پایان مذاکرات دو روزه ایران با آژانس در تهران

حق نشر عکس ap
Image caption ترو واریورانتا معاون مدیرکل آژانس و رضا نجفی سفیر ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی

به گزارش منابع خبری ایران نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته است که گفتگوهای دو روزه ایران با آژانس در فضایی مثبت پایان یافته است.

رضا نجفی به خبرگزاری فارس گفت که نشستی دیگر در آینده نزدیک احتمالا در اوایل آبان ماه با آژانس برگزار خواهد شد.

آقای نجفی این گفتگوها را "بسیار سازنده و صریح" توصیف کرد و گفت:‌ "در این دو روز تمامی مسایل فی مابین از جمله نحوه تکمیل دو اقدام عملی توافق شده و راههای پیش رو مورد بحث و بررسی قرار گرفت."

ترو واریورانتا، معاون امور پادمان های آژانس بین المللی انرژی اتمی دوشنبه برای ادامه گفت و گوها درباره مسائل باقیمانده میان ایران و آژانس وارد تهران شد و مذاکرات خود را با مدیران سازمان انرژی اتمی ایران آغاز کرد.

ایران و آژانس در سومین گام همکاری های فنی برای حل و فصل ۵ موضوع تفاهم کرده بودند که ۲ موضوع آن در مهلت مقرر (بیش از یک ماه پیش) به نتیجه نهایی نرسید.

بر اساس گزارش ها، یکی از این دو موضوع مقالات علمی چاپ شده در ایران درباره محاسبات نوترونی راکتورهای اتمی و دیگری درباره ابعاد "انحراف احتمالی" برنامه ایران به سوی مقاصد نظامی بوده است.

خبرگزاری های غربی می گویند که موضوع "انحراف احتمالی"، تلاش ایران برای "ساخت چاشنی‌ بمب اتمی" است.

دو گام دیگر از همکاری های تازه ایران و آژانس تاکنون شامل ١٣ اقدام عملی بوده که به گزارش مقام های ایران به حل و فصل نهایی رسیده است.

از زمان روی کار آمدن حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، همکاری های این کشور با آژانس بین المللی انرژی اتمی وارد مرحله تازه ای شده است.

با این حال یوکیا آمانو دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ماه گذشته گفت که ایران یا باید برای شفاف سازی با آژانس همکاری کند یا چشم انداز حکمی متکی بر اطلاعات ناقص از جمله ادعاهای مربوط به جنبه های احتمالا نظامی برنامه اتمی اش را بپذیرد.

او گفت: "خیلی مهم است که ایران برای حل کلیه مسائل باقی مانده به موقع همه تدابیر عملی مورد توافق (با آژانس) را اجرا کند".

کارشناسان و دیپلمات می گویند که تحقیقات آژانس در مورد برنامه اتمی ایران اگر با سرعت فعلی پیش رود یک تا دو سال دیگر طول خواهد کشید مساله ای که می تواند به چشم انداز توافق ایران با قدرت ها برای کاهش تحریم ها در قبال اطمینان از غیرنظامی بودن آن برنامه لطمه بزند.

ادعای تازه مجاهدین

در روز چهارشنبه شورای مقاومت ملی ایران، شاخه سیاسی سازمان مجاهدین خلق، ادعا کرد که موسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاعی ایران تجهیزات حساس پژوهشی و همچنین سطح بالای مدیریت سازمان را به نقطه تازه ای منتقل کرده تا به گفته این گروه از چشم بازرسان بین المللی پنهان بماند.

افشین علوی گفت که این موسسه مرکز نظامی سازی برنامه اتمی ایران است و اضافه کرد:‌ "انتقال موسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاعی ایران در ماه ژوئیه کامل شد."

دولت آمریکا در ماه اوت این موسسه را به خاطر حمایت از برنامه اتمی ایران در فهرست تحریم ها قرار داد.

ایران معمولا به ادعای شورای مقاومت ملی واکنش نشان نمی دهد و در این مورد هم سکوت کرده است.

تایید حضور کری و اشتون در وین

از سوی دیگر در این روز آمریکا و اتحادیه اروپا تایید کردند که جان کری وزیر خارجه آمریکا و کاترین اشتون نماینده گروه پنج به علاوه یک به زودی در وین پایتخت اتریش با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران دیدار خواهند کرد.

به گفته مایکل مان سخنگوی خانم اشتون طبق رسم موجود پیش از شروع دور تازه گفتگوها میان ایران و گروه پنج به علاوه یک، خانم اشتون روز سه شنبه آینده با آقای ظریف دیدار خواهد کرد.

یک روز بعد در ۱۵ اکتبر جان کری هم در نشستی با این دو شرکت خواهد کرد.

یک مقام آمریکایی هم گفته است که دیپلمات های بلندپایه آمریکایی روز ۱۴ اکتبر پیش از شروع مذاکرات در سطح وزرای خارجه با همتایان ایرانی و اروپایی خود نشستی خواهند داشت.

جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: "تمرکز ما... بر این است که ببینیم آیا رسیدن به توافق تا ۲۴ نوامبر به صورتی که مسیرهای پیش پای ایران برای رسیدن به مواد هسته ای برای یک سلاح اتمی را ببندد ممکن است یا نه."

به گفته او مقام های آمریکایی "همچنان بر این باورند که وقت کافی برای حل این مسائل و رسیدن به یک موافقتنامه جامع که به جامعه بین المللی اطمینان دهد ایران به سلاح اتمی دست نخواهد یافت وجود دارد."

مهلت شش ماهه مذاکرات جاری میان ایران و این گروه (آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان) برای حل اختلاف بر سر ماهیت برنامه هسته ای ایران و تحریم های گسترده علیه این کشور ۲۴ نوامبر به سر می آید.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران سه شنبه در مجلس شورای اسلامی گفت که دو طرف بر سر اصول توافق نهایی اشتراک نظر دارند اما اختلافاتی بر سر "جزئیات" وجود دارد که باید حل شود.

او گفت ایران و گروه پنج به علاوه یک راه درازی را در حل مسائل عمده طی کرده اند اما هنوز بر سر مسائلی مثل ابعاد برنامه اتمی ایران اختلاف دارد.

به گفته او دیگر بر سر حفظ برنامه غنی سازی اورانیوم، راکتور آب سنگین اراک یا تاسیسات زیرزمین فردو توسط ایران اختلاف نظری وجود ندارد.

او گفت "تنها اختلاف بر سر جزئیات و کمیت است."