علی مطهری: اعتراض‌های ۸۸ حکم هولوکاست در اروپا و آمریکا را پیدا کرده است

حق نشر عکس tasnimnews.com
Image caption آقای مطهری در نامه‌اش به رئیس جمهوری ایران از عملکرد دولت او در زمینه احقاق حقوق مردم انتقاد کرده است

علی مطهری، نماینده مجلس ایران در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهوری با اشاره به ادامه حصر رهبران اعتراض‌های انتخابات ۸۸، از "انفعال" آقای روحانی در اجرای قانون اساسی انتقاد کرده و نوشته است که این اعتراضات در ایران "حکم هولوکاست در اروپا و آمریکا را پیدا کرده است."

آقای مطهری درباره دلیل این مقایسه نوشته که در هر دو مورد "فقط یک سخن باید گفته شود و کسی حق تحلیل متفاوت و تحقیق درباره ریشه‌ها و عوامل گوناگون آن را ندارد".

علی مطهری در این نامه که امروز سه‌شنبه ۱۵ مهر در سایت نامه‌نیوز منشر شده، نوشته با وجود پیشرفت‌هایی در زمینه سیاست خارجی و مسائل اقتصادی، دولت آقای روحانی در بخش سیاست داخلی و اجرای فصل سوم قانون اساسی "که مشتمل بر حقوق ملت است توفیقی نداشته و همواره منفعل بوده‌ است".

آقای مطهری که از جمله حامیان حسن روحانی در جریان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته بود، تا کنون بارها از ادامه حصر رهبران اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ۸۸ انتقاد کرده است.

سول از رئیس جمهور

او به حصر مهدی کروبی و میرحسین موسوی اشاره کرده و با استناد به موادی از قانون اساسی جمهوری اسلامی آن را فاقد "وجاهت قانونی، شرعی و اخلاقی" دانسته و نوشته "مثل آن است که کسی را بدون محاکمه به حبس ابد محکوم کنیم".

آقایان موسوی و کروبی و زهرا رهنورد، همسر آقای موسوی که از رهبران اعتراض‌ها به نتایج انتخابات سال ۸۸ هستند، از سه سال و هشت ماه پیش در حصر خانگی به سر می‌برند و تا کنون دادگاهی برای رسیدگی به اتهامات آنها برگزار نشده است.

علی مطهری به آقای روحانی پیشنهاد کرده که به عنوان رئیس جمهور و رئیس شورای عالی امنیت ملی "در اجرای قانون اساسی به تنها راه باقی‌مانده یعنی آزادی سه محصور مورد نظر" عمل نماید.

او رئیس جمهور را مسئول اجرای قانون اساسی خوانده و نوشته " اگر هر یک از دو قوه دیگر قانون اساسی را نقض کردند حداقل می‌تواند به پشتوانه رأی مردم به آنها اخطار یا تذکر قانون اساسی بدهد و البته فشار افکار عمومی کار خود را خواهد کرد."

آقای مطهری در پایان نامه‌اش به حسن روحانی هشدار داده که "اگر همچنان مسامحه نمایید این قضیه در قالب سؤال از رئیس جمهور در مجلس پیگیری و البته برخی سؤالات فرهنگی نیز اضافه خواهد شد".

مطالب مرتبط