بررسی روزنامه‌های صبح یکشنبه تهران - ۲۰ مهر

روزنامه های امروز صبح تهران در صفحات اول خود به جهت فرارسیدن عید غدیر به درج مطالبی درباره بزرگ ترین عید شیعیان پرداخته و در گزارش‌ها و مقالات خود درباره شرایط کوبانی نوشته اند و از کشورهای هم پیمان آمریکا به ویژه ترکیه انتقاد کرده اند. انتخاب پروفسور مجید سمیعی به عنوان برترین جراح مغز جهان در این روزنامه ها به طور وسیعی منعکس شده است.

آمریکا و سرنوشت داعش

حق نشر عکس Shahrvand Newspaper Oct12
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شهروند

ابوالقاسم قاسم زاده در سرمقاله اطلاعات نوشته: اخبار منطقه خاورمیانه نشان می‌دهد که کارناوال ائتلاف آمریکائی‌ها خیلی زود، در فاصله دو ماه وارد بحران‌های مضاعف شده است. راه برون‌رفت از این بحران در ادامه اجرای طرح ائتلاف نیست، بلکه حرکت برای ایجاد ائتلاف منطقه‌ای است.

نویسنده سپس به اهمیت ایران اشاره کرده و کشور را قدرتمندترین در منطقه خوانده و نوشته: از این قدرت باید در طراحی و ایجاد ائتلاف منطقه بهره گرفت. دولت‌های مصر و ایران زمینه‌های اولیه برای کلید زدن چنین ائتلافی را دارند. عراق، عربستان، اردن، قطر، امارات، کویت، عمان، سوریه و لبنان برای برون‌رفت از بحرانی که سراسر خاورمیانه را به آشفتگی و تنافر دولت‌ها از یکدیگر سوق داده است از ائتلاف منطقه‌ای استقبال خواهند کرد.

مقاله اطلاعات به این جا رسیده که: به آمریکا و متحدان غربی او نه امید است و نه اطمینان، چاره کار نزدیکی روابط دو و چند جانبه دولت‌ها در منطقه و ایجاد ائتلاف منطقه‌ای برای برون‌رفت از بحران فراگیر در خاورمیانه است. این راه را تنها دیپلماسی فعال منطقه‌ای از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران می‌تواند باز کند، تا همه کشورهای اسلامی و علاوه بر دولت‌ها (و شاید مهمتر از آن) مردم مسلمان خاورمیانه هم دریابند که ایران منادی صلح و امنیت پایدار برای همه کشورها در خاورمیانه است.

وظیفه دولت و حکم روحانیون

مصطفی عابدی در سرمقاله شهروند بدون نام بردن از علم الهدی امام جمعه مشهد سخنان وی را نقل کرده که گفته توسعه اقتصادی که دولت در پی آن است و رفاه در پی می آورد دید اسلامی نیست. قرآن به کسانی که به دنبال توسعه رفاه هستند «مُترِف» می‌گوید.

نویسنده این مقاله نوشته: اگر این سخنان طرح مباحث نظری باشد ایرادی ندارد. ولي اگر قرار باشد به‌عنوان برنامه جمهوري اسلامي تلقي شود، در اين صورت بايد گفت موافق با واقعيت نيست، زيرا در قانون اساسي دولت‏ ‏ موظف‏ شده است‏ همه‏ امکانات‏ خود را برای‏ ‎‎پی‏‌ریزی‏ اقتصادی‏ صحیح‏ و عادلانه‏،‏ جهت‏ ایجاد رفاه‏ و رفع فقر و برطرف‏ ساختن‏ هر نوع‏ محرومیت‏ در زمینه‏‌های‏ تغذیه‏ و مسکن‏ و کار و بهداشت‏ و تعمیم‏ بیمه به کار اندازه‏.

حق نشر عکس Shargh Newspaper Oct12
Image caption کارتون علی رومانی، شرق

مقاله شهروند به این جا رسیده که: آنچه كه امروز در ایران با آن دست‌به‌گريبان هستيم، وجود نگرش معطوف به تأمين رفاه نيست، بلكه مسأله اصلي اين است كه برقراري رفاه همراه با شكاف اجتماعي و اقتصادي نباشد. همراه با چهره‌هاي خشن فقر و تنگدستي نباشد. موضوعي كه نويسندگان قانون اساسي نيز متوجه آن بوده‌اند. مسأله اين است كه تأمين رفاه از طريق فساد اداري و چپاول اموال مردم نباشد.

