بررسی روزنامه‌های صبح تهران؛ چهارشنبه ۹ مهر

حق نشر عکس Ebtekar
Image caption تیتر و عکس‌های صفحه اول ابتکار

روزنامه‌های امروز صبح تهران در عنوان‌های اصلی خود از کمپین شش فیلم‌ساز معتبر ایرانی در دعوت از ایران و کشورهای ۱+۵ برای تفاهم در مذاکرات هسته‌ای خبر داده و از پیروزی‌های پر مدال ورزشکاران ایرانی در مسابقات آسیایی نوشته‌اند.

صندلی‌های خالی و خطاهای املایی

روزنامه های امروز صبح از سخنان رییس جمهور آرژانتین در انتقاد از سیاست های آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل استقبال کرده و در مقابل به شدت به سخنان ناتانیاهو نخست وزیر اسراییل تاخته اند.

کیهان در تیتر صفحه اول خود از سران کشورهای عربی خواسته از این خانم یاد بگیرند . روزنامه جوان در تیتر بزرگ صفحه اول خود از حمله صهیونیست ها به روشنگری های رییس جمهور آرژانتین خبر داده است.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته: سخنان نتانیاهو هرچند فاقد مخاطب بود ولی رسانه‌های غربی و اسراییل سعی کردند با انعکاس گسترده و رنگ و لعاب دادن به آن، آنرا در صدر خبرهای شبکه‌های خبری و ماهواره‌ای قرار دهند، همان شبکه‌هائی که سخنان خانم "کریستینا فرناندز" رئیس‌جمهور آرژانتین را در محکومیت اسراییل در غزه و افشاگری توطئه غرب و صهیونیسم برای برهم زدن نظم و آرامش جهانی را سانسور کردند.

به نوشته این مقاله: سخنان پریشان نخست‌وزیر اسراییل ارزش پاسخگویی را ندارد و سراسر در تضاد با واقعیت هاست، تا آنجا که اسحاق هرتزوگ رهبر حزب کار اسراییل و از رقبای سیاسی او گفته است: "لفاظی‌های نتانیاهو در دنیا خریدار ندارد، هر چند او زیاد حرف می‌زند اما کسی در دنیا به حرف‌هایش گوش نمی‌دهد".

روزنامه جمهوری اسلامی در نقد جزییات سخنرانی بنیامین نتانیاهو نوشته وی بار دیگر متوسل به شیوه تصویرسازی شد و ، این بار نیز با ارائه یک عکس از نوار غزه، مدعی شد "اسرائیل از موشکها برای حفظ جان کودکان خود در برابر حملات حماس استفاده کرده اما حماس از کودکان خود به عنوان سپری برای حفاظت از موشک‌هایش استفاده می‌کند."

این روزنامه یادآور شده که سخنان نتانیاهو اشتباهات و اغلاط لفظی نیز همراه داشت. چنان که لغت آوارگان (Refugees) را به جای سانتریفیوژ (Centrifuges) استفاده کرد و گفت: "باقی گذاشتن هزاران آواره (سانتریفیوژ) برای غنی سازی در ایران، جایگاه ایران را به عنوان یک کشور در آستانه هسته‌ای شدن مستحکم می‌کند و در آینده، ایران به خطرناک‌ترین سلاح جهان دست خواهد یافت."

حق نشر عکس Kayhan
Image caption تیتر و عکس صفحه اول کیهان

علی بیگدلی در ابتدای سرمقاله ایران روزنامه دولت پرسیده: دولت قبلی چرا از این توان برخوردار بود و برای زیان‌هایی که به منافع ملی وارد کرد جایی مؤاخذه نشد، و خود جواب داده: دلیلش شاید این باشد که برخی کانون‌های برتر قدرت، آن دولت را حمایت می‌کردند.

