ایران اظهارات دبیرکل اتحادیه عرب در مورد موضعگیری ظریف را تکذیب کرد

حق نشر عکس EPA
Image caption العربی: ایران هم بخشی از مساله و هم بخشی از راه حل است

ایران اظهارات دبیرکل اتحادیه عرب در مورد سیاست منطقه‌ای و مواضع وزیر خارجه جمهوری اسلامی در این مورد را تکذیب کرده است.

به گزارش واحد مرکزی خبر، مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در واکنش به مصاحبه نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب با روزنامه الحیات، "اظهارات منتسب" به وزیر خارجه جمهوری اسلامی در این مصاحبه را تکذیب کرده و اظهارات آقای العربی در مورد دخالت جمهوری اسلامی در امور کشورهای عرب منطقه را مردود دانسته است.

روز گذشته، روزنامه عرب زبان الحیات، چاپ لندن، متن مصاحبه‌ای را با دبیرکل اتحادیه عرب منتشر کرد که بخشی از آن به تحولات اخیر در روابط خارجی و سیاست منطقه‌ای ایران از جمله روابط با کشورهای عرب و وضعیت سه جزیره ایرانی واقع در خلیج فارس ارتباط دارد.

به نوشته الحیات، آقای العربی گفته است که آقای ظریف بر خلاف وزیر خارجه پیش از او، اتهامات مقامات مذهبی مصر در مورد تلاش جمهوری اسلامی برای ترویج تشیع در آن کشور را قابل "بررسی" و ادعای ارضی امارات متحده عربی در مورد سه جزیره ایرانی در خلیج فارس را قابل "مذاکره" دانسته بود. دبیرکل اتحادیه عرب همچنین گفت که ایران در امور کشورهای منطقه به ویژه سوریه دخالت می‌کند.

حق نشر عکس Borna
Image caption العربی در مصاحبه خود از دوستی دیرینه با ظریف سخن گفته است

دبیرکل اتحادیه عرب در این مصاحبه با رد این نظر که روابط ایران و ایالات متحده دستخوش تحولی اساسی شده، نگرانی برخی کشورهای عرب در این باره را بی‌مورد دانست و گفت که شاهد گرمی روابط دو کشور نبوده است. وی در عین حال تایید کرد که پس از انتخاب حسن روحانی به سمت رئیس جمهوری ایران، تغییراتی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی روی داده و گفت که تصور می کند آقای روحانی "مردی با ذهن روشن" است.

نبیل العربی گفت که با محمدجواد ظریف "بیش از ٢٥ سال" سابقه دوستی دارد و در جریان گفتگوهایی که با هم داشته‌اند، اعتقاد یافته که هدف او "تغییرات زیاد" در سیاست خارجی ایران است. وی افزود که به آقای ظریف با صراحت گفته است که "ایران نباید در امور کشورهای عرب دخالت کند." اخیرا دبیرکل اتحادیه عرب و وزیر خارجه ایران در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک با هم دیدار کردند.

دبیرکل اتحادیه عرب به نقل از شیخ الازهر، از روحانیون بلندپایه مصری، گفت که در دیدار با علی اکبر صالحی، وزیر خارجه در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، به او گفته بود انتظار دارد ایران از مداخله در امور کشورهای عرب خودداری ورزد و افزود که "در مصر هم تلاش‌هایی برای شیعه‌سازی و توزیع کتاب‌های چاپ ایران صورت گرفته بود که موجب اعتراض شیخ الازهر شده بود." به گفته نبیل العربی، وزیر خارجه سابق ایران این اتهام را کلا انکار کرد در حالیکه وزیر خارجه فعلی ایران در این مورد گفت که "ما این مساله را بررسی می‌کنیم."

حق نشر عکس ISNA
Image caption دبیرکل اتحادیه عرب رویکرد ظریف را در مقایسه با صالحی "تحول مثبت" دانسته است

آقای العربی همچنین گفت که موضوع اختلاف ایران و امارات عربی متحده را با وزیران خارجه کنونی و قبلی ایران مطرح کرد. به گفته وی، آقای ظریف گفته است که "شاید مذاکرات یک راه حل باشد" در حالیکه وزیر خارجه قبلی تاکید کرد که "اینجا خاک ماست و ما در این باره با کسی صحبتی نداریم." دبیرکل اتحادیه عرب تفاوت پاسخ‌های آقایان صالحی و ظریف را "تحولی مثبت" در سیاست خارجی ایران ارزیابی کرد.

در بخش دیگری از این مصاحبه، دبیرکل اتحادیه عرب گفت که در ماه آوریل و هنگام بحث پیرامون اجلاس ژنو برای حل بحران سوریه، با وزیر خارجه ایران در این مورد و تمایل این کشور به حضور در این اجلاس گفتگو کرد. آقای العربی گفت که به وزیر خارجه جمهوری اسلامی گفت که کشورهای عرب، با وجود اختلاف نظر بین خود، همگی خواهان یافتن راه حلی سیاسی برای بحران سوریه هستند و "شما هم بخشی از مشکل هستید و هم بخشی از راه حل."

دبیرکل اتحادیه عرب گفته است که وزیر خارجه ایران گفت که حضور در اجلاس ژنو را می پذیرد مشروط به اینکه پیش شرطی وجود نداشته باشد. آقای العربی در این مصاحبه گفت که حضور ایران برای برخی کشورهای شرکت کننده در اجلاس خوشایند نیست، اما او خود اعتقاد دارد همه کشورهای منطقه به خصوص آنهایی که در بحران سوریه نقش دارند باید در اجلاس ژنو ٢ شرکت کنند.

نشست افتتاحیه اجلاس ژنو ٢ در ماه ژانویه به میزبانی سازمان ملل و حمایت آمریکا و روسیه برگزار شد و پس از آن، چند دوره مذاکره بین نمایندگان دولت سوریه و برخی گروه‌های مخالف صورت گرفته و قرار است دور بعدی این مذاکرات نیز انجام شود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption به گفته العربی، نگرانی اعراب از گرمی روابط ایران و آمریکا مورد ندارد

نبیل العربی در عین حال ایران را به دادن اسلحه به دولت سوریه متهم کرد و گفت که از ایران به خاطر این اقدام انتقاد کرده و خواستار توقف اننقال اسلحه شده است اما افزود "بیش از این کاری از دستمان بر نمی‌آید، زیرا ایران عضو اتحادیه عرب نیست."

به گزارش واحد مرکزی خبر، سخنگوی وزارت خارجه ایران مطالبی را که به نقل از محمدجواد ظریف در این مصاحبه نقل شده تکذیب کرده و گفته است: "در دیدارها و گفتگوهایی که وزیر امور خارجه کشورمان و دبیر کل اتحادیه عرب تاکنون با یکدیگر داشته‌اند چنین مطالبی رد وبدل نشده و انتشار چنین مطلبی تعجب آور است."

در مورد اتهام دخالت ایران در امور کشورهای منطقه نیز، خانم افخم گفته است: "جمهوری اسلامی ایران همواره مخالف هرگونه دخالت در امور داخلی دیگر کشورها بوده و ضمن پاییندی به این امر معتقد است مسایل منطقه باید با همکاری و گفتگو حل و فصل شود و تکرار ادعاهای غیر واقعی و فرافکنی کمکی به حل مشکلات نمی‌کند."

مطالب مرتبط