ایران: نگران جاسوسی در آژانس هستیم

حق نشر عکس AP
Image caption رضا نجفی، نماینده ایران در آژانس

رضا نجفی، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از درز اطلاعات محرمانه برنامه هسته‌ای ایران از این آژانس ابراز نگرانی کرده است.

آقای نجفی گفته است: "این مایه تاسف است که باز هم از اطلاعات طبقه‌بندی‌شده محافظت لازم نشده و و در حالی که ایران و آژانس مشغول برنامه‌ریزی دیدارهایشان بودند، اخبارش توسط یک رسانه غربی منتشر شد."

او تاکید کرده است: "این موید وارد بودن سوءظن ایران نسبت به وجود جاسوسی در آژانس است."

بنا است هفته آینده تریو واریورانتا، معاون مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در صدر هیاتی برای گفتگو با مقام‌های ایرانی به تهران سفر کند.

رضا نجفی از یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس، درخواست کرده که به تکالیف خود درباره محرمانه نگاه داشتن اطلاعات ایران عمل کند.

ایران و آژانس پاییز سال گذشته بر سر چگونگی رفع ابهام از برخی ابعاد برنامه هسته‌ای ایران توافق کردند. حدود یک ماه پیش آژانس در گزارشی اعلام کرد که ایران در مهلت مقرر تنها به سه مساله از پنج مساله مطرح پاسخ گفته است.

یکی از مسائلی که بنا به گفته آژانس، ایران هنوز به آن پاسخ نداده، آزمایش‌های ادعایی مربوط به ساخت چاشنی‌ بمب اتمی است.

در کنار تلاش ایران و آژانس برای برطرف کردن ابهام‌ها، دیپلمات‌های ایرانی و کشورهای ۱+۵ سرگرم مذاکراتی برای رفع اختلافات درباره برنامه هسته‌ای هستند. دو طرف برای خود ۲۴ نوامبر را به عنوان موعد رسیدن به یک توافق جامع در این زمینه تعیین کرده‌اند.

همزمان به گزارش خبرگزاری فرانسه لارا کندی نماینده آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته:‌ "نگرانی ها درباره ابعاد احتمالا نظامی برنامه اتمی ایران باید به عنوان بخشی از یک توافق جامع (میان ایران و قدرت ها) رفع شود."

اکثریت اعضای مجلس نمایندگان روز پنجشنبه در نامه ای به جان کری وزیر خارجه آمریکا، ایران را به "خودداری" از همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی متهم کردند.

آنها نوشتند: "تنها نتیجه گیری منطقی برای کارشکنی ایران در مسیر بازرسان بین المللی این است که تهران چیزهای زیادی برای پنهان کردن دارد."

ایران می گوید برنامه اتمی اش صلح آمیز است.

مطالب مرتبط