این کارشناس مسایل بین المللی یادآوری کرده که: در دولت سابق به قدری فضای سیاست خارجی ایران منجمد و بسته بود که کمتر مقام ارشد خارجی، تمایل به دیدار با رییس جمهوری وقت ایران را داشت. در زمان آقای روحانی، سیاست خارجی ایران و همین طور سیاست داخلی، نوعی انبساط خاطر نزد مخاطبان ایشان به وجود آورد و همین انبساط در روابط خارجی ایران باعث شد که شخصیت‌های برجسته‌ای مانند رئیس جمهوری فرانسه، نخست وزیر بریتانیا و وزیر خارجه آلمان علاقه‌مند به دیدار و مذاکره با رئیس جمهوری ایران شوند.

سرمقاله روزنامه ایران در نهایت به گفته های دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا پرداخته که ملاقات با وی باعث حمله تندروها به دولت روحانی شد و نوشته : در این میان اگر اظهارات دیوید کامرون خارج از آداب دیپلماسی بود، این به عهده آقای روحانی نیست؛ جامعه ایران مخصوصاً جامعه رسانه‌ای و مطبوعاتی نباید تا این اندازه نسبت به اظهارات غیر دیپلماتیک دیوید کامرون واکنش‌های منفی نشان دهند و این موضوع را بزرگنمایی کنند. برای اینکه نشان دهیم این اظهارات نخست وزیر بریتانیا اهمیتی ندارد، بهتر است آن را نادیده گرفته تا دچار فراموشی شود.

روسیه جانشین غرب؟

سارا علی یاری در گزارش اصلی سیاست روز نوشته: هرچند روس‌ها هیچ‌گاه متحد قابل اعتمادی برای ایران به شمار نرفته‌اند اما حال که روزهای ابتدایی تحریم از سوی آمریکا را سپری می‌کنند به واسطه مشکلات مشترکشان با ایران در کنار سایر موارد به این یک هدف مشترک فکر می‌کنند و آن دور زدن تحریم‌هاست.

به نوشته این گزارشگر: وجود این هدف مشترک موجب شده تا کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی دو کشور بار دیگر مناسبات و ظرفیت‌های موجود دو کشور را مورد ارزیابی قرار دهند و به این مساله بیندیشند که به واسطه این هدف مشترک و در کنار آن داشتن دشمنی مشترک به نام آمریکا چه راهکاری برای برون‌رفت از این موضوع دارند و در کنار مناسبات سیاسی چگونه می‌توانند از ظرفیت‌های اقتصادی یکدیگر بهره‌مند شوند.

سیاست روز در نهایت نوشته: گروهی براین باورند که هرچند رواﺑﻂ اﻳﺮان و روﺳﻴﻪ، ﻫﻤﻮاره ﻓﺮاز و ﻧﺸﻴﺐﻫﺎی زﻳﺎدی داﺷﺘﻪ به این معنا که در مقاطعی دو ﻛﺸﻮر آﻧﭽﻨﺎن ﺑﻪ ﻳﻜﺪﻳﮕﺮ ﻧﺰدﻳﻚﺷﺪه‌اﻧﺪ ﻛﻪ سخن از ﻣﺸﺎرﻛﺖ راﻫﺒﺮدی آﻧﻬﺎ ﺑﻪ ﻣﻴﺎن آﻣﺪه و ﮔﺎﻫﻲ ﻧﻴﺰ ﭼﻨﺎن از ﻫﻢ ﻓﺎﺻﻠﻪ ﮔﺮﻓﺘﻪاﻧﺪ ﻛﻪ ﺑﻪ ﻣﺮز ﺗﻴﺮﮔﻲ در رواﺑﻂ رﺳﻴﺪه‌اﻧﺪ اما از آنجایی که روسیه به عنوان قطبی قدرتمند در صحنه بین‌المللی و جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری تاثیرگذار و با نفوذ در خاورمیانه هر چند در مواردی دارای اختلاف‌نظر هستند ولی در بسیاری از زمینه‌ها با یکدیگر اشتراک نظر دارند.

بهرام امیر احمدیان در سرمقاله جهان صنعت نوشته: مدتی است که از تفاهمنامه‌های همکاری با روسیه و گسترش سطح مبادلات تجاری با این کشور صحبت می‌شود و برخی اعتقاد دارند که این گرایش به سمت روسیه آثار منفی در تعاملات ما با غرب خواهد داشت اما این‌طور نیست زیرا روسیه این پتانسیل را ندارد که در مناسبات خارجی ایران جایگزین غرب شود.

