استقبال حزب‌الله از پیشنهاد ایران برای تجهیز ارتش لبنان

حق نشر عکس EPA
Image caption علی شمخانی هفته گذشته به لبنان سفر و با مقام‌های ارشد این کشور از جمله رئیس مجلس دیدار کرد

حزب‌الله لبنان از پیشنهاد ایران برای تجهیز ارتش این کشور استقبال کرده است. هاشم صفی‌الدین، رئیس شورای اجرایی حزب‌الله گفته است که این کمک ایران بسیار به موقع است و لبنان باید بابت این "هدیه" از ایران قدردانی کند.

همزمان ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران می‌گوید که ایران فهرست سلاح‌های پیشنهادی را که می‌خواهد در اختیار ارتش لبنان بگذارد به دولت این کشور تحویل داده است.

به گزارش ایرنا همچنین سمیر مقبل، وزیر دفاع لبنان، فهرستی از نیازهای ارتش این کشور را به دولت ایران ارائه خواهد کرد.

بنا است که وزیر دفاع لبنان در هفته‌های آینده به ایران سفر کند.

ایران می‌گوید که می‌خواهد ارتش لبنان را برای "مبارزه با تروریسم" تجهیز کند.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، هفته گذشته به لبنان سفر کرد و در دیدارهایی که با مقام‌های ارشد لبنان داشت بر آمادگی ایران برای تجهیز ارتش لبنان تاکید کرد.

آقای شمخانی گفت: "تحویل سلاح‌های مورد نیاز ارتش لبنان برای مبارزه با تروریسم خیلی طول نخواهد کشید." او امروز در جلسه‌ای در مجمع تشخیص مصلحت نظام گزارش سفرش به لبنان و سوریه را ارائه کرده است.

ایران نقش محوری در تجهیز و تقویت حزب‌الله لبنان و بازوی نظامی آن داشته است. ارتش لبنان هم تاکنون کمک‌هایی نظامی از کشورهای چون آمریکا، فرانسه و عربستان سعودی دریافت کرده است.

این کشورها قول داده‌اند باز هم ارتش لبنان را تقویت کنند. اما برخی منابع می‌گویند که ارتش لبنان هنوز سلاح‌های مورد نیازش را دریافت نکرده است.

جنگ داخلی سوریه به غیر از روانه کردن صدها هزار آواره سوری به این کشور و حضور شبه‌نظامیان حزب‌الله در دفاع از بشار اسد، در مواردی به درگیری مسلحانه در خاک لبنان نیز منجر شده است.

پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش سابق) و جبهه نصرت حدود دو ماه پیش منطقه عرسال را در لبنان تصرف کردند و چندین سرباز لبنانی را گروگان گرفتند. آنها تاکنون چند نفر از این سربازان را سر بریده‌اند.

مطالب مرتبط