انتقاد رهبران یهودی از سخنان رئیس جمهور آرژانتین درباره ایران

حق نشر عکس AFP
Image caption رئیس جمهور آرژانتین از برخورد دوگانه با ایران از سوی غرب انتقاد کرد

رهبران جامعه یهودیان آرژانتین از اظهارات کریستینا فرناندز، رئیس جمهور این کشور در سازمان ملل متحد درباره پرونده انفجار آمیا، نقش ایران و همکاری یهودیان در این پرونده انتقاد کردند.

خانم فرناندز در سخنرانی روز ۲۴ سپتامبر خود گفت که بعد از توافق آرژانتین با ایران برای همکاری در تحقیقات انفجار آمیا (مرکز همیاری یهودیان آرژانیتن) رهبران یهودی به یک باره همکاری و حمایت از تحقیقات در این پرونده را متوقف کردند.

انفجار آمیا در تابستان سال ۱۹۹۴ در مرکز یهودیان بوئنوس آیرس ۸۵ کشته و صدها زخمی به جا گذاشت.

پرونده این انفجار بیش از یک دهه بعد از آن فراز و نشیب‌های زیادی را طی کرد تا این که در سال ۲۰۰۶ دادستانی آرژانتین رسما دولت جمهوری اسلامی را به برنامه‌ریزی این بمبگذاری و حزب الله لبنان را به اجرای آن متهم کرد.

دادستانی آرژانتین چند مقام ایرانی از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور وقت ایران، احمد وحیدی، وزیر دفاع پیشین و فرمانده وقت نیروی قدس سپاه و محسن ربانی، وابسته فرهنگی سابق سفارت ایران در بوئنوس آیرس را در رابطه با پرونده آمیا متهم شناخت.

اما ایران همواره این اتهامات را رد کرده است.

خانم فرناندز در سخنان خود در سازمان ملل متحد گفت از زمان اعلام اتهام علیه شهروندان ایرانی، آرژانتین هر سال به ایران درخواست همکاری می‌داد تا این که در سال ۲۰۱۰ ایران که "تا آن زمان جایی در روند تحقیقات نداشت موافقت کرد که در این پرونده همکاری کند."

'شیطنت‌های داخلی و خارجی'

این توافق به امضای یک یادداشت تفاهم میان دو کشور منجر شد تا به گفته رئیس جمهور آرژانتین "متهمان که در تهران، در جمهوری اسلامی ایران زندگی می‌کردند، بتوانند در برابر قاضی آرژانتینی شهادت بدهند."

خانم فرناندز گفت که بعد از امضای این تفاهم‌نامه "تمام شیطنت‌های داخلی و خارجی آغاز شد" و "جوامع یهودی که همواره با ما همراهی می‌کردند ناگهان علیه ما دست‌به‌کار شدند".

به گفته رئیس جمهور آرژانتین، رهبران یهودی دولت او را به همکاری با "رژیم ایران" متهم کردند و "لابی‌هایی در کنگره آمریکا انجام شد که آرژانتین را به همکاری با جمهوری اسلامی، البته نه به این نام بلکه به عنوان 'حکومت تروریستی ایران' متهم کرد."

خانم فرناندز در ادامه گفت "حالا می‌بینیم که وزیر امور خارجه آمریکا با همتای ایرانی‌اش در هتل والدورف استوریا دیدار می‌کند."

او گفت به هیچ وجه مخالف چنینی دیداری نیست و از آن استقبال می‌کند، اما افزود "از کسانی که تا همین پارسال، نه یک قرن پیش، ایران را به حمایت از تروریسم متهم می‌کردند، می‌پرسیم حالا چه می‌گویند."

رهبران یهودی که به دلیل تعطیلات مذهبی 'روش هاشانا' تا روز دوشنبه ۲۹ سپتامبر به سخنان رئیس جمهور آرژانتین واکنش نشان نداده بودند، از این که "او تلاش کرده مسئولیت ناکامی در این پرونده را به گردن جامعه یهودیان بیندازد" به شدت ابراز شگفتی کردند.

پیش از این هم اسرائیل و گروه های یهودی توافق ایران و آرژانتین برای همکاری در پرونده آمیا را محکوم کرده و آن را یک پیروزی دیپلماتیک برای ایران توصیف کرده بودند.

در ایران سخنان خانم فرناندز با استقبال روبرو شده و اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران گفت: "رئیس جمهور آرژانتین در تریبون سازمان ملل اعلام کرد ایران در هیچ جای این انفجار نقش و سهمی نداشتند و به گفته‌ی بسیاری از رسانه‌ها بمبی در سازمان ملل منفجر کرد." هر چند خانم فرناندز در سخنانش از نقش نداشتن ایران در انفجارهای آمیا صحبتی نکرد.

با وجود توافق همکاری ایران و آرژانتین، پرونده آمیا همچنان در آرژانتین موضوع اختلاف حقوقی و سیاسی است.

حدود چهار ماه پیش یک دادگاه فدرال آرژانتین رای داد که این توافقنامه دو کشور برای تشکیل هیات مستقل حقیقت‌یاب برای تحقیق درباره انفجار آمیا با قانون اساسی این کشور مغایرت دارد و در نتیجه، قابل اجرا نیست.

مطالب مرتبط