در دیدارهای مقام‌های بلندپایه ایران و بریتانیا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح شد.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا در دیدار با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران گفت که چنین پرونده‌هایی تاثیری منفی بر تصویر ایران در بریتانیا خواهد داشت.

فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه بریتانیا هم بعد از دیدار با همتای ایرانی‌اش در نیویورک در بیانیه‌ای اعلام کرد که بر روشن شدن وضعیت غنچه قوامی تاکید کرده است.

مطالب مرتبط