حقوق پلیس با فروش نفت؟

نعمت احمدی در مقاله ای در شرق شرح داده که مطابق اصلی از قانون اساسی در ایران تمامی دریافت‌های دولت در حساب‌های خزانه‌داری کل متمرکز می‌شود و همه پرداخت‌ها در حدود اعتبارات مصوب به موجب قانون انجام می‌گیرد نوشته: دولتی که خود را پاکدست‌ترین دولت در طول تاریخ می‌دانست و داعیه اداره و مدیریت کل جهان را داشت به گفته سرداراحمدی‌مقدم در اواخر سال۹۱ و اوایل سال۹۲ - ناتوان از پرداخت حقوق پرسنل «نیروی انتظامی»- ضمن توافق با «نیروی انتظامی» دومحموله نفتی از وزارت نفت را تحویل «نیروی انتظامی» می‌دهد که راسا آن را بفروشد.

به نوشته این حقوقدان ارزش محموله اول ۱۸۰میلیون‌دلار و ارزش محموله‌دوم ۶۰میلیون‌دلار اعلام شد محموله‌اول برای جبران کسر حقوق سال۹۱ و محموله‌دوم به بخش‌های تجاری بنیاد تعاون «نیروی انتظامی» تحویل شده است. تا همین‌جا، اصل۵۳ قانون‌اساسی نادیده گرفته شده است.

نویسنده شرق پرسیده: چرا این مطلب ساده اما قابل حل را دولت احمدی‌نژاد در نظر نگرفت که تابع قانون‌اساسی باشد و دست هر نهادی را در خریدوفروش سرمایه ملی باز نگذارد که کمترین اختلاف آن مثلا در محموله اول بیش از پنج‌میلیون‌دلار و در محموله دوم که اختلاف ۱۰درصدی را «نیروی انتظامی» قبول دارد و می‌شود شش‌میلیون‌دلار، به وجود نمی‌آمد. کار نیروی انتظامی فروش نفت و تسویه‌حساب دیون و مطالبات خود با دولت نیست و اساسا نباید چنین دغدغه‌ای برای تامین حقوق پرسنل خود داشته باشد.

بچه پولدارها

حق نشر عکس Shahrvand Newspaper Oct12
Image caption کارتون کیوان زرگری، شهروند

شهرام شهیدی در ستون طنز اعتماد نوشته:حتما شما هم تا به حال چيزي در مورد صفحه بچه‌پولدارهاي تهران در شبكه‌هاي مجازي شنيده‌ايد و حتما مخالفان اين قشر را هم ديده‌ايد كه چه كمپين‌هايي ضد بچه پولدارها راه انداخته‌اند. كلا ما ايراني‌ها استاد راه‌اندازي كمپين هستيم. من اصلا پيشنهاد مي‌كنم جهت ساماندهي كمپين‌ها وزارتخانه كمپين تشكيل شود. هرچند يكهو ديدي نهادهاي موازي هم هوس كمپين بازي به سرشان زد.

طنزنویس افزوده: به هرحال الان من چون همزمان هم عضو كمپين مخالفان بچه‌پولدارها و هم از اعضاي موافقان بچه پولدارها هستم نمي‌دانم بايد اين مطلب را چطور از آب و گل در بياورم. از دوستان تقاضا مي‌كنم با دعوت نكردن من به پيوستن به كمپين‌هاي متضاد آبروي مرا حفظ كنند. لايك است ديگر آدم مي‌زند خوش خوشانش مي‌شود.

