بررسی روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه هشتم مهر

امروز هم روزنامه های اصولگرا به انتقاد خود از گفته های نخست وزیر بریتانیا ادامه داده و همچنان گمانه زنی کرده اند که مذاکرات هسته ای به بن بست رسیده است، اما در همین حال جوان روزنامه سپاه پاسداران احتمال داده که دولت های ایران و آمریکا به توافقی رسیده اند و پنهان می کنند.

'مذاکرات پنهانی ایران و آمریکا'

جوان در گزارش اصلی خود نوشته: هنوز جزئیاتی از اینکه در نیویورک چه گذشته و طی ۱۰ روز در چه سطوحی مذاکرات انجام شده، منتشر نشده ولی از لابه‌لای سخنان مقام‌های ایران و آمریکا می‌توان حدس زد که مذاکرات نیویورک، یک ماراتن مذاکراتی تمام عیار برای دستیابی به توافق هسته‌ای بوده است.

این گزارش یادآور شده که: عباس عراقچی با فاصله زمانی از تیم مذاکره کننده ایرانی به تهران بر می‌گردد. سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه می‌گوید ۹۵ درصد توافق بین ایران و ۵+۱ انجام شده و وزیر خارجه آلمان هم تأکید می‌کند که هیچ موقع ایران و ۵+۱ این قدر به توافق نزدیک نبوده‌اند و یک مقام آمریکایی می‌گوید توافق هسته‌ای می‌تواند راه را برای از سرگیری روابط تهران- واشنگتن باز کند.

به نظر روزنامه جوان: همه اینها نشانه‌هایی از این هستند که تفاهم‌های به دست آمده در نیویورک فراتر از آن چیزی است که مقام‌های ایرانی و آمریکایی در مواضع رسمی خود ابراز می‌کنند. و این حس فزاینده بین ناظرانی که از نزدیک مذاکرات هسته‌ای ایران و ۵+۱ را دنبال می‌کنند وجود دارد که تیم‌های مذاکره کننده ایرانی و آمریکایی بخش‌هایی از تفاهم‌های به دست آمده در نیویوک را از افکار عمومی در تهران و واشنگتن پنهان می‌کنند.

میدان کوچک برای بازی دولت

حق نشر عکس etemad
Image caption تیتر و عکس صفحه اول اعتماد

یوسف مولایی در مقاله ای در آرمان نوشته: از چند سال پیش که موضوع دریای خزر مطرح شد، این امر مهم بوده ‌که کشورهای حاشیه خزر چگونه می‌خواهند در مورد رژیم حقوقی دریای خزر تصمیم‌گیری کنند. پس از فروپاشی شوروی یک دولت به چهار دولت تبدیل شده ‌و هر کدام از این‌ها حق رأی مستقل دارند. وقتی که پنج کشور برای تصمیم‌گیری می‌نشینند مثل این است که توان رأی همسایه شمالی ایران یعنی روسیه چهار برابر شده ‌و قدرت تصمیم‌گیری ایران به یک چهارم تنزل پیدا کرده است.

به نظر این کارشناس حقوق بین الملل: در اجلاس‌های پیش همیشه گفته شده ‌که تصمیمات باید به اتفاق آرا باشد اما این امر هرگز رعایت نشد چنان که از سال ۱۹۹۸ منطقه اصلی دریای خزر توسط یلتسین (نخستین رئیس‌جمهور روسیه) بین قزاقستان و روسیه تقسیم شد ‌و از سال ۲۰۰۰ هم این توافق رسمیت پیدا کرده است. سه کشور دیگر با توجه به سابقه‌ای که در تقسیمات اداری اتحاد جماهیر شوروی با همدیگر داشتند، تا حدی کنار آمدند و مرزهایی نیز برای خودشان مشخص کردند و مورد قبول آن‌ها قرار گرفت که همه این‌ها به ضرر ایران پیش رفت.

