بازارگرمی ایران برای جذب سرمایه خارجی در همایش لندن

حق نشر عکس InvestInBu.ir
Image caption حرف از نیاز ایران به دست‌کم یکصد میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی است

همچنان که مذاکرات با کشورهای ۱+۵ درباره برنامه هسته‌ای ادامه دارد، ایران برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی تلاش می‌کند. از جمله در روزهای آینده در لندن همایشی به همین منظور برگزار می‌شود که قرار است دو وزیر خارجه سابق بریتانیا و فرانسه هم در آن شرکت کنند.

این همایش که بزرگ‌ترین نشست بانک‌ها و شرکت‌های ایرانی برای جلب سرمایه‌گذاران اروپایی در سال‌های اخیر خوانده شده، در روزهای ۱۵ و ۱۶ اکتبر در لندن، پایتخت بریتانیا، برگزار می‌شود.

دولت بریتانیا اعلام کرده است که نقشی در برپایی این همایش ندارد.

این نشست که در آن طرح‌های ایران برای جذب سرمایه‌ها‌ی خارجی معرفی می‌شود تا درباره آنها رای‌زنی شود، از قضا با ادامه مذاکرات هسته‌ای هم‌زمان شده است که با حضور ایران، آمریکا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در وین، پایتخت اتریش، برگزار می‌شود.

خبرگزاری رویترز نوشته است که نام دو تن از وزرای خارجه پیشین فرانسه و بریتانیا، هوبرت ودرین و جک استراو، در فهرست سخنرانان همایش لندن دیده می‌شود.

با این که به نظر می‌رسد مناسبات بین تهران و لندن رو به کاهش تنش‌هاست و از جمله رهبران دو کشور برای نخستین‌بار پس از انقلاب با یک‌دیگر دیدار کرده‌اند، اما مقام‌های بریتانیایی تاکید دارند که همایش لندن کاری به سیاست رسمی این دولت در قبال ایران ندارد.

این همایش را یک موسسه رسانه‌ای اروپایی به نام European Voice برگزار می‌کند و در عین حال حمایت دولت ایران را دارد.

محمد نهاوندیان، رئیس دفتر حسن روحانی، یک پیام حمایت‌آمیز برای برگزارکنندگان این همایش فرستاده است.

'تشویق نمی‌کنیم'

حق نشر عکس e
Image caption دیدار حسن روحانی و دیوید کامرون در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، نخستین دیدار رهبران دو کشور پس از انقلاب بود

وزارت خارجه‌ بریتانیا ضمن ستایش از "سیاست تنش‌زدایی" حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، تاکید کرده است که سیاست لندن، هم‌چنان "تشویق‌نکردن تجارت با ایران" است.

با این حال سخن‌گوی وزارت خارجه بریتانیا گفته است که احتمال دارد نمایندگان دولت این کشور در همایش لندن شرکت کنند تا مطمئن شوند "سیاست دولت به طور کامل درک می‌شود و ارزیابی واقع‌بینانه‌ای از تحریم‌های فعلی علیه ایران ارائه کنند."

وزارت خزانه‌داری آمریکا از اظهارنظر درباره این کنفرانس در لندن خودداری کرده است.

ایالات متحده در ماه‌های گذشته و پس از توافق اولیه در ژنو هم شماری از شرکت‌ها، افراد و بانک‌هایی که بدون توجه به تحریم‌ها علیه ایران به روابط بازرگانی و مالی با تهران ادامه بودند، مجازات کرده است.

اسرائیل که آشکارا منتقد توافق اولیه در ژنو و ادامه مذاکرات بعد از آن بوده است، بارها درباره خطر کاهش فشار بر تهران هشدار داده و خواستار شدت عمل بیشتر غرب در قبال برنامه هسته‌ای و موشکی ایران شده است.

در هفته‌های گذشته از یک سو دادگاه اتحادیه اروپا حکم داد که تصمیم قبلی شورای اروپا برای تحریم و مسدود کردن دارایی‌های بانک مرکزی ایران باید لغو شود و از سوی دیگر وزارت دارایی بریتانیا هم نام شش فرد و موسسه از جمله بابک زنجانی و دانشگاه صنعتی شریف را از فهرست تحریم‌های خود خارج کرد.

'سفره پر سود'

حق نشر عکس MEHR
Image caption صنعت خودرو و صنعت نفت ایران می‌تواند از جمله حوزه‌های جذاب برای سرمایه‌گذاران خارجی باشد

خبرگزاری رویترز از اشتیاق برخی شرکت‌کنندگان ایرانی همایش لندن برای افزایش سرمایه‌گذاری خارجی نوشته است.

از جمله از قول امیر علی امیری، کارگزار ایرانی کارخانه کامیون‌های رنو، آورده است که بازار خودروی ایران، ظرفیت خرید یک میلیون و نیم وسیله نقلیه شخصی، ۲۰ هزار کامیون و ۳ تا ۴ هزار واحد اتوبوس دارد؛ یعنی بازاری به وسعت همه کشورهای خاورمیانه بدون در نظر گرفتن مصر.

مجید زمانی، مدیرعامل موسسه سرمایه‌گذاری کاردان در ایران که به این همایش دعوت شده است می‌گوید ایران به سرمایه ‌خارجی در حدود ۱۰۰ میلیارد دلار نیاز دارد.

آقای زمانی گفته انتظار دارد ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار از این سرمایه‌گذاری، ظرف همین سه تا ۵ سال آینده جذب شود.

پیش‌تر بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، خبر داده بود که قرار است به‌زودی الگوی جدید قراردادهای نفتی ایران در همایشی در لندن رونمایی شود.

در قراردادهای جدید، برخلاف قراردادهای فعلی موسوم به بیع متقابل، حلقه‌های مختلف صنعت نفت (اکتشاف، توسعه و تولید) به صورت یک‌پارچه واگذار می‌شود.

منابع ایرانی می گویند در قراردادهای جدید نفتی جذابیت های لازم برای افزایش مشارکت شرکت های خارجی در قراردادها گنجانده شده است.

در این قراردادها مالکیت مخزن همچنان قابل انتقال به خارجی‌ها نیست و "تولید صیانتی" از مخزن، یکی از مهم‌ترین مباحث آن است.

انتقال فناوری و شفافیت مالی از دیگر مزایای مدل جدید قراردادهای نفتی ایران اعلام شده است. بر اساس این نوع قرارداد، کارشناسان ایرانی در کنار شرکت‌های سرمایه‌گذار خارجی با آخرین فناوری‌های نفتی روز دنیا آشنا می‌شوند.

مطالب مرتبط