دانشگاه‌های تک‌جنسیتی در ایران 'دیگر مجوز نمی‌گیرند'

حق نشر عکس ISNA
Image caption بخشی از موسسه‌های آموزش عالی ایران تنها از بین داوطلبان زن دانشجو می‌پذیرند

یک مقام ارشد وزارت علوم ایران گفته است که هم‌اکنون در تمام استان‌های متقاضی، دانشگاه‌های تک‌جنسیتی برای زنان و مردان تاسیس شده است و از این پس، مجوز جدیدی به این موسسات آموزش عالی داده نخواهد شد.

کارن ابری‌نیا، مدیرکل دفتر آموزش‌های غیردولتی و غیرانتفاعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران به خبرگزاری مهر گفت که دانشگاه‌های تک‌جنسیتی در شمار موسسه‌های آموزش عالی غیردولتی ایران هستند و چون دیگر مجوزی برای موسسه‌های غیردولتی صادر نمی‌شود، عملا صدور مجوز برای دانشگاه‌های تک‌جنسیتی هم متوقف شده است.

بنا بر این گزارش، وزارت علوم ایران اعلام کرده است که ظرفیت پذیرش دانشجو براساس استانداردها، در موسسه‌های آموزش عالی غیردولتی "از مرز اشباع" گذشته است.

مدیرکل دفتر آموزش‌های غیردولتی و غیرانتفاعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران به تعداد کنونی دانشگاه‌های تک‌جنسیتی در ایران اشاره‌ای نکرد، ولی رسانه‌های ایران از فعالیت چنین دانشگاه‌هایی در چندین استان ایران، از جمله استان‌های تهران، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، سمنان، لرستان، همدان، مشهد، قم و خراسان خبر داده‌اند.

دانشگاه‌های تک‌جنسیتی تنها از یکی از گروه‌های جنسیتی زن یا مرد دانشجو می‌پذیرند.

دانشگاه الزهرا اولین دانشگاه تک‌جنسیتی زنانه ایران به شمار می‌رود و چندین دانشگاه دیگر از جمله دانشگاه امام صادق ایران تنها از بین داوطلبان مرد دانشجو می‌پذیرد.

خبرگزاری مهر گزارش کرده است که مجوز ایجاد دانشگاه‌های تک‌جنسیتی غیردولتی در دوره فعالیت کامران دانشجو به عنوان وزیر علوم ایران صادر شده است و براساس آن، هر استان ایران می‌توانست یک دانشگاه تک‌جنسیتی غیردولتی داشته باشد.

آقای دانشجو وزیر علوم محمود احمدی‌نژاد در دومین دور ریاست‌جمهوری او بود.