شهرام جزایری از زندان آزاد شد

حق نشر عکس ISNA
Image caption پرونده جزایری در زمان خود بزرگترین پرونده فساد مالی در جمهوری اسلامی نام گرفت

شهرام جزایری ، بازرگان ایرانی از زندان آزاد شده است.

روز جمعه، ١١ مهر (٣ اکتبر)، منابع خبری ایران گزارش کردند که شهرام جزایری عرب، بازرگان ایرانی که به اتهام فساد اقتصادی محاکمه و به یازده سال حبس محکوم شده بود دوره محکومیت خود را گذرانده و آزاد شده است.

آقای جزایری در سال ١٣٨١ در سن ٢٩ سالگی به اتهام تخلفات تجاری و مالی بازداشت و به یک رشته فعالیت‌های غیرقانونی از جمله ارتشا، تخلف از مقررات تجاری، تاسیس حدود پنجاه شرکت مختلف بازرگانی، کسب اعتبار غیرواقع از طریق اقدامات تقلب آمیز، برداشت مبلغی بالغ بر سه میلیارد و هشتصد میلیون تومان به منظور پرداخت رشوه، جعل اسناد دولتی و اختلاس متهم شد. تبانی در معاملات دولتی، فریب مسئولان بانک‌های به منظور دریافت تسهیلات ریالی و ارزی برای واردات و صادرات بدون استفاده از آنها در این زمینه‌ها و جعل معافیت سربازی از دیگر اتهامات شهرام جزایری بود.

از آنجا که شهرام جزایری پس از صدور فرمان آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی تحت عنوان "مبارزه با فساد" بازداشت شد، رسانه‌های جمهوری اسلامی او را "مفسد اقتصادی" نام دادند. در آن زمان پرونده شهرام جزایری بزرگترین پرونده فساد مالی در جمهوری اسلامی نام گرفته بود.

حق نشر عکس Fars
Image caption جزایری در جریان محاکمه یک بار نیز توانست بگریزد اما مجددا دستگیر شد

رسیدگی به پرونده شهرام جزایری و افراد مرتبط با این پرونده در میان شایعاتی در مورد ارتباط احتمالی او با نهادها و افراد متنفذ دیگر سرانجام با صدور حکم بیست و هفت سال حبس پایان یافت. با اعتراض آقای جزایری به این حکم، دیوان عالی کشور این حکم را نقض و آن را برای رسیدگی مجدد به دادگاه دیگری ارجاع کرد.

در اوایل اسفندماه سال ١٣٨٥، اعلام شد که شهرام جزایری هنگام انتقال از زندان برای معرفی دارایی‌هایش، موفق شده است از دست ماموران بگریزد و جستجو برای یافتن او آغاز شده اما رسیدگی به پرونده او به طور غیابی ادامه دارد. در حالیکه گمانه‌زنی در مورد محل اختفای شهرام جزایری ادامه داشت، اواخر اسفندماه گزارش شد که ماموران توانسته‌اند او را در کشور عمان بیابند و به ایران انتقال دهند.

وی در دادگاه بدوی به ١٤ سال زندان، ١٠ سال تبعید، ده سال محرومیت از فعالیت تجاری و پرداخت جریمه نقدی به مبلغی بیش از ١٢٢ میلیون دلار محکوم شد. این محکومیت سپس به ١١ سال حبس، پرداخت ٤٨ میلیون دلار غرامت و ٩٧ میلیون دلار جریمه و ١٠ سال محرومیت از دریافت تسهیلات بانکی تغییر یافت و این حکم در دادگاه تجدیدنظر تایید شد.

شهریور ماه امسال، خبرگزاری ایسنا اظهارات علی اصغر جهانگیر، رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور را در مورد شهرام جزایری منتشر کرد. رئیس سازمان زندان‌ها در پاسخ به سئوالی در این مورد که آقای جزایری معتقد است دوره محکومیتش پایان یافته اما هنوز در زندان است، گفت که باید مقام قضایی در مورد پایان محکومیت محکومان اظهار نظر کند.

آقای جهانگیر در این مورد که چه مقدار از دوره زندان آقای جزایری باقی مانده گفت: "برای موضوعی که از قبل وجود داشته، باید ظرف همین مدت‌ها محکومیتش تمام می‌شده ولی با پیگیری که ما از دادگستری تهران کردیم، نظرشان این است که فعلا در زندان بماند."

مطالب مرتبط