افخم: برای رابطه با انگلیس عجله نداریم

حق نشر عکس Tasnim
Image caption سخنگوی وزارت خارجه ایران می‌گوید بازگشایی سفارتخانه‌های ایران و بریتانیا روند عادی خود را طی می‌کند

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران، می‌گوید که بازگشایی سفارتخانه‌های ایران و بریتانیا "مسیر عادی خود را دنبال می‌کند" و ایران برای از سرگیری روابط با بریتانیا عجله‌ای ندارد.

خانم افخم در جلسه هفتگی با خبرنگاران به خبرگزاری مهر گفته است: "بحث بازگشایی سفارتخانه‌های ایران و انگلیس روند کاملا تدریجی و گام به گام است که مقدمات آن باید فراهم شود و ما هیچ عجله‌ای برای این مسئله نداریم."

سخنگوی وزارت خارجه ایران صحبت‌های دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا درباره ایران را محکوم کرده و گفته است: "این صحبت‌ها غیر قابل پذیرش است و تاثیراتی نیز در فضای کار داشته."

آقای کامرون در نطق خود در مجمع عمومی سازمان ملل ایران را به حمایت از تروریسم متهم و از نحوه برخورد جمهوری اسلامی با مردم ایران انتقاد کرد.

مرضیه افخم، در بخش دیگری از صحبت‌هایش گزارش تازه احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، را رد کرد.

خانم افخم گفت: "این گزارش به صورت یکجانبه، به دور از واقعیات و بدون رعایت مقررات وظایف مربوط به مامورین از جانب شورای حقوق بشر تهیه شده و فاقد وجاهت حقوقی لازم است."

'ملاقات ظریف، کری و اشتون'

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین گفت که مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ برای رفع اختلافات درباره هسته‌ای ایران، هفته آینده در وین، پایتخت اتریش، از سر گرفته می‌شود.

پیشتر از قول دیپلمات‌ها نقل شده بود که احتمال دارد محمد جواد ظریف و جان کری، وزرای خارجه ایران و آمریکا، به همراه کاترین اشتون، در این چارچوب با یکدیگر دیدار کنند.

مطالب مرتبط