مجلس ایران تبلیغ پیشگیری از بارداری را ممنوع کرد

حق نشر عکس icana

نمایندگان مجلس ایران روز سه شنبه پانزدهم مهرماه با اکثریت آرا هرگونه تبلیغ پیشگیری از بارداری را ممنوع کردند.

این تصمیم در جریان بررسی طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت کشور که از سوی شورای نگهبان به مجلس پس فرستاده شده بود، به پیشنهاد کمیسیون بهداشت اتخاذ شده است.

مطابق قانون اساسی ایران شورای نگهبان باید برای لازم الاجرا شدن، مصوبات مجلس را بررسی و تایید کند.

ممنوعیت تبلیغ پیشگیری از بارداری با ۱۲۷ رای موافق، ۱۸ رای مخالف و ۱۲ رای ممتنع از مجموع ۲۲۵ نماینده حاضر در جلسه تصویب شد.

بر اساس بندی از این مصوبه "موارد آموزشی و ضروری در راستای احتراز از تهدیدات سلامت جسمی و روانی مادر و کودک از شمول این قانون مستثنی" شده است.

۸۲ نماینده مجلس که "طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت" را اوایل سال جاری خورشیدی ارائه کرده بودند اقدام خود را "در راستای بیانات مقام معظم رهبری در بازنگری سیاست‌های جمعیتی و اتخاذ مسیر هوشمندانه برای افزایش جمعیت" عنوان کرده بودند.

آیت الله خامنه ای در مرداد ۱۳۹۱ با تاکید بر اینکه "در سیاست تحدید نسل حتما باید تجدیدنظر بشود" گفته بود "همان طور که یک وقتی امام فرمودند، رقم ۱۵۰ میلیون و ۲۰۰ میلیون را اول امام گفتند و درست هم هست، باید برسیم به آن رقم ها."

آقای خامنه ای در مرداد سال ۱۳۹۰ هم در سخنانی در جمع مسئولین نظام گفته بود "من معتقدم که کشور ما با امکاناتى که داریم، می‌تواند ۱۵۰ میلیون نفر جمعیت داشته باشد. هر اقدام و تدبیرى که می‌خواهد براى متوقف کردن رشد جمعیت انجام بگیرد، بعد از ۱۵۰ میلیون انجام بگیرد."