بررسی روزنامه های اول هفته تهران؛ ۱۲ مهر

روزنامه های اول هفته تهران در شماره های امروز خود به پیروزی های ورزشکاران ایران در مسابقات آسیایی اهمیت بسیار داده و در مقالات خود همچنان از بحران آب نوشته و در میان مسایل جهانی به حوادث منطقه و مبارزه با داعش اشاره کرده اند.

چند روزنامه امروز به جهت بین المللی و در آستانه عید قربان منتشر نشده اند.

رکورد ورزش شکست

Image caption تیتر و عکس محمدرضا علیمددی، فرهیختگان

علی عالی در مقاله ای در اعتماد نوشته: از دل شش فدراسیون تعلیقی ورزشی و ۱۴ فدراسیونی که به‌صورت سرپرستی اداره شد تا تکلیف‌شان مشخص شود، افتخاری دیگر نصیب ورزش ایران شد. رکورد طلایی‌های ایران در بازی‌های آسیایی بعد از انقلاب شکست تا دیگر کمتر کسی یادش باشد که محمد علی‌آبادی ادعا کرده بود دیگر رکورد ۲۰ طلا تکرار نمی‌شود. ورزش ایران در روزهایی که قزاقستان در حال برنامه‌ریزی بود، اسیر حاشیه‌های عجیبی شد. همان روزها که نگهبانان ورودی ساختمان تربیت‌بدنی سعیدلو و کمیته ملی المپیک علی‌آبادی به جان هم افتادند!

به نوشته این مقاله: همان روزها که محمد عباسی به جان فدراسیون‌های ورزشی افتاد تا آنها را تعلیق کند و برای فدراسیون‌های دیگر سرپرست بگمارد. ورزش دوران احمدی‌نژاد، اگرچه دوران پرافتخاری داشت، اما چنان بسترها و زمینه‌های توسعه و پیشرفت را از بین برد که کمترین امیدی به آینده وجود نداشت. فدراسیون قایقرانی که در بازی‌های آسیایی گذشته درخشید، تعلیق شد. فدراسیون دوچرخه‌سواری، شنا، تیراندازی با کمان و جودو هم تعلیق شدند. در فدراسیون وزنه‌برداری، مربیان و بازیکنان ملی‌پوش پرمدال به جان هم افتادند. دوومیدانی‌کاران رها شدند. فدراسیون تکواندو و بوکس اسیر حاشیه‌های مدیریتی شد تا همه‌چیز بی‌برنامه و روزمره جلو بود. به‌یاد آوردن آن روزها هم دردآور است.

از سوی دیگر ۳۰۰ میلیارد تومان برای دوره قبل بازی‌های آسیایی اختصاص یافت اما امسال این رقم نزدیک به ۴۸ میلیارد تومان بود! برای رسیدن به موفقیت، نیاز به برنامه‌ریزی، کار و تلاش سخت هستیم و مهم‌تر اینکه نیاز‌های ورزشکاران برطرف شود و به‌توانمندی‌هایشان اضافه شود. دولت روحانی، زمانی برای برنامه‌ریزی نداشت. وزرای ورزش از سوی مجلس رد می‌شدند و فرصت‌ها خیلی راحت از دست می‌رفت. حتی بسترهای لازم برای ورزش بانوان هم مهیا نشد. اما می‌توان امیدوار بود.

مذاکرات هسته ای و عاقبتش

محمدعلی وکیلی با تاکید بر این که مذاکرات هسته ای به ظاهر شکست خورده و ناکام به نظر می آید نوشته در حالی که این دوره از مذاکرات جزء موفقیت آمیزترین گفت وگوهای هسته ای بود. گام‌های توافق نهایی دراین دوره برداشته شده است. برای این ادعا قرائنی وجود دارد، که مهم ترین آن قاطعیت دکتر حسن روحانی در اعلام این نکته بود که ما به زودی به توافق نهایی دست خواهیم یافت.

به نوشته این مقاله: نشانه دیگرِ این خوشبینی، خبری بود که از زبان وزیر خارجه روسیه اعلام شد که اعلام داشت مذاکرات به بالای ۹۵ درصد توافقات منتهی شده است. نشانه سوم هم مذاکرات ملاقات بالاترین مقامات سه کشور تعیین کننده اروپایی، یعنی انگلیس و فرانسه و آلمان، با حسن روحانی بود. حتی عدم ملاقات روسای جمهور ایران و آمریکا. برای پرهیز از به حاشیه رفتن اصل توافقات بود.

سرمقاله ابتکار تاکید کرده: در پایان با این مقدمات و قرائن گام‌های اصلی توافق برداشته شده است و اگر اتفاق غیره منتظره ای پیش نیاید در آینده ای بسیار نزدیک پرونده هسته ای به سرانجام نهایی خواهد رسید. بی تردید اگر گمان این جانب درست باشد، سفر اخیر روحانی به نیویورک و موفقیت وی در دیپلماسی عمومی نقش تعیین کننده ای در توافقات کنونی داشته است.

