پوتین یک سپر دوره شاه عباس اول به روحانی هدیه داد

حق نشر عکس .
Image caption سپر اهدا شده به حسن روحانی. این عکس را یکی اعضای دفتر رئیس جمهور ایران در فیسبوک خود منتشر کرده

در جریان سفر دو روزه حسن روحانی به روسیه که این هفته برای شرکت در نشست رهبران کشورهای ساحلی دریای خزر انجام شد، ولادیمیر پوتین، همتای روسی او یک سپر متعلق به سربازان شاه عباس اول را به آقای روحانی هدیه داده است.

پرویز اسماعیلی، از اعضای دفتر رئیس جمهور ایران در صفحه فیسبوک خود نوشته است که این سپر از جنس برنز و طلا و مربوط به جنگی بوده که در آن دوره (۱۶۰۳ تا ۱۶۱۸ میلادی) میان ترکیه و امپراتوری عثمانی رخ داده است.

آقای اسماعیلی نوشته در پایان دیدار آقایان روحانی و پوتین "رئیس جمهور روسیه دستور داد کارکنان کاخ کرملینِ آستاراخان (قلعه تاریخی تسیخ هاوس که در جنگ جهانی اول دژ و انبار مهمات بوده است) قابی را برای هدیه به رئیس جمهور ایران بیاورند. سنگین و با ابهت بود. کمی هم ضربه خورده بود."

حق نشر عکس president.ir
Image caption هدیه ولادیمیر پوتین به حسن روحانی در پایان همین دیدار روسای جمهور ایران و روسیه به او اهدا شد

به نوشته این مقام دفتر رئیس جمهور ایران، آقای "پوتین آخرین جمله‌ای که با خنده [به آقای روحانی] گفت، این بود: ظاهرا این سپر به‌ دست حریف افتاده، اما ایران برنده آن نبرد بود."

مشخص نیست سپر اهدا شده به آقای روحانی دقیقا مربوط به کدام جنگ شاه عباس اول است اما در فاصله سال های ۱۶۰۳ تا ۱۶۱۸ میلادی دست کم چهار جنگ میان نیروهای ایران و عثمانی انجام شده است که آخرین آن مربوط به نبرد تبریز است.

در این جنگ نیروهای ایرانی در برابر سربازان عثمانی به پیروزی رسیدند و در پایان آن صلح نامه‌ای امضا شد که بر اساس آن امپراتوری عثمانی با قبول متصرفات ایران، حاکمیت ایران بر گرجستان شرقی، ارمنستان شرقی، کل آذربایجان و دیاربکر را به رسمیت شناخت.

مهناز گرجی، رئیس موزه ملی ایران به خبرگزاری مهر گفته است که موزه تحت مدیریت او برای پذیرش هدیه ولادیمیر پوتین به رئیس جمهور ایران آمادگی دارد اما در عین حال یادآوری کرده که معمولا هدایای مربوط به رئیس جمهور ایران در موزه نهاد ریاست جمهوری در کاخ سعدآباد تهران نگهداری می شود.