روحانی: از رکود خارج شده‌ایم اما تا رونق فاصله داریم

حق نشر عکس ICANA.IR

حسن روحانی، رئیس جمهور و علی لاریجانی رئیس مجلس در نشست مشترک دولت و مجلس، از عملکرد اقتصادی دولت و روند مذاکرات هسته‌ای ابراز رضایت کرده‌اند.

آقای روحانی با اشاره به روند اقتصادی کشور گفته است که "ما از رکود خارج شده‌ایم اما تا رونق فاصله داریم."

آقای روحانی ابراز امیدوار کرده که با کمک مجلس "در سال ۹۵ به تورم یک رقمی و رشد مداوم و ثابت بالای شش درصد برسیم."

بانک مرکزی ایران اخیرا گزارش داده که رشد اقتصادی این کشور بعد از دو سال در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته مثبت شده است. بنابر این گزارش، اقتصاد ایران بعد از هشت فصل (دوسال) رشد منفی، در بهار امسال رشد مثبت ۴.۶ درصدی داشته است.

نرخ تورم هم در پایان تابستان سال گذشته به بیش از ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده بود ولی آخرین گزارش‌ها نشان می‌دهد که تورم در شهریور امسال به ۲۱.۱ درصد کاهش پیدا کرده است.

علی لاریجانی، رئیس مجلس هم در نشست مشترک دولت و مجلس از وضعیت اقتصادی ابراز رضایت کرده و گفته که علامت مثبت در اقتصاد کشور دیده می‌شود و این نشان می‌دهد که "دولت و مجلس مسیر درستی را برای بهبود شرایط اقتصادی دنبال می کنند."

آقای لاریجانی گفته که "ما شرایطی را گذراندیم که تورم به صورت روزانه تغییر می‌کرد و رشد اقتصادی منفی پنج درصدی خسارت بسیاری برای کشور به بار آورد."

در نشست مشترک دولت و مجلس رئیس جمهور و رئیس مجلس بر حل مسئله هسته ای نیز تاکید کرده‌اند.

آقای روحانی گفته که "باید نسبت به مسائل ملی اتفاق نظر داشته باشیم تا تیم مذاکره کننده کشورمان در برابر قدرت های خارجی محکم و از موضع عزت صحبت کند زیرا هنگامی که طرفهای مذاکره کننده ببیند که ایران یکصدا قادر به مهار تورم و ایجاد رشد اقتصادی است، مسائل سریع تر حل و فصل خواهد شد."

ایران در چند ماه گذشته گفتگوهای فشرده‌ای را برای رسیدن به توافق نهایی با گروه پنج بعلاوه یک انجام داده است و این گفتگوها در هفته آینده ادامه می‌یابد.

به گفته آقای روحانی گروه پنج بعلاوه یک "نمی‌گویند در اراک نیروگاه نباشد، اختلافی بر سر این در ایران غنی سازی ادامه داشته باشد، وجود ندارد، در این که فوردو مرکز هسته‌ای ایران است جای هیچ بحثی نیست و مسائل ادعایی آنها در خصوص پادگان های نظامی برطرف شده است اما در جزئیات و کم و کیف مسائل اختلاف نظر داریم."

آقای لاریجانی هم در این نشست موضوع هسته‌ای را "یک موضوع ملی" توصیف کرده و گفته که "تمام ارکان نظام باید در این زمینه یکصدا باشند. چون نمی‌شود بدون حمایت همه بخش‌ها مسئله هسته‌ای را حل کرد."

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه "مردم احساس می کننند رفتار معقولی در دولت وجود دارد" گفته که "مردم به حل مسائل هسته ای امیدوار هستند و این که دیپلماسی درستی در مسائل منطقه ای و بین الملللی دنبال می‌شود."

آقای لاریجانی از آنچه مشی "عقلانی و درست" در سیاست خارجی خوانده از "رئیس جمهور و وزیر خارجه به خاطر تلاش وافر" تشکر کرده است.

مطالب مرتبط