دیدار جمعی از فعالان مدنی و سیاسی با خانواده غنچه قوامی

حق نشر عکس Amnistia Internacional

جمعی از فعالان مدنی و سیاسی روز گذشته شنبه ۱۹ مهرماه در دیدار با خانواده غنچه قوامی، با دلجویی از این خانواده، ابراز امیدواری کردند که خانم قوامی هرچه سریع تر آزاد شود.

به گزارش سایت کلمه، نسرین ستوده وکیل دادگستری و از زندانیان سیاسی سابق با نوشتن پیامی بر دست سوسن مشتاقیان، مادر غنچه قوامی، از او خواست این پیام را در ملاقات حضوری به دخترش برساند. خانم ستوده در این پیام از غنچه خواست اعتصاب غذایش را بشکند،"چرا که همه به او و سلامتی اش احتیاج داریم، هر چند که می دانیم حق دارد."

نرگس محمدی، از فعالان حقوق بشر نیز با تاکید بر اطلاع رسانی و آگاهی افکار عمومی از وضعیت غنچه قوامی در اعتصاب غذایش، از مادر این زندانی خواست ناامید و خسته نشود.

گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی نیز از دیگر حاضران در این دیدار بود، او نیز در سخنانی گفت: "به عنوان یک مادر، آرزو دارم روزی درهای زندان باز شود و تمام زندانیان سیاسی آزاد شوند و خودم حلقه گل را به گردنشان بیاندازم. باید محکم باشیم و از راه فرزندانمان خشنود."

سوسن مشتاقیان مادر غنچه قوامی، امروز یک‌شنبه ۲۰ مهرماه در صفحه فیس بوک شخصی خود نوشت که پس از ۱۰۶ روز بازداشت، محمود علیزاده طباطبایی، وکیل خانم قوامی امروز توانست با موکل برای نخستین بار ملاقات کند.

غنچه قوامی از ۱۰۶ روز پیش در بازداشت است. بر اساس گزارش‌ها، او روز ۳۰ خرداد و زمانی که برای تماشای مسابقات والیبال مردان به ورزشگاه آزادی تهران رفته بود، بازداشت و بعد از ساعاتی آزاد شد، ولی چند روز بعد، وقتی برای دریافت وسایل شخصی خود مراجعه کرد، دوباره بازداشت شد و از آن زمان، در زندان به سر می‌برد. پیش از این، محمود علیزاده طباطبایی وکیل غنچه قوامی،گفته بودکه اتهام موکلش "فعالیت تبلیغی علیه نظام" اعلام شده است.

غنچه قوامی و آتنا فرقدانی هر دو در اعتصاب

گزارش ها حاکی است که آتنا فرقدانی، هم سلولی خانم قوامی نیز در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

آتنا فرقدانی نقاش و فعال حقوق کودک از اواسط شهریورماه در بازداشت است، از علت بازداشت و اتهامات وی اطلاع دقیقی در دست نیست. خانم فرقدانی هم سلولی غنچه قوامی است و این دو زندانی از ۱۲ روز پیش، "در اعتراض به وضعیت بلاتکلیف و ادامه بازداشت موقت" در اعتصاب غذا به سر می‌برند.

گزارش‌های رسیده به بی‌بی‌سی فارسی حاکی است که در هفته های اخیر تعدادی از فعالان حقوق کودک در تهران بازداشت ‌شده‌اند. از آن جمله امید علی شناس، فعال مدنی و فعال حقوق کودک از ۱۳ شهریورماه بازداشت شده و اطلاعی از وضعیت او در دست نیست.

همچنین علی نوری و آسو (ئاسو) رستمی دو فعال حقوق کودکی هستند که پس از تجمع معترضان به وضعیت کوبانی در مقابل سازمان ملل در ۱۶ مهرماه بازداشت شده‌اند.

براساس گزارش ‌های رسیده، این دو نفر روز دوشنبه ۳۱ شهریور در اعتراض به بازداشت آتنا فرقدانی، امید علی شناس، آرش صادقی و گلرخ ایرایی به همراه آقای نوری زاد و جمعی از فعالان در مقابل زندان اوین تجمع کرده بودند.