داعش و دوستانش

کیهان در سرمقاله خود همچنان به آمریکا حمله کرده و سیاست های خاورمیانه ای دولت اوباما را مورد انتقاد قرار داده و نوشته: حوادث سال‌های اخیر و بخصوص آنچه در عراق، سوریه و غزه گذشت بیانگر آن است که همگرایی حول محور توحید و کنار گذاشتن اختلافات قومی و قبیله‌ای و به حاشیه راندن عواملی که به نام قوم و قبیله و مذهب و با کارگردانی آمریکا و اسرائیل در حال پراکندن نفرت و جنایت در میان امت اسلامی هستند اولویت درجه یک را دارد.

Image caption خشونت علیه کودکان، کارتون مهدی عزیزی، فرهیختگان

به نظر نویسنده این مقاله:در بعد منطقه‌ای و جهانی، امروز بخش عمده انرژی امنیتی و نظامی آمریکا صرف مداخله در امور این منطقه حساس می‌شود در واقع طی سه دهه گذشته همه ظرفیت‌ امنیتی نظامی غرب مصروف این منطقه شده است، خود همین به خوبی نشان می‌دهد که منشأ اصلی درگیری‌ها و تنش‌ها همین نیروها هستند وگرنه چرا هر چه اینها نیروی بیشتری وارد می‌کنند، مشکل منطقه بیشتر می‌شود؟

سرمقاله کیهان با ادعای این که داعش در پایتخت‌های همان کشورهایی که امروز ائتلاف ضدداعش را تشکیل داده‌اند دفتر رسمی دارد به عنوان مثال نوشته: دو روز پیش یک روزنامه سرشناس ترکیه‌ای فاش کرد و حتی آدرس داد که رهبر گروه داعش در گرماگرم زمانی که مجلس ترکیه مصوبه‌ای را مبنی بر اجازه ارتش ترکیه به ورود به خاک سوریه برای سرکوب داعش از تصویب اکثریت گذراند، ابوبکر البغدادی یک دفتر رسمی و با مشارکت و حضور رئیس سرویس اطلاعاتی ترکیه «میت» افتتاح کرده است!

آب؛ غفلت دیروز، بحران امروز

Image caption روز جهانی معلم، احسان گنجی، ابتکار

علی باقری در مقاله ای در شرق نوشته: امروز همگان از بحران آب در کشور سخن می‌گویند. شکی نیست که شرایط آبی کشور در شرایط بحرانی قرار گرفته و لازم است اقدامات اضطراری برای کنترل بحران به مرحله انجام برسد. در موضوع بحران آب دو نکته اساسی مورد غفلت قرار گرفته است: نکته اول آنکه این بحران پدیده‌ای نیست که فقط در سال‌های اخیر رخ داده باشد. این بحران حاصل یک روند چندده‌ساله یا شاید صدساله است.

نویسنده کارشناس اظهار عقیده کرده: آنچه که باعث شده امروز احساس مشکل کنیم، آن است که در گذشته از ارثیه‌ای که داشتیم مصرف می‌کردیم و ذخیره آن هنوز پر بود؛ ولی باید یک روز به انتظار تهی‌شدن آن می‌نشستیم و اکنون آن‌روز فرارسیده و ما بی‌خبر از این واقعیت همچنان با همان شدت و حدت به بهره‌برداری خود از این ارثیه ادامه می‌دهیم.

به نوشته مقاله شرق: مواردی مانند سیاست‌های اقتصادی-اجتماعی به توسعه فعالیت‌هایی منجر می‌شوند که به‌شدت به آب نیاز دارند و وابسته‌کردن بخش قابل‌توجهی از معیشت مردم به اینگونه فعالیت‌ها، گره کوری بر مشکل مصرف بی‌رویه از منابع آب می‌زند که بازکردن آن تنها به دست مهندسان آب امکان‌پذیر نیست و مداخله و همکاری متخصصان حوزه‌های دیگر مانند اقتصاد، علوم‌اجتماعی و حتی علوم‌سیاسی را به مدد می‌طلبد.

گروگان گیری پول های ایران

اعتماد در گزارشی نوشته: اگرچه لغو تحریم‌های ایران به خصوص در مورد مسائل بانکی، هنوز شکل عملیاتی به خود نگرفته و انتظار به سرانجام رسیدن مذاکرات نوامبر را می‌کشد، اما تجار ایرانی می‌گویند که سفرهای رییس کل بانک مرکزی به کشورهای مختلف از جمله چین و هند برای گشایش نقل و انتقالات ارزی موثر بوده و به زودی او سفری را به هند خواهد داشت تا بتواند گام جدیدی را برای سهولت تجارت ایران با دنیا بردارد.

