ظریف: رقابت در خاورمیانه باعث شده پرونده هسته ای به نتیجه مطلوب نرسد

حق نشر عکس US State Dept
Image caption کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، جان کری وزیر خارجه آمریکا و محمدجواد ظریف، اخیرا در نیویورک درباره پرونده اتمی ایران مذاکره کردند

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، گفت که بحران های متوالی در خاورمیانه که ناشی از رقابت های ژئوپولتیکی است موجب شده تا مسائلی چون پرونده هسته ای و بحران سوریه به راه حل مطلوب نرسند.

وزیر خارجه ایران تاکید کرد کسانی که در بحرانی نشان دادن پرونده اتمی ایران منافعی دارند، تلاش دارند تا این "بحران ساختگی" ادامه پیدا کند.

آقای ظریف افزود که این بحران "از سوی برخی از بازیگران در منطقه تبلیغ شده تا پوششی را برای توجیه اهداف استراتژیک کوتاه مدت آنها در منطقه ایجاد کند".

وزیر خارجه ایران این اظهارات را در نشست مشترک دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه ایران و شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا عنوان کرده که در تهران برگزار شده است.

آقای ظریف در این نشست گفته است: "کشورهای طرف مذاکره با ایران باید واقعیت ها درباره مساله هسته ای ایران را بپذیرند. شرایط با ۱۰ سال پیش متفاوت است و نمی توان به گذشته بازگشت."

ایران و گروه ۱+۵ سرگرم مذاکرات جامع با هدف حل و فصل نهایی پرونده اتمی ایران هستند. مهلت پایان این مذاکرات، سوم آذر (۲۴ نوامبر) تعیین شده است.

طرف های مذاکره، درباره به این توافق رسیدن بر سر پرونده هسته ای ابراز خوشبنی کرده اند. با این حال، برخی از ناظران ایرانی و غیرایرانی، در مورد نتیجه مذاکرات بدبین هستند.

علی یونسی، دستیار ویژه رئیس جمهور ایران، امروز با ابراز نگرانی در مورد نتیجه گفتگوها گفت: "گروه‌های افراطی و تندرو در ایران و آمریکا هیچ کدام مایل نیستند توافق هسته ای به نتیجه برسد".

وی افزود که همچنین، "برخی کشورها که به ظاهر دوستند، مثل روسیه و چین، اصلاً مایل نیستند مذاکرات به نتیجه برسد".