نامه کارخانه‌داران به مجلس ایران: الکل‌های تولیدی ما به مشروب تبدیل می‌شود

حق نشر عکس ISNA
Image caption مقام‌های ایران می‌گویند پلیس فقط بیست تا سی درصد مشروبات داخل کشور را پیدا می‌کند

تولیدکنندگان الکل در نامه‌ای به مجلس ایران گفته‌اند بخش زیادی از محصولاتشان در قالب مشروبات الکلی در ایران مصرف می‌شود.

حسن تامینی لیچائی، نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با استناد به آمار به خبرگزاری مجلس شورای اسلامی گفته است که بیش از ۲۰۰ میلیون لیتر انواع مشروبات الکلی قاچاقی و ساخت داخل، در ایران مصرف می‌شود.

در ایران به دلیل غیرقانونی بودن خرید و فروش و تهیه مشروبات الکلی، بعضی از مصرف کنندگان از الکل طبی برای ترکیب با شربت و آب میوه و تولید مشروبات دست‌ساز استفاده می‌کنند. اما استفاده از الکل صنعتی که متانول دارد، می‌تواند باعث نابینایی و مرگ شود.

به گفته این نماینده مجلس، تولیدکنندگان الکل صنعتی به مجلس توضیح داده‌اند، ماده تلخ کننده‌ای که برای غیرقابل مصرف شدن الکل به آن اضافه می‌شود، برای کارخانه‌ها بار مالی دارد و به همین دلیل بسیاری از تولیدکنندگان از این ماده تلخ‌کننده استفاده نمی‌کنند.

خبرگزاری خانه ملت گزارش داده که تولیدکنندگان الکل در ایران برای بررسی راهکارهای مقابله با افزایش مصرف مشروبات الکلی چند جلسه با نمایندگان مجلس داشته‌اند.

آقای تامینی لیچائی، نماینده رشت گفته است: "متاسفانه تاکنون پلیس امنیت نتوانسته از تولید مشروبات الکلی جلوگیری کند. ما اکنون در صدد هستیم تا از تولیدکنندگان الکل که در نظر دارند در تولیدات خود از ماده تلخ کننده استفاده کنند، به شکلی حمایت کنیم."

او می‌گوید مصرف الکل در بسیاری از نقاط ایران افزایش داشته است.

بخش زیادی از مشروباتی که در ایران مصرف می‌شود به طور قاچاق از مرزهای زمینی وارد ایران می‌شود.

خرداد ۱۳۸۳ ده‌ها نفر در شهر شیراز، مرکز استان فارس در جنوب ایران بر اثر نوشیدن مشروب تقلبی جانشان را از دست دادند یا نابینا شدند. اینجا بیشتر بخوانید.

مردادماه امسال اولین درمانگاه دولتی مخصوص ترک اعتیاد الکل در ایران تاسیس شد.

مطالب مرتبط