مقاله آرمان نشان می دهد: دولت روحانی تلاش کرد تا با توجه به تجربه‌ای که در دیپلماسی داشت سیاست‌های جدیدی را اجرایی کند اما باید در نظر داشت نتیجه دادن سیاست‌های جدید زمانی امکان‌پذیر است که منابع قدرت آن قبلا تولید و مهیا شده باشد. اما چون قبلا به دلایل مختلف حقوق خود را در دریای خزر احصاء نکرده‌ایم، امکان مانور دولت جدید نیز وسیع نیست و در حد همین ظرفیت می‌تواند به دنبال تحقق خواسته‌های خود باشد.

داعش بدون ایران سرکوب نمی شود

حق نشر عکس roozan
Image caption تیتر و عکس صفحه اول روزان

حسین گروسی، در مقاله ای در فرهیختگان با اشاره به گفته های هاشمی رفسنجانی مبنی بر این که داعش بدون کمک ایران منهدم نمی شود، پرسیده مستند این اظهارنظر چیست، و جواب داده داعش سرزمینی ندارد و مشخص نیست نیروهایش کجا مستقرهستند تا از طریق بمباران هوایی بتوان آن را مورد هدف قرار داد. بر این اساس به نظر می‌رسد مبارزه سخت‌افزاری با داعش چندان موثر واقع نشود و باید سراغ روش‌های نرم‌افزاری رفت.

به نظر این نماینده مجلس: در وضع کنونی که داعش به‌عنوان یک پدیده در داخل شهر‌ها و میان مردم پناه گرفته است و برخورد فیزیکی و سخت‌افزاری با آن، به مردم بی‌دفاع آسیب می‌رساند، دولت عراق نمی‌تواند به صورت نظامی با این پدیده شوم مبارزه کند و ناچار است تدابیر نرم‌افزاری بیندیشد که اینجا نقش موثر ایران برای چاره‌اندیشی درباره موضوع به چشم می‌آید.

مقاله فرهیختگان در نهایت ادعا کرده جمهوری اسلامی تاکنون نقش فیزیکی و دخالت نظامی در عراق نداشته است، ولی مشاوره نظامی و انواع کمک‌های نرم‌افزاری در اختیار دولت عراق قرار داده است. جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که عراق و سوریه باید برای مبارزه با داعش حرکتی را از درون خود آغاز کنند زیرا دخالت‌های بیرونی ممکن است به صورت مقطعی داعش را تضعیف کند اما این مشکل را به صورت ریشه‌ای حل نخواهد کرد.

روزان در گزارش اصلی خود پرسیده چرا مردم بحران آب را جدی نمی گیرند و صرف جویی نمی کنند.

محمد بیات در مصاحبه بهاران سواری خبرنگار روزان با وی گفته است: بی توجهی به بحران بی آبی نتیجه شکاف میان حاکمیت و مردم است و اگر کسانی می خواهند این مشکل به طور اساسی حل شود باید در اندیشه از میان بردن شکاف مردم و حاکمیت باشند.

جمع معترضان به حجاب

مهشید ستوده در گزارشی در اعتماد نوشته: دلواپس‌ها این‌بار مقابل وزارت ارشاد قرار گذاشتند. هدف این‌بار شخص «وزیر ارشاد» بود؛ موضوع «انتقاد به سیاست‌های فرهنگی دولت». پلاکارد در دست گرفتند، مقابل وزارتخانه رفتند و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را متهم به نشان دادن چراغ سبز به «بی‌عفت‌ها» کردند و خواهان کناره‌گیری‌اش از وزارت شدند. تراکت‌های دعوت به تجمع در شاه‌عبدالعظیم توزیع شده بود.

به نوشته این گزارش: دلواپسان یک کار را به‌خوبی آموخته‌اند و آن هم تقسیم کار است. حوزه‌بندی کرده‌اند. هم از لحاظ جغرافیایی و هم از لحاظ بخش‌بندی کار. عده‌یی‌شان دلواپس سیاست‌های خارجی دولت هستند و عده‌یی دیگر دلواپس سیاست‌های اقتصادی. علاوه بر دلواپسان نیویورکی که اشل جدیدی از آنها بود این‌بار دلواپسان سیاست‌های فرهنگی دولت هم با قدرت آمدند. به راحتی تراکت چاپ و توزیع کردند و مقابل همان وزارتخانه‌یی رفتند که به نظر می‌رسد هدف بعدی تندروها برای خالی کردنش از راس است. هدف از مدت‌ها قبل مشخص بود اما نحوه کار روشن نبود.