در پایان ستون طنز اعتماد آمده: راستش من نمي‌دانم چرا آدم مي‌تواند و حق دارد با پيكان و پرايدش عكس بيندازد بگذارد تو فيس‌بوك اما با پورشه و مازراتي‌اش نمي‌تواند. شايد چون اين ماشين‌ها كارت سوخت ندارند ممنوعيت به اشتراك گذاشتن تصوير شامل‌شان مي‌شود؟

مخالفان چه چیزی را انکار می‌کنند؟

دو روز بعد از آن که کیهان و چند روزنامه جناح راست دولت را متهم کردند که از نظر اولیه خود درباره مسمومیت بنزین تولید شده در پالایشگاه ها که باعث آلودگی شدید هوای تهران شده عدول کرده است، ایران روزنامه دولت در تیتر اصلی خود از هشدار دولتمردان به حامیان بنزین آلوده خبر داده است. در همین زمان جمشید رضایی در مقاله ای در همین روزنامه نوشته :

از کسانی که با لطایف‌الحیل می‌کوشند دوباره بنزین آلوده را در سبد خرید شهروندان قرار دهند باید پرسید: گیرم که اظهارات مسئولان دولت را درباره آثار مخرب بنزین پتروشیمی‌ها انکار کردید، یا ارزش تصمیم مدیران اقتصادی در تولید یا واردات بنزین پاک یورو 4 را زیر سؤال بردید، آیا می‌توانید تراژدی تنفس در هوای مسموم تهران را هم انکار کنید؟

به نوشته روزنامه دولت: گروه‌ها و محافلی که طی چند سال از راه تولید انبوه بنزین آلوده پتروشیمی منافع سرشار به چنگ آوردند این روزها بازی تازه‌ای را شروع کرده‌اند که هدف اصلی آن تبرئه تولید‌کنندگان و تاجران بنزین پتروشیمی است. آنها این جمله را در تیتر روزنامه‌ها و زیرنویس تبلیغات تلویزیونی نشاندند: «بنزینی که شهروندان ایرانی در این دوسال مصرف کردند پاک و بی‌ضرر بوده است» به عبارت دیگر همه آنچه در این مدت درباره هوای سربی و آسمان تیره و وارونگی هوا گفته می‌شد افسانه‌ای بیش نبوده است.

مقاله ایران در نهایت با این سووال که آیا براستی شبکه حامیان بنزین آلوده، قدرت آن را دارد که بحرانی در ابعاد آلودگی هوای تهران را از اساس تحریف و انکار کند نوشته: پهنه آسمان تهران نخستین شاهد این ماجرا است که بعد از دوره‌ای تحمل تیرگی و تنش، رنگ آبی آرامش به خود گرفته است.

توریست امنیت می‌خواهد

وحید معتمد نژاد در مقاله ای در اعتماد نوشته: این روزها بحث بر سر ورود گردشگر به كشور تاريخي ايران بالا گرفته تا جايي كه معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي از رشد 200 درصدي ورود گردشگربه ايران نسبت به سال مشابه خبر داد! آنچه در اين بين همچنان بلاتكليف است، «امنيت گردشگر » است كه هنوز متولي آن مشخص نشده و با جواب سربالاي مسوولان مربوطه روبه‌رو است!

سرقت از گردشگر تا قطاري كه ويزا نگرفت، گرچه موضوعي پيش پا افتاده است اما در جاي خود از مهم‌ترين عواملي است كه در بزرگنمايي و انعكاس آن دربازار هدف گردشگري ايران تاثير بسزايي دارد. متاسفانه دست‌اندركاران و متوليان امر گردشگري در ايران هميشه از كنار چنين رخداد‌هايي به آساني عبور كرده و گناه را به گردن ده‌ها و شايد صدها دليل غيرموجه انداخته و نداي وامصيبتا سر مي‌دهند كه با معضل ورود گردشگر مواجهيم! اين در حالي است كه امروزه احساس امنيت در گردشگربا امنيت پايدار كشور مقصد گردشگري رابطه‌يي مستقيم دارد؛ امري كه در كشور ما هرچند با امنيتي نسبي همراه بوده ولي با چنين تحركاتي ازاعتبار جهاني آن كاسته مي‌شود.

مقاله اعتماد در نهایت تاکید کرده: با تعريفي جامع از امنيت ملي و پايدار كه در قالب اجتماعي، اقتصادي و سياسي و در سايه قانوني مدون، به گردشگر، قدرت تصميم‌گيري را در انتخاب سفر بدهد، مي‌توان راه گردشگري به ايران را هموار ساخت در غير اين صورت، مسير پرپيچ و خم گردشگري در ايران تنها با شعار به «ورود گردشگر» نمي‌رسد.