به نوشته این مقاله: تامین منافع ایجاب می‌کند که سطح تعاملات ما با کشورها گاهی کاهش یا افزایش یابد، این کاهش یا افزایش نیز کلید روشن و خاموش ندارد و یک فرآیند طولانی است. با توجه به اینکه در تجارت ما با روسیه ۱۰ درصد صادرات داریم و ۹۰ درصد واردات، روشن است که بازار روسیه برای ما کشش ندارد. بحث‌های دیگری نیز در مورد قراردادهای فنی و مهندسی و ساخت نیروگاه در ایران توسط روس‌ها مطرح می‌شود که همگی در حد حرف است. غربی‌ها نیز می‌دانند که حجم تجاری ما با آنها نمی‌تواند یکباره به سمت دیگری برود.

سرمقاله جهان صنعت افزوده: دولت روحانی با این ابتکار می‌تواند در مذاکرات با غربی‌ها قدرت چانه‌زنی خود را بالا ببرد و نشان دهد که به‌عنوان یک کشور مستقل شرکای جدید تجاری می‌یابد یا مناسبات تجاری گذشته را افزایش می‌دهد.گسترش روابط با روسیه در شرایط فعلی که روس‌ها تحت فشار تحریم‌ها هستند بیشتر به نفع آنهاست زیرا سعی دارند به غرب بگویند که این تحریم‌ها برای روسیه دشواری به همراه ندارد اما می‌دانیم که اینطور نیست و فضای روانی و مالی تحریم تاثیرات عمیقی در اقتصاد کشور دارد همان‌گونه که در ایران داشته است.

شهردار با رای مستقیم

صادق زیبا کلام در مقاله ای در آفتاب یزد درباره انتخاب شهرداران به رای مستقیم مردم که طرح دو فوریت آن دیروز در مجلس به تصویب رسید نوشته آیا شهرداری شبیه به مجلس می شود.

به نوشته این استاد دانشگاه اگر در مصوب مجلس چنین باشد که مجلس شورای اسلامی باید نامزد ها را انتخاب کند در واقع این طرح هیچ فایده ای نخواهد داشت چون چیزی عوض نمی شود اما اگر انتخاب آزاد باشد و کسی در انتخاب نامزدها دخالتی نکند و هر کس بر اساس سلیقه و تجربه و کارآیی خود نامزد شود رقابت جدی به وجود می آید.

مقاله آفتاب یزد افزوده: اگر انتخاب و نامزدی آزاد نشود و گزینش ها سخت باشد باید گفت ترتیب فعلی بهتر است چرا که چیزی اتفاق می افتد مانند مجلس.

ارقام کمی امیدوارکننده

یحیی آل اسحاق در مقاله ای در فرهیختگان نوشته: با پایان گرفتن فصل تابستان و رخدادهای تازه‌ای که در حوزه سیاست خارجی ایران پدیدار شد (که بیشترین تاثیر را در شاخص‌های اقتصادی گذاشت) حال ارقام جدید و امیدوارکننده‌ای از رونق اقتصادی از سوی بانک مرکزی منتشر شده که خبر از رشد اقتصادی ۶.۴ درصدی در فصل اول سال ۹۳، آن هم پس از گذشت نزدیک به دو سال می‌دهد. آنگونه که مشخص است، اقتصاد ایران هم‌اکنون در رکود تورمی به سر می‌برد و در حال طی کردن دوران‌گذار از این شرایط است. اما شرایط به‌گونه‌ای پیش رفته که بخش صنعت بار اصلی به دست آمدن این میزان رشد اقتصادی را به دوش کشیده است. ضمن اینکه بخش نفت و بازرگانی نیز سهم عمده‌ای را در رشد مثبت اقتصاد داشتند.