به نوشته اعتماد: روز گذشته دو خبر در مورد وزارت ارشاد منتشر شد. عده‌یی رفتند و علیه وزیر پرونده تشکیل دادند و عده‌یی دیگر مقابل وزارتخانه‌اش رفتند، فریاد زدند، شعار دادند، به سایر بانوانی که در آن اطراف در حال رفت و آمد بودند و حجاب‌شان به مذاق‌شان خوش نیامده بود تذکر لسانی دادند و احتمالا در همین روزها مدعی می‌شوند که دولت برای منتقدان فضا فراهم نمی‌کند.

طعنه احمدی‌نژاد به روحانی

حمید جعفری در شهروند نوشته: یک ملاقات سیاسی ایرانی – انگلیسی بعد از بیش از ٣دهه در نیویورک. قریب به یک هفته است؛ نحوه نشستن «دیوید کامرون» در کنار «حسن روحانی» و سخنرانی نخست‌وزیر بریتانیا در شصت‌ونهمین مجمع عمومی سازمان ملل موضوع جدید رسانه‌های مخالف دولت در ایران است. فردای این ملاقات که هنوز شرح مذاکرات آن منتشر نشده است، کف کفشِ کامرون سوژه شد و منتقدان سرسخت دولت از رفتار خلاف عرف دیپلماتیک کامرون نوشتند که کف پایش را به سوی نمایندگان دولت ایران نشانه گرفته است.

به نوشته این روزنامه نگار بلافاصله بعد از این ملاقات و سخنرانی «کامرون» در مجمع عمومی سازمان ملل و اظهاراتش درباره ایران، با این گزاره از سوی دیگر منتقدان دولت روبه‌رو شد: حذف انگلیس از مذاکرات کمترین انتظار مردم از دولت. اما در فضای مجازی واکنش‌ها شکل دیگری به خود گرفته است تا جایی که محمود احمدی‌نژاد رئیس سابق قوه‌مجریه در صفحه اینستاگرام خود عکسی را منتشر کرد تا به رینگ انتقاد از روحانی به صورت مشخص در دیدار با کامرون بپیوندد.

به گزارش شهروند: چهره احمدی‌نژاد و به قول برخی کاربران نگاه خصمانه او به طرف مذاکره‌کننده انگلیسی تنها یک پیغام دارد؛ تفاوت تعامل ما با انگلستان در زمان و ما و اکنون دستگاه سیاست خارجی.

دلیل رشد اقتصادی سه ماهه

حق نشر عکس na
Image caption کارتون سلمان طاهری، شهروند

دکتر علی سرزعیم در سرمقاله جهان صنعت نوشته: اطلاعیه اخیر بانک مرکزی موید آن است که رشد اقتصادی در سه‌ماهه اول سال‌جاری حدود ۶.۴ درصد بوده است. معنای این امر آن است که اقتصاد ایران از رکود سنگینی که در دو سال قبل به آن مبتلا شده بود خارج شده است. بلافاصله این سوال به ذهن می‌رسد که چه عاملی رشد یادشده را ایجاد کرده است و اصولا کدام بخش‌های اقتصاد توانسته‌اند از فشار رکود قامت راست کنند؟

به نوشته این مقاله آمار نشان می دهد بخش کشاورزی نسبت به قبل تغییر چشمگیری نداشته و حتی عملکرد ضعیف‌تری داشته که احتمالا خشکسالی دلیل آن است. اما رشد بخش نفت از ۹.۸- درصد به ۱.۶ درصد تغییر یافته که دلیل آن را باید احتمالا در بهبود روابط خارجی، فضای مساعد پس از توافق ژنو و مدیریت تیم جدید نفت جست‌وجو کرد.

