دوره خدمت سربازی در ایران طولانی‌تر می‌شود

حق نشر عکس AP
Image caption طول دوره سربازی برای دومین بار در سه سال اخیر افزایش یافته است

طول دوره خدمت سربازی در ایران از سال ۱۳۹۴ خورشیدی از ۲۱ ماه به دو سال افزایش پیدا می‌کند.

موسی کمالی، سخنگوی امور مشمولین ستاد کل نیروهای مسلح ایران گفت که این افزایش با توجه به "کاهش موالید و ضرورت برنامه‌ریزی برای افزایش جمعیت کشور و همچنین به منظور تامین بخشی از متخصصان مراکز دولتی" صورت گرفته است.

این دومین بار در سه سال اخیر است که دوره خدمت نظام وظیفه در ایران افزایش پیدا می‌کند.

آخرین بار در سال ۱۳۹۱ طول این دوره از ۱۸ ماه به مدت زمان فعلی یعنی ۲۱ ماه افزایش یافته بود.

به گفته آقای کمالی طول دوره سربازی در مناطق عملیاتی و امنیتی سه ماه و در مناطق محروم و بد آب و هوا دو ماه کمتر از مدت تعیین شده است.

فرزند بیشتر، سربازی کمتر

سخنگوی امور مشمولان ستاد کل نیروهای مسلح ایران همچنین گفت که برای اجرای سیاست‌های مربوط به افزایش جمعیت، از سال آینده دوره خدمت سربازان متاهل سه ماه کمتر می‌شود.

علاوه بر این بر اساس قوانین جدید به ازای هر فرزند هم سه ماه از مدت سربازی مشمولان کسر خواهد شد.

به این ترتیب کسانی که یک یا دو فرزند داشته باشند از ابتدای سال آینده خورشیدی به جای ۲۴ ماه، به ترتیب ۱۸ و ۱۵ ماه به سربازی خواهند رفت.

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران خواهان افزایش جمعیت در ایران است و به همین منظور سیاست‌هایی را برای اجرا به دولت ابلاغ کرده است.

گذراندن خدمت نظام وظیفه در ایران برای مردان بالای ۱۸ سال اجباری است، هر چند در مواردی به دلایل پزشکی یا کفالت امکان معافیت یا کاهش طول این دوره وجود دارد.

خدمت سربازی در ایران ۹۲ سال قدمت دارد. قانون نظام وظیفه از آن زمان تاکنون بارها تغییر کرده اما تغییری در اجباری بودن آن ایجاد نشده است.

مطالب مرتبط