برای استیضاح وزیر آموزش و پرورش ایران '۴۰ امضا جمع شده'

حق نشر عکس Tasnim
Image caption گرایش سیاسی علی‌اصغر فانی را به اصلاح‌طلبان نزدیک می‌دانند

فرهاد بشیری، از نمایندگان مجلس ایران، به خبرگزاری ایلنا گفته است که طرح استیضاح علی اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش ۴۰ امضا دارد و امضاکنندگان خواهان طرح آن در صحن علنی مجلس هستند.

آقای بشیری، که خود طرح استیضاح را امضا نکرده، گفته است که نمایندگان از هیات رئیسه مجلس خواسته‌اند که اعلام کند طرح استیضاح وصول شده است، اما "هیات رئیسه هم سعی می‌کند که یک سری هماهنگی‌ها انجام بدهد تا استیضاح‌کنندگان را منصرف کند. قاعده همواره اینگونه بوده است که جلساتی را برگزار کرده و گفتگو کنند تا شاید استیضاح کنندگان را منصرف کنند."

این نماینده مجلس توصیه کرده که نمایندگان معترض به عملکرد وزیر آموزش و پرورش، با او مذاکره کرده و وزیر آموزش و پرورش هم برخی خواسته‌های آنان را برآورده کند تا به این ترتیب استیضاح منتفی شود.

نمایندگان استیضاح‌کننده به انتصاب معاونان و مسئولان وزرات آموزش و پرورش، عدم تعیین تکلیف معلمان حق‌‌التدریسی و قراردادی و همچنین پرداخت نشدن برخی از مطالبات بازنشستگان معترض هستند.

بسیاری از معلمان ایرانی سال‌ها است که از وضعیت شغلی و حقوق خود ابراز نارضایتی می‌کنند.

فرهاد بشیری، با اینکه استیضاح را امضا نکرده، به ایلنا گفته است: " بهتر است که خود رئیس جمهور در مورد وزرایی که کارکرد قابل قبولی نداشته‌اند فکری کنند تا نمایندگان از روی ناچاری استیضاح وزرا را در دستور کار قرار ندهند."

مجلس ایران پیش از این رضا فرجی دانا، وزیر علوم کابینه حسن روحانی را استیضاح و برکنار کرده است. آقای روحانی محمدعلی نجفی را به عنوان سرپرست این وزارتخانه منصوب کرد.

آقای نجفی پیشتر به عنوان وزیر آموزش و پرورش معرفی شده بود که در مجلس رای اعتماد نیاورد و علی‌اصغر فانی به جای او به مجلس معرفی شد.

مطالب مرتبط