بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه ۱۴ مهر

روزنامه های امروز صبح تهران در عنوان های اصلی خود از درگیری های منطقه و فعالیت های داعش نوشته، ضمن متهم کردن آمریکا و متحدانش به شرکت در پیدایش داعش، احتمال پیروزی عملیات ایتلاف جهانی علیه داعش را اندک دیده اند.

در آستانه فاجعه

سیامک کاکایی در مقاله ای در شرق نوشته: دیدگاهی در تحلیل‌های مربوط به شرایط حاکم بر کوبانی و نگاه ترکیه به آن غالب است که می گوید هدف میان‌مدت ترکیه از اتخاذ مواضع ضد داعش در سوریه، ترسیم سیاستی است که از طریق آن آنکارا بتواند از فرصت پیش‌آمده برای به‌کنترل‌درآوردن فعالیت خود مختاری طلبانه کردهای سوریه استفاده کند.

به نوشته این کارشناس: بسیاری از کشورها از جمله قدرت‌های غربی، به سیاست ترکیه در قبال فعالیت‌های داعش انتقاد دارند و ترکیه را متهم به حمایت از داعش کرده‌اند، اما در مقابل اقدام ترکیه در صدور مجوز عملیات نظامی در سوریه و عراق هم نمی‌تواند شرایط را آنگونه که دلخواه ترکیه است تغییر دهد. زیرا پیش از آنکه نگاه‌ها به رویکرد مقابله ترکیه با داعش معطوف شود، در ارتباط با تفحص حاکمیت ملی سوریه و عراق است. شاید به همین دلیل در تقابل ترکیه با داعش تردید وجود دارد.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با اشاره به سخنان معاون رییس جمهور آمریکا مبنی بر همدستی برخی از متحدان منطقه ای آمریکا با داعش، آن را یکی از مهم‌ترین اسناد شکست استراتژی آمریکا و متحدان منطقه‌ای واشنگتن در منطقه دانسته و نوشته: این ها نشان می‌دهد آن ها که داعیه‌دار مبارزه با تروریسم در منطقه هستند چگونه خود از حامیان اصلی گروه تروریستی داعش بوده و چگونه و با چه کارکردهایی آنرا ایجاد کرده‌اند.

این روزنامه اصولگرا هم ائتلاف فعلی ضد داعش را متشکل از کسانی خوانده که تا دیروز با تشکیل گروهی به نام دوستان سوریه از هیچ کمکی به گروه‌های تروریستی دریغ نکردند و امروز هم درحالی پرچمدار عملیات ضد داعش شده‌اند که باز هم به تروریست‌هائی که با دولت قانونی سوریه می‌جنگند کمک های مالی و تسلیحاتی می‌دهند و حتی با سران داعش نیز زدوبند پنهانی دارند.

سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی بدین جا رسیده که: داعش گروهی نیست که نابودی آن نیاز به ائتلاف ۴۰ کشور غربی و عربی داشته باشد و کافی است دولت‌هائی که حمایت مالی، تسلیحاتی، لجستیکی و اطلاعاتی آنرا برعهده داشتند و دارند، دست از این کار بردارند.

پیام‌های لغو تحریم از سوی انگلیس

علی بیگدلی در مقاله ای در آرمان به آزاد شدن شش موسسه و فرد ایران از فهرست تحریم های بریتانیا اشاره کرده و نوشته: اقدام لندن دو دلیل عمده دارد؛ دلیل اول اینکه سیاستمداران بریتانیا نیز به این نتیجه رسید‌ه‌اند که سخنان کامرون به فاصله کوتاهی پس از دیدار تاریخی با رئیس‌جمهور ایران، اقدام مناسبی نبوده بنابراین با اقدام روز گذشته درصدد برآمده‌اند تا آثار سوء آن سخنان را رفع کنند و به نوعی در مسیر رفع کدورت با ایران گام بردارند.

به نظر این کارشناس مسایل جهانی: بعید نیست که در دور جدید گفتگوهای هسته ای بتوان به یک توافق نسبی دست پیدا کرد، گرچه بعید است همه تحریم‌ها بلافاصله حذف شود، اما در مسیر کاهش قرار خواهند گرفت. از این رو، بریتانیا نیز قصد دارد تا مقدمات یک قرارداد جامع را فراهم کند. بویژه اینکه در چند روز گذشته نیز پالس‌های مثبتی از سوی آمریکا ارسال شده است.