به گزارش این روزنامه، بعد از تشدید تحریم‌ها علیه اقتصاد ایران و هدف قرار گرفتن بانک مرکزی به عنوان یکی از نهادهای موثر در اقتصاد، اروپا هم راه تحریم بانکی را در پیش گرفتند وهمین کافی بود تا مراودات بسیاری از بانک‌های دنیا با بانک مرکزی ایران قطع شود و نقل و انتقالات پول برای تجار و بازرگانان ایرانی به سختی صورت گیرد.

این گزارش نشان می دهد: در این میان نقش آفرینی دو کشور هند و چین در انجام مراودات مالی ایران با دنیا البته با کارمزدهای بالا، حایز اهمیت بود؛ اگرچه این دو کشور به خریدار عمده نفت ایران نیز تبدیل شده و در کنار صادرات غیرنفتی ایران که ملزم بود دلارش را به داخل ایران بازگرداند، قرار بر این شد که این دو کشور به ازای صادرات نفت، کالاهای مورد نیاز ایران را نیز تامین کنند.

گزارش اعتماد به این جا رسیده که: قرار بر این شد که به واسطه تجار و بازرگانان ایرانی، تهاتر کالایی میان ایران با این دو کشور صورت گیرد؛ اگرچه بعد از گذشت مدتی، هند از پرداخت پول نفت ایران سر باز زد. حالا رییس بانک مرکزی عازم هند خواهد شد تا بتواند با رایزنی با مقامات آن کشور، گشایش جدیدی را برای تجار و فعالان اقتصادی ایران در زمینه ارزی و نقل و انتقالات پول ایجاد کند.

تهران پایتخت مجرمان و سارقان

علیرضا خانی در سرمقاله اطلاعات از قول فرمانده پلیس کشور نقل کرده که پایتخت ایران پناهگاه خوبی برای مجرمان و سارقان است و یک سوم جرایم کشور در تهران رخ می‌دهد و نوشته: از زمانی که مسئولان می‌گفتند تهران امن‌ترین پایتخت‌ جهان است تا امروز که می‌گویند مأمن و پناهگاه مجرمان و سارقان است، زمان چندان زیادی طی نشده است.

به نوشته این مقاله: برای درک عمیق ریشه‌های شیوع و گسترش بزهکاری و جرم، به غیر از طرح مکرر آنچه در نظر اول درست به نظر می‌رسد نیاز به یک تحلیل بنیادین و علمی داریم. تحلیل عمیق و بنیادین با حدس و گمان و مشاهدات ظواهر و اتفاقات و حتی مقایسه آمارها به دست نمی‌آید بلکه کشف نوع و شدت تأثیرگذاری پارامترهای خرد و کلان بر شیوع یا کم شدن یک پدیده اجتماعی است، تأثیراتی که گاهی پیش‌بینی‌پذیر و گاهی پیش‌بینی ناپذیر و خارج از باور عمومی است.

سردبیر اطلاعات اضافه کرده: مثلاً همان‌طور که فرمانده ناجا با استناد به آمار ارائه کرد مشکلات اقتصادی بر افزایش جرایم اثر‌ می‌گذارد و آمارها نشان می‌دهد که رکود اقتصادی، بیشتر‌شدن جرایم را در پی دارد. اما بلافاصله این پرسش مطرح می‌شود که اگر اینچنین است پس نقش باورها و اعتقادات مذهبی چه می‌شود؟

هذیان ترافیکی

Image caption کارتون حسن کریم زاده، شرق

پوریا عالمی در ستون طنز شرق نوشته: من مطمئنم نصف مردم تهران توی راه شمال خواستگاری کرده‌اند و مسوولیت این امر با دولت است چون نمی‌توانند ترافیک را مدیریت کنند و مردم را ساعت‌ها در انفرادی ماشین می‌اندازند به جان هم. خلاصه حرف حرف می‌آورد. البته پول هم پول می‌آورد. که متاسفانه حرف پول نمی‌آورد اما پول برای آدم حرف درمی‌آورد.

خلاصه ترافیک اینقدر طولانی شده که ما الان داریم به برگزاری مجلس عروسی در اتوبوس کناری فکر می‌کنیم. این اتوبوس می‌شود برای میهمانان زنانه، آقایان هم به‌صورت سنتی می‌روند پشت نیسان مجاور و با هم رقص پشت‌نیسانی می‌کنند. اگر ترافیک همین‌قدر طول کشید باید بچه را بفرستیم به ون مشکی سر جاده. برای تحصیل هم می‌فرستیمش به پورشه غیرانتفاعی بغل‌دستی. من جای خوانندگان بودم جلو وزارت راه تحصن می‌کردم که برای کمک به اعصاب خوانندگان هم شده مدیریت ترافیک درست شود.

مطالب مرتبط