وزارت خارجه ایران: تعیین منطقه حاکمیتی دریای خزر به پیشنهاد ایران انجام شد

حق نشر عکس president.ir
Image caption روسای جمهور پنج کشور ساحلی دریای خزر در این اجلاس حضور داشتند

یک مقام بلندپایه در وزارت امور خارجه ایران از توافق ۵ کشور ساحلی دریای خزر بر سر عرض منطقه حاکمیت ملی هر یک از این کشورها به پیشنهاد ایران خبر داده است.

ابراهیم رحیم پور، معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه ایران گفته است که در اجلاس اخیر رهبران کشورهای ساحلی دریای خزر، عرض منطقه حاکمیت ملی ۱۵ مایل دریایی و عرض منطقه انحصاری ماهیگیری ۱۰ مایل و در مجموع ۲۵ مایل و مابقی دریا به عنوان پهنه مشترک بین پنج کشور تعیین شد.

آقای رحیم پور گفته "به نظر ما تعیین منطقه حاکمیتی که به پیشنهاد ایران انجام شد، یکی از مهمترین اقدامات این اجلاس بود."

معاون وزیر خارجه ایران توضیح داده است که در اجلاس قبلی سران کشورهای ساحلی دریای خزر، ۲۴ یا ۲۵ مایل (با یک مایل اختلاف) بین روسای جمهور توافق شد که دو منطقه تحت حاکمیت و منطقه ماهیگیری را در برمی گیرد اما اینکه تفکیک اینها چگونه باشد، باقی مانده بود.

روسای جمهور ۵ کشور ساحلی دریای خزر شامل ایران، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان دوشنبه هفته جاری در شهر ساحلی آستراخان روسیه نشستی یک روزه برگزار کردند.

حسن روحانی، رئیس جمهور و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران هم در اجلاس شرکت داشتند. این چهارمین اجلاس دریای خزر در ۱۲ سال گذشته بود.

گزارش و تحلیل:دستاورد اجلاس رهبران همسایگان خزر برای ایران چه بود؟

سه اجلاس قبلی در سال ۲۰۰۲ در ترکمنستان، در سال ۲۰۰۷ در ایران و در سال ۲۰۱۰ در جمهوری آذربایجان برگزار شده بود. قرار است اجلاس پنجم سران کشورهای همسایه دریای خزر دو سال دیگر در قزاقستان برگزار شود.

مذاکرات برای تعیین رژیم حقوقی دریای خزر پس از فروپاشی شوروی و استقلال جمهوری های آن در دو دهه پیش آغاز شد اما هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است. ویژگی های دریای خزر به عنوان بزرگترین دریاچه کره زمین، باعث شده تا این دریا رژیم حقوقی منحصر به فردی نیاز داشته باشد و کنوانسیون حقوق دریاها، قابل تعمیم به آن نباشد.

خزر پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی دریای مشترک میان ایران و شوروی بود اما پس از فروپاشی، قزاقستان، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان هم به همسایگان این دریا اضافه شدند.