زمین مسکونی و باور غلط سرمایه‌ای

حق نشر عکس Ebtekar Newspaper Oct12
Image caption کارتون احسان گنجی، ابتکار

سیروس رحمانی در سرمقاله جهان صنعت حکایت کسی را نقل کرده که توسط خانواده اش از امکان فروش زمینی محروم شد و اینک مالکیت قسمتی از آن زمین وی را ثروتمندترین فرد فامیل کرده است.

به نوشته این کارشناس: زمین مسکونی ارزش افزوده اجتماعی ندارد و افزایش بهای آن ضمن آنکه آثار سوء‌مستقیمی از قبیل افزایش هزینه زندگی، بالا رفتن سن ازدواج، اثر تورمی روی سایر کالاها، از بین رفتن زمین‌های کشاورزی و مراتع، آسیب‌های زیست‌محیطی و تشدید اختلاف طبقاتی در جامعه دارد از طریق قرارگیری سرمایه‌های کلان در اختیار افرادیقرار می گیرد که بدون خلاقیت و نوآوری و اعمال مدیریت مناسب تنها از طریق تورم قیمت زمین‌های مسکونی به ثروت‌های سرشار دست پیدا می‌کنن.

سرمقاله جهان صنعت تاکید می کند: با این حساب، نظام مدیریتی کسب‌وکار مختل شده و آسیب جدی به اقتصاد جامعه تحمیل می‌شود ضمن اینکه رانت‌جویی جهت تامین مسکن هم سلامت جامعه را به خطر می‌اندازد. مسکن در واقع یک کالای مصرفی بادوام است که باید با عرضه و تقاضای متناسب با سایر کالاها به تعادل برسد اما به‌دلیل باور غلط سرمایه‌ای از آن، قیمت زمین و مسکن تحت تاثیر دو تقاضای مصرفی و سرمایه‌ای قرار می‌گیرد که همیشه هم کفه سرمایه‌ای آن سنگین‌تر است.

شغل خرید آزادی

آزاده تاج‌عل در مقاله ای در صفحه آخر شرق از راسته دست فروشان خیابان پانزده خرداد گزارش داده که در آن جا همه چیز کهنه برای فروش وجود دارد اما حسین آقا وضعش فرق می کند.

به نوشته این گزارشگر: وسیله کار او یک قفس و شغلش آزادکردن است. حسین پنج‌سال است که هرروز می‌نشیند نزدیک در اصلی بازار بزرگ و در ازای دریافت وجهی اندک، گنجشک آزاد می‌کند. هرکس به خرده بساط او می‌رسد فکر می‌کند که گنجشک‌هایش فروشی هستند ولی حسین با همه توانی که در 64سالگی حفظ کرده جار می‌زند: فقط برای آزادی. خودش می‌گوید: هرروز صبح زود از محله اتابک می‌روم به بازار شاه‌عبدالعظیم. آقا اسدالله آنجا گنجشک‌فروشی دارد و قدیمی‌ها برای تقویت و غذای مریض همیشه از او خرید می‌کنند. من اما می‌روم و کاری می‌کنم که گنجشک‌ها به دست آدم‌های بی‌رحم نیفتند یا اقلا گنجشک‌های کمتری سرهایشان بریده و پخته شوند.

گزارش شرق نشان می دهد حسین آقا گاه ضرر هم می کند: چون اگر گنجشک‌ها را دیر آزاد کنم از بین می‌روند و تازه، دلم هم نمی‌آید بروم آنها را به آقا اسدالله پس بدهم. در روزهای بدم، آخر وقت می‌روم نزدیک ساختمان دادگاه کنار پیاده رو می‌نشینم و وقتی یک دل سیر به گنجشک‌هایم آب و ارزن کیلویی چهارهزارتومان دادم، در قفس را باز می‌کنم و بدون آرزو همه را آزاد می‌کنم.

آزادی کوسه!

محمد رضا ستوده در ستون طنز جهان‌صنعت نوشته: یک کوسه غول پیکر چهار پنج تنی که در تور صیادان به دام افتاده بود توسط غواصان و تکاوران یگان ویژه نیروی دریایی سپاه نجات یافت و پس از مداوا در آب‌های عمیق اطراف جزیره فارور خلیج‌فارس رها سازی شد.

این کوسه در ابتدا اعتراف نمی‌کرد اما وقتی دید راهی برای آزدی وجود ندارد اعتراف کرد و بعد از مداوا آزاد شد!

مطالب مرتبط