به نوشته رییس اتاق بازرگانی تهران: وقتی آمارها می‌گوید که بخش صنعت به رشد ۵/۱ درصدی در بهار امسال دست یافته است، قطعا باید سهم بالایی از این رشد را به صنایع بزرگ داد، برای نمونه، صنایعی مثل خودروسازی یا حتی فولاد که به گفته مسئولان دولتی با افزایش تولید مواجه بوده است. اما در سطح خرد، این بنگاه‌های متوسط و زودبازده‌اند که قدرت حرکت به شرایط اقتصادی می‌دهند و برای تکمیل رشد بخش صنعت، باید به این بخش‌های اثرگذار بیشتر توجه شود.

همین است که هست؛ ناراحتی برو خارج از کشور

حق نشر عکس Arman
Image caption کارتون جواد تکجو، آرمان

شهروند در گزارشی نوشته: چندی پیش غلامحسین محسنی اژه‌ای معاون‌اول قوه‌قضائیه در نامه‌ای به وزیر ارتباطات از وی خواسته تا زمینه و بستر لازم در جهت کنترل و محدودکردن ارتباط از طریق این نرم‌افزار‌ها را در مهلت یک‌ماهه‌ای فراهم کند. درحالی‌که استفاده از وایبر و دیگر نرم‌افزار‌های شبیه به آن ارتباط‌های افراد چه در فواصل نزدیک و چه آنهایی که عزیزانی در راه‌های دور دارند را آسان‌تر کرده بود، حالا صحبت‌هایی از فیلتر شدن می‌آید. منتشر شدن خبر این نامه و پیامدهای احتمالی آن در رسانه‌های مختلف عکس‌العمل کاربران را برانگیخت.

گزارشگر سپس چند نظر را نقل کرده. از جمله حسنی از کاربران ایسنا نوشته: "دستشون درد نکنه چرا ما باید هنگام استفاده از این شبکه‌ها شاهد تزریق عقاید انحرافی یا تضعیف عقاید اسلامی خودمون باشیم، حتی اگه در حد قطره باشه در برابر اعتقاد چون سنگ ما به‌تدریج سنگ هم سوراخ می‌شه."

کاربر دیگری با نام سامان هم در ایسنا نظر گذاشته: "من نمی‌دونم چه اصراری دارند مردم‌رو به قانون‌شکنی دعوت کنند. همه میدونن که فیلتر کردن باعث میشه مردم با نرم‌افزارهای خاص که از نظر امنیتی ممکنه خطرناکتر باشه قانون‌رو دور بزنن."

حسن از مخاطبان سایت الف است و نوشته: "لطفا چاقو و کارد آشپزخانه‌رو هم از مغازه‌ها و آشپزخانه‌های مردم جمع‌آوری کنید. چون درسته که می‌شه ازش استفاده خوب کرد ولی می‌شه باهاش آدم هم کشت. من میگم همه چاقو‌ها باید کج بشه. مردم هم میوه‌هارو با پوست بخورن."

در پایان شهروند نظر دیگر یکی از کاربران سایت های خبری را نقل کرده که گفته: همین است که هست ناراحتی برو خارج از کشور. والا.

رونق پرواز تهران- خارج!

محمدرضا ستوده در ستون طنز جهان صنعت از ورود پهن پیکرترین هواپیمای مسافری جهان متعلق به امارات ایر به فرودگاه امام خمینی خبر داده و نوشته: این هواپیما به دلیل قابلیت مسافرگیری بالا در بسیاری از پروازهای خارجی ایران هم می‌تواند به کار گرفته شود. از جمله در مسیر تهران - خارج.

به توضیح این طنزنویس: مسیر تهران- خارج یکی از مسیرهایی است که هرچقدر هواپیما برای پرواز در آن گمارده شود باز هم کم است!

در پایان طنز آرمان آمده: در حال حاضر مشکلات زیادی برای پرواز ایرانیان به خارج وجود دارد که یکی از این مشکلات نبود هواپیماست. البته این هواپیماها مجبورند در مسیر برگشت خالی برگردند زیرا از خارج به تهران مسافر ندارد اما این دلیل نمی‌شود که شرکت‌های هوایی خارجی در این خط پرواز نکنند زیرا هموطنان عزیز حاضرند پول مسیر برگشت را هم به خلبان بدهند اما هواپیما از تهران بپرد!

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption کارتون نعیم تدین، شهروند

مطالب مرتبط