مقاله آرمان افزوده: ملاقات ناامیدکننده اوباما و نتانیاهو و مقاومت رئیس‌جمهور آمریکا در برابر نخست‌وزیر اسراییل و اشاره او به حق ایران در داشتن امکانات هسته‌ای نشان داد که در ادبیات آمریکا هم تغییرات مثبتی صورت گرفته و همانطور که اوباما در توافق ۳ آذر نقش سازنده‌ای ایفا کرد این بار نیز بعید نیست که با توجه به شرایط حساس خاورمیانه نقش موثری در به نتیجه رسیدن توافق داشته باشد.

آلودگی رودخانه ها

Image caption تیتر و عکس مجتبی اسماعیل زاده، شهروند

شهروند در مقاله ای نوشته:‌ آلودگی رودخانه‌ها، وضع قرمز را پشت سر گذاشته و بحرانی شده است. حکمرانی وضع قرمز زیست محیطی در قلمروی رودخانه‌ها کار را به جایی رسانده که برخی از آنها، تنها نام رودخانه را یدک می‌کشند. به گفته رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، رودخانه ها به کانال فاضلاب تبدیل شده‌اند.

این مقاله تاکید کرده: رودخانه‌های کشور، سال‌های‌ سال است که در نظر مردم، مکانی مناسب برای سرریز شدن پساب‌های انسانی و صنعتی هستند و حالا حجم گسترده‌ای از فاضلاب را با خود می‌برند.

شهروند به این جا رسیده: در روزهایی که بحران آب و خشکسالی، قد بلند کرده و کم آبی جدی‌تر از سال‌های قبل به نمایش درآمده، فاجعه تبدیل شدن رودخانه‌های کشور به فاضلاب، حالا رنگ جدی‌تری به خود گرفته است، اما همچنان راه بهبود وضع به کندی پیش می‌رود و می‌توان گفت اصلا پیش نمی‌رود. رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست در این خصوص به تسنیم می‌گوید: باید تأسیسات جمع‌آوری فاضلاب و تصفیه‌خانه‌های مربوطه در شهرها و روستاها متناسب با جمعیت احداث شود اما احداث تأسیسات فاضلاب در کشور کند است.

اقتصاد و رشد سه ماهه

تیمور رحمانی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته: اقتصاد ایران از نیمه دوم سال گذشته عملا در شرایطی قرار گرفت که تحت تاثیر آن، باید رشد اقتصادی مثبت را پیدا می‌کرد. در حال حاضر اگرچه مذاکرات هنوز به نتیجه نهایی نرسیده، اما فروش نفت و مبادلات تجاری کشور عملا تسهیل شده که به معنی وارونه شدن شوک منفی ناشی از تحریم‌ها است.

به نوشته این مقاله مطالعات بسیاری نشان داده است که افزایش درآمدهای نفتی و افزایش واردات مواد اولیه، در کوتاه‌مدت اثر مثبت بر رشد اقتصادی ایران دارد و عملا چنین شده است. دلیل دیگر آن است که مطابق تحلیل‌های نظری اقتصاد کلان، کاهش قابل توجه انتظارات تورمی نیز (که بخش قابل توجهی از آن حاصل انضباط پولی و مالی و همچنین تلاش دستگاه دیپلماسی خارجی است) باید به افزایش تولید کمک می‌کرد.

سرمقاله دنیای اقتصاد در نهایت نتیجه گیری کرده : نرخ ۶.۴ درصدی رشد اقتصادی اعلام شده، به این معنا نیست که تولید ناخالص داخلی از ابتدای تابستان تا انتهای زمستان سال گذشته ثابت مانده و سپس به‌طور ناگهانی در بهار سال جاری معادل ۶.۴ درصد رشد کرده است؛ بلکه بخشی از این رشد، در ماه‌های قبل از آن و سه فصل بعدی سال ۹۲ رخ داده است. کاملا طبیعی است در شرایطی که تولید ناخالص داخلی مدتی در حال کاهش باشد و سپس شروع به افزایش کند، وقتی نرخ رشد آن را در شرایط جدید نسبت به وضعیت نزولی آن محاسبه کنیم، اندکی مبالغه‌آمیز به‌نظر می‌رسد.

ناامنی غذایی و انفعال مسوولان

محمدحسین نجاتی در مقاله ای در شرق نوشته: سال‌هاست که رسانه‌های کشور با حجم بالایی از اخبار و گزارش‌هایی همراه اند که هرکدام از آنان درصورت صحت می‌تواند تبعات متعددی را برای امنیت و سلامت غذایی در کشور فراهم کند. یک‌روز در کشور برنج‌های هندی وارداتی، آلوده و سرطانزاست. بعد خبر وجود سم خاصی در برنج‌های ایرانی یا آبیاری سبزی‌های کشت‌شده در مزارع جنوبی تهران با آب فاضلاب و آب‌های آلوده.