سرمقاله جهان صنعت افزوده: از آن مهم‌تر رشد بخش صنعت و معدن است که از ۹.۲- درصد در سال پیش به ۱.۸ درصد تحول یافته است. دلیل را باید در دو نکته جست‌وجو کرد؛ نکته نخست آن است که شوک ارز که در سال های ۹۰ و ۹۱ به اقتصاد ایران و بخش عرضه اقتصاد وارد شد ضربه بزرگی بود که یک رکود عمیق را به دنبال داشت. صنایع داخلی که با ارزهای ارزان و کالاهای وارداتی خو گرفته بودند، نتوانستند بلافاصله این شوک را هضم کنند به همین دلیل نزدیک به سه سال زمان برد تا صنایع کشور آرام آرام با شرایط جدید خود را سازگار کردند.

خطرناک تر از بحران آب

شهروند به بررسی شرایط دوران رفاقتی و رانتی پرداخته و نوشته یکی از اقداماتشان بورسیه‌ها و دادن امتیاز تحصیل در مقطع دکترا به افراد خاص بود و در نتیجه ایجاد بورس مدرک و رواج مدرک تقلبی، آن هم در سطوح بالای مدیریتی؛ هرچند هیچ‌یک از موارد اعلام شده در این زمینه به درستی علنی نشد، ولی همان تعداد اندک که رو شد، برای این برداشت کفایت می‌کرد.

به نوشته مصطفی عابدی: وقتی اختیار پول نفت هم در دستان آنان افتاد، چنان رفتاری با آن کردند که هیچ‌گاه سابقه نداشته است. گشاده‌دستی در اتلاف منابع پولی و توزیع آن میان هر کسی که می‌خواستند یا صلاح می‌دانستند، دولت پیش را تبدیل به یک ماشین توزیع پول یا مثل خودپردازهای بانک کرده بود، البته بخشی از آن در اختیار مردم قرار می‌گرفت ولی بخش مهمی نیز از طریق پرداخت‌های نقدی، وام‌های کلان و بالاخره با استفاده از شیوه‌های گوناگون توزیع می‌شد

مقاله شهروند به این جا رسیده که؛شاید لطمه‌ای که از این سو بر نظام بوروکراتیک کشور وارد شده درحال حاضر چندان به چشم مردم نیاید، ولی فراموش نکنیم که هر فردی که از این طریق وارد دولت شده، و کارایی نداشته باشد، به‌طور متوسط تا ٥٧‌سال وبال گردن نظام استخدامی دولت و مردم است.

و خلاصه این که: این روزها کشور با خطر کم‌آبی که بخشی از آن ناشی از کاهش باران است مواجه شده ولی فراموش نشود که خطر کاهش بارش باران برای آبادی این کشور در برابر خطر بارش رانت بسیار کوچک و قابل نادیده گرفتن است.

سفر به خویش

حق نشر عکس na
Image caption کارتون آروین، اعتماد

پوریا عالمی در ستون طنز شرق نوشته: در مرحله اول یک‌نفر می‌شود مادرخرج. اگر مادرخرج مدیریت کارگزارانی داشته باشد، مادر به حالتان بگرید که در طول سفر گرسنگی و ریاضت خواهید کشید. اگر مادرخرج اولین تجربه مدیریتی‌اش باشد، شما اول حال می‌کنید چون مدیر مربوطه خیلی ریخت‌وپاش می‌کند و همان اول سفر به اسم فامیلی، کلی پول بهتان می‌دهد، اما بعد از چندکیلومتر دچار مسیر انحرافی می‌شوید و حتی پول بنزین هم نخواهید داشت و سال‌ها بدبخت خواهید شد.

یکی از مراحل دیگر سفر بازگشت به گذشته یا نوستالژی است. یادتان است موقع مدرسه همه شلوغ می‌کردند تا ناظم می‌آمد دست‌به‌سینه می‌نشستیم؟ الان هم همین‌طوری است توی جاده هر نیم‌ساعت یک‌بار همه دست‌به‌سینه می‌نشینند تا از پاسگاه پلیس راه بگذرند.

و بالاخره مرحله آخر ستون طنز شرق که مرحله بازگشت به اصل خویش نام دارد. در این مرحله موقع برگشت، ما چنان از خودمان آشغال به‌جا می‌گذاریم که بعدی‌ها بفهمند چه آشغال‌هایی اینجا بوده‌اند.

مطالب مرتبط