وزیر خارجه عربستان: ایران در بسیاری از درگیرهای منطقه بخشی از مشکل است

حق نشر عکس AFP

سعود الفیصل، وزیر امور خارجه عربستان سعودی گفته که ایران در بسیاری از درگیرهای منطقه بخشی از مشکل است.

او گفته "ایران باید نیروهای اشغالگر خود را از سوریه با هدف حل و فصل درگیری ها، از این کشور خارج کند."

آقای فیصل در روز دوشنبه ۲۱ مهر (سیزدهم اکتبر) در جریان کنفرانس خبری مشترک با همتای آلمانی اش در جده گفت که "در بسیار از درگیری ها ایران بخشی از مشکل است و نه راه حل آن".

به گزارش خبرگزاری فرانسه او گفت که "نیروهای شیعه تحت تسلط ایران در سوریه در حال جنگیدن با سوری ها هستند." وزیر خارجه عربستان گفت "ملاحظه ما درباره سیاست ایران در منطقه است و نه درباره کشور ایران و مردم آن."

شاهزاده فیصل گفت "در این مورد ما می توانیم بگوییم که نیروهای اشغالگر ایرانی در سوریه" در حال کمک رسانی به بشار اسد رئیس جمهور "نامشروع" سوریه هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس ایران حسین امیر عبداللهیان معاون امور اعراب و آفریقا در وزارت خارجه ایران گفته است که اگر اظهارات وزیر خارجه عربستان به دقت منعکس شده باشد با "مذاکرات دیپلماتیک" جاری میان دو کشور "در تناقض" است.

او گفت که ایران "در چارچوب قوانین بین المللی به مردم عراق، سوریه و منطقه در نبرد با تروریسم کمک می کند."

عربستان سعودی و برخی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از زمان آغاز درگیری ها در سوریه در بهار سه سال پیش از مخالفان دولت بشار اسد حمایت می کنند اما ایران و روسیه از بزرگترین و موثرترین کشورها در حمایت از حکومت بشار اسد بوده اند.

ایران همواره حضور نیروهای رزمی خود در عراق و سوریه را رد کرده اما می‌گوید که به نیروهای نظامی این کشورها مشاوره می‌دهد.

دیروز یکشنبه ۲۰ مهر یدالله جوانی، یکی از فرماندهان سپاه پاسداران ایران درباره نقش این کشور در سوریه و عراق گفته بود "امروز حمایت ما از مردم کشورهای عراق و سوریه صادقانه است و کسانی که در این عرصه کمک و پشتیبانی می کنند و مشاوره می‌دهند، به طور طبیعی در صحنه حضور می‌یابند."

دو کشور ایران و عربستان سعودی اختلافاتی بر سر مسائل عراق، سوریه، بحرین و یمن دارند و یکدیگر را به دخالت در امور کشورهای منطقه متهم می کنند.