نویسنده ضمن اشاره به آلودگی بالای سوسیس و کالباس، مسمومیت گوشت‌های وارداتی از هند، شیرخشک‌های چینی و آلوده، ضدعفونی برخی شیرهای مصرفی با وایتکس، تقلبی‌بودن ۹۹ درصد آبلیمو‌های موجود در بازار، آلودگی برخی کنسرو‌های تن‌ماهی موجود در بازار و استفاده از روغن پالم در شیر و ماست مصرفی مردم نوشته: این ها در چندسال اخیر به حوزه آلودگی مواد غذایی اضافه شده.

در آخر مقاله شرق آمده: علاوه‌بر بحث‌های مربوط به آلودگی‌ها در مواد غذایی، استقبال مردم از فضای مجازی و نرم‌افزار‌های پیام‌رسان نیز باعث شده سرعت اطلاعات تاییدنشده یا تاییدشده میان افکار عمومی بالا رود و این فرآیند بیش‌ازپیش به کمک شایعات نیز بیاید. اما آنچه در کنار این فرآیند به‌طور فزاینده‌ای در حال رشد است، تاثیرات منفی بر امنیت روانی جامعه در سایه ناامنی غذایی است.

دیگر تهران تنها نیست

Image caption تیتر و عکس صفحه اول روزان

یزدان سلحشور در مقاله ای در روزنامه ایران نوشته: در دهه چهل همه اتفاقات توی تهران می‌افتاد و همه امکانات توی تهران بود و اگر شهرستانی‌ها می‌خواستند بیایند تهران، چه از لحاظ پذیرش فرهنگی در پایتخت و چه مخارج سفر و اسکان، برابری می‌کرد که یکی بخواهد از تهران برود برلین! اوضاع خوبی نبود با این همه هنرمندان شهرستانی سعی می‌کردند هر طور شده، راهی تهران شوند اما اغلب شانس زیادی نداشتند برای اقامت.

اما مقاله روزنامه ایران تاکید می کند که از اواسط دهه هفتاد، گریه این قصه، کم‌کم، کم شد و توسعه جاده‌های جغرافیایی به همراه جاده‌های مجازی، تا اواخر دهه هشتاد، کار را به جایی رساند که خیلی‌ها ترجیح دادند که برگردند به شهرستان و در همان حال، ارتباط‌شان را با پایتخت، با اینترنت حفظ کنند.

و خلاصه مقاله این که: الان شهرهایی در ایران هست که امکانات‌شان دست کمی از پایتخت ندارد اما به نظر می‌رسد هنوز تمرکززدایی از تهران، نیازمند برنامه‌ریزی بیشتری‌ است.

رفتار سوییچی

Image caption کارتون حسن کریم زاده، شهروند

پوریا عالمی در ستون طنز شرق نوشته: بعضی‌ها یک‌طوری از ماشینشان پیاده می‌شوند و همچین با شکوه به دوروبر نگاه می‌کنند که مطمئنم وقتی فضانوردان از سفینه بیرون می‌آیند و کلاه فضانوردی از سر برمی‌دارند، طبیعی‌تر برخورد می‌کنند. حالا پراید و پرادو هم ندارد، طرف انگار از آپولو پیاده می‌شود، بعد سه‌قدم دور می‌شود و با یک حالت فاتحانه دکمه دزدگیر را می‌زند انگار در بانک مرکزی را قفل کرده. بعد هم سوییچ را یک‌طوری می‌کنند توی جیبشان که حتما بامبول سوییچ بزند بیرون و برود توی چشم خلایق.

به نوشته طنزنویس: همین اساتید وقتی می‌آیند توی جلسه یا میهمانی، طی مراسمی باشکوه سوییچ را رونمایی می‌کنند و می‌گذارند روی میز، که نیمار بعد از گل‌زدن توی جام‌جهانی اینطور حرکات نمایشی نکرده بود. همین افراد هرجا می‌روند ماشین مبارک را جوری پارک می‌کنند که حتما یکی بیاید صدا کند: «این ماشینه واسه کیه جلو در؟»

طرف: صفره؟ - بله. / طرف: پلاسیکای صندلیاش رو هم نکندند؟ / - نه. / طرف: درهاش یخچالی بسته میشه؟ تازه از کارواش اومده؟ رینگاش اسپورته؟ / - بله. این ماشینه مال کیه؟ / طرف: من من من. / - خب حیوان، ناانسان، مظهر خودنمایی، جلو در پارکینگ پارک کردی، بیا جابه‌جاش کن.

مطالب مرتبط