مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ ‌پنجشنبه ۱۰ مهر

مذاکرات هسته‌ای و تدوام انتقاد تندروها از هیات مذاکره‌کننده، اظهارات رئیس قوه قضاییه، وزیر ارتباطات و فرمانده نیروی انتظامی درباره به اصطلاح پالایش شبکه‌های اجتماعی به جای مسدود کردن آنها و کمپین هسته‌ای سینماگران ایران از جمله مهم‌ترین موضوعات روزنامه‌های امروز صبح است.

فضای مذاکرات را غبارآلود نکنید

حق نشر عکس arman

احمد شیرزاد، کارشناس مسائل هسته‌ای در سرمقاله روزنامه آرمان نوشته است؛ انگیزه اصلی کشورهای غربی و ایران در مذاکرات هسته‌ای برای امتیاز گرفتن، مخالفان داخلی است که با سنگ‌اندازی کار را برای مذاکره‌کنندگان سخت کرده و مترصد بهانه‌گیری هستند. چه در آمریکا که جمهوری‌خواهان و جنگ‌طلبان با توافق مخالفند و چه در ایران که دلواپسان منتظرند یک جمله از زبان طرف مقابل را به ابزاری برای هجمه تبدیل کنند.

نویسنده در ادامه نوشته که البته جریان اصولگرا هم باید تکلیف خود را با مذاکرات مشخص کند. برخی در این طیف هم می‌خواهند شعارهای خود را بدهند و هم انتظار دارند که نتیجه بگیرند. متاسفانه فضای داخل به سبب تندروی‌ها، ناپایدار و نامعلوم است و تندروها نمی‌دانند چه می‌خواهند و چه نمی‌خواهند.

به تعبیر آقای شیرزاد، غبارآلود کردن فضا برای تیم مذاکره‌کننده دست آنها را می‌بندد و این فضا فقط برای تندروهای جناح اصولگرا لذت‌بخش است.

سینماگران و کمپین هسته‌ای

حق نشر عکس etemad

محمدمهدی عسگرپور، مدیرعامل خانه سینما در روزنامه اعتماد نوشته است؛ موضوع هسته‌ای از حساس‌ترین موضوعاتی است که مشخصا به منافع ملی ما مربوط می‌شود و طبیعی است که سینماگران ایرانی در چنین بزنگاه تاریخی حضور پررنگ داشته باشند. در ماجرای اخیر هم شش کارگردان ایرانی به ضرورت منافع ملی کنار یکدیگر قرار گرفتند تا در مقطعی حساس و تاریخی همسو و همراه با دستگاه دیپلماسی کشور در احقاق حقوق اساسی ملت ایران کمک کشور باشند. البته این شش نفر تنها برای آغاز این کمپین همراه شدند و در ادامه سینماگران و هنرمندان دیگر نیز می‌توانند با این کمپین همراه شوند.

در ادامه آقای عسگرپور با ابراز تاسف آمده که برخی از رسانه‌ها که چه بسا با نفس مذاکره مشکل دارند، از چنین اقدامی تعبیرهایی غیرمرتبط ارائه کردند. حتی در رسانه‌ای حرف‌های مرا در توضیح کمپین منتشر کردند اما تیتر خبر را طوری تنظیم کرده‌اند که گویا من کنار کشیده‌ام.

نویسنده در پایان تاکید کرده که این اتفاق‌ها و سوءبرداشت‌ها تاثیری در دغدعه ملی و دینی سینماگران ایرانی ندارد.

شبکه‌های اجتماعی و حقوق قانونی

حق نشر عکس sharq

گروه جامعه روزنامه شرق در گزارشی آورده که ۱۲ روز از مهلت یک ماهه قوه قضاییه به وزارت ارتباطات برای فیلتر واتس آپ، وایبر و تانگو می‌گذرد و همچنان بحث در این باره بخش مهمی از اظهارنظر مسوولان بلندپایه کشوری است. البته فحوای کلام همه مسوولان در یک چیز مشترک است و همه از لزوم فرهنگ‌سازی و استفاده بهتر به جای محدود کردن این شبکه‌های اجتماعی پیام رسان موبایلی سخن گفته‌اند.

ولی‌الله حسینی، قاضی دادگستری و مدرس دانشگاه در سرمقاله همین روزنامه نوشته که جهان جدید، جهانی حق‌مدار است و زندگی بشر در عصر حاضر بدون حقوق و تکالیف متصور نیست. ویژگی بی‌چون و چرای دوران ما، انقلاب فناوری اطلاعات است. این اتفاق پیامدهای عظیم و عمیق اجتماعی و سیاسی را در برداشته است. در این میان آزادی اطلاعات و حق جست و جوی آزادانه در میان اطلاعات برای عموم فراهم شده است. مرزبندی کشورها فروریخته و جهان با سرعتی شگفت‌آور در حال کوچک‌شدن است.

رکود در نظام اطلاع‌رسانی

حق نشر عکس taadol

صادق جنان صفت، سردبیر روزنامه تعادل در سرمقاله امروز نوشته است؛ در حالی که دولت یازدهم از چند ماه پیش با نوعی بمباران تبلیغاتی ابتدا جزوه چرایی مبتلا شدن اقتصاد ایران به رکود و پس از آن دستورالعمل چند ده ماده‌ای بسته ضد رکود را منتشر و تا همین روزهای اخیر در باره آن مجادله می‌کرد، ناگهان بانک مرکزی آمار رشد ۴ و شش دهم درصدی اقتصاد ایران در بهار ۱۳۹۳ را رونمایی کرد.

به نوشته این مقاله در حالی که انتظار می‌رفت این رونمایی بی‌سر و صدا، با هیجان و خرسندی جامعه فعالان اقتصادی مواجه شود اما آنها با نوعی ناباوری با این عدد روبه رو شده‌اند.

آقای جنان صفت معتقد است که مجموعه دولت به ویژه رئیس کل بانک مرکزی و وزیر امور اقتصادی در این باره با کارآمدی عمل نکرده‌اند. آیا نظام اطلاع‌رسانی بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و دیگر نهادهای مرتبط از پیش نشانه‌های رشد را ندیده بودند؟ آیا نمی‌شد در باره این رویداد بزرگ، کارآمدی در اطلاع‌رسانی را در دستور کار قرار داد؟ وقتی این کارآمدی نباشد، مناقشه و مخدوش شدن رشد جای خود را باز می‌کند.

مطالب مرتبط