بررسی روزنامه های سه‌شنبه صبح تهران - ۲۲ مهر

روزنامه های امروز صبح تهران با چاپ عکس‌هایی از محمد خاتمی رییس جمهور پیشین از دیدار مردمی با وی در روز عید غدیر خبر داده و از اولین اجلاس حزب اعتمادملی در غیاب دبیرکلش مهدی کروبی نوشته‌اند. گزارش‌هایی درباره آغاز مذاکرات هسته‌ای ایران و آمریکا در وین، وضعیت کوبانی و مقالاتی در تشریح لزوم دخالت ایران در آن ، از دیگر مطالب این روزنامه‌هاست.

حق نشر عکس d
Image caption تیتر و عکس صفحه اول روزان

تیتر و عکس صفحه اول روزان

امتداد اعتماد

چند روزنامه اصلاح طلب و هوادار دولت از تشکیل اجلاس حزب اعتمادملی نوشته‌اند. از جمله اعتماد که مرجان زهرانی در گزارش اصلی آن روزنامه نوشته: مصائب این حزب کمتر از احزاب منحل اعلام شده نیست. دبیرکلش قریب به پنج سال است که نیست، دفترشان پلمب شده و ارگان رسمی مطبوعاتی‌شان توقیف. تا همین چندی پیش دلشان رضا نمی‌داد که بدون دبیرکل جلسات حزبی برگزار کنند، چه رسد به همایش سالانه که نمود آشکار حیات یک حزب است. اما همین که رضایت شیخ‌شان صادر شد دست به کار برگزاری همایش شدند.

به نوشته این گزارشگر : درست یک روز قبل از برگزاری همایش «امتداد اعتماد». اعتماد ملی‌ها با آیت‌الله هاشمی دیدار کردند و برای از سر‌گیری فعالیت‌های حزبی‌‌شان که چند سالی مختل شده بود با نامدارترین رد صلاحیت شده انتخابات ریاست‌جمهوری دیدار کردند.

امیدها به وین

علی خرم در مقاله‌ای در آرمان به تشریح وضعیت پرونده هسته‌ای و مذاکرات ایران و پنج به اضافه یک پرداخته و نوشته ادامه یافتن مذاکرات، دولت آمریکا را در تنگنای جدی قرار داده. در فضای پرتنش انتخابات میان دوره‌ای مجلس آمریکا، تمدید مذاکرات از سوی دولت اوباما یک عامل منفی محسوب می‌شود. اروپایی‌ها هم که همواره در پرونده هسته‌ای ایران نقش دست دوم را بازی می‌نمایند، به اندازه آمریکا خود را صاحب اختیار در این پرونده احساس نمی‌کنند و در عوض به احترام به حقوق بشر اهمیت بیشتری می‌دهند.

به نظر نویسنده که سابقا سفیر ایران در دفتر اروپایی سازمان ملل بود: نقش روسیه و چین در پرونده هسته‌ای ایران اما نقش به‌خصوصی است که نمی‌تواند فعلا چندان فعال باشد لذا سرنوشت پرونده هسته‌ای ایران به تصمیمات دو کشور آمریکا و ایران وابسته است که لازم می‌نماید ایران به این نقش خطیر توجه کافی کرده و از فرصت موجود بهره‌برداری کامل کند.

مقاله آرمان در مقابل معتقد است ایران به موازات پرونده هسته‌ای از توانایی تاثیرگذاری در پرونده داعش نیز برخوردار است و باید بتواند از منظر امنیت ملی و منافع منطقه‌ای خود با موضوع تروریسم داعش فعال‌تر برخورد کند و نتایج آن را به‌طور غیرمستقیم در پرونده هسته‌ای به کار گیرد. اگر نتوان در این دوره به توافقات لازم دست پیدا کرد، در آن صورت باید امکان تمدید مذاکرات بعد از سوم آذر را آزمایش نمود و اگرچه با شانس کمتر، سعی کردنسبت به تمدید آن اقدام شود. اگر چنین شانسی وجود نداشته باشد، قطعا شرایط برای ایران هم ناسازگار خواهد شد.

کوبانی مسوولیت ایران و تصمیم ترکیه

کاظم موسوی‌بجنوردی در مقاله‌ای در شرق با اشاره به فاجعه کوبانی و برخورد داعش با کردها و ایرانی و در سطح رافضی‌ها دانستن آن ها نوشته: متاسفانه امروز کردهای «کوبانی» به‌عنوان بخشی از حوزه فرهنگی و تاریخی دنیای ایرانی از سه طرف در محاصره «داعش»‌اند و از یک‌طرف هم ترکیه. «داعش» به آنان حمله می‌کند و اعراب مسلمان و ترکان نوعثمانی فقط نظاره‌گر نابودی تدریجی آنانند.

به نظر نویسنده: پرسش اصلی این است که در این شرایط حساس، وظیفه ما به‌عنوان ایرانی چیست؟ آیا باید هم‌تباران و هم‌زبانان خود را در آن سرزمین رها کنیم تا زیر حملات کوردلان «داعش» که دارای سیاه‌ترین اندیشه‌های ضدانسانی و غیراخلاقی‌اند، در سایه سکوت ترکیه نابود شوند؟ کردستان در میانه قلمرو ایران فرهنگی و دنیای عربی و ترکی قرار دارد و در طول تاریخ تا به امروز، دروازه فرهنگ آریایی و ایرانی در قلمرو عراق، شام و آناتولی بوده است.

مقاله شرق در نهایت توصیه کرده: امروزه که نغمه احیای خلافت عربی از یک‌سو و نوعثمانی از سوی دیگر بلند شده و در میانه این دو نغمه، کردها قربانی و نابود می‌شوند، به نظر می‌رسد ایران نباید به هیچ شکل اجازه دهد این شهر سقوط کند و کردها قربانی توطئه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی شوند. باید رسما از سازمان‌ملل متحد تقاضا کند حداقل اجازه دهد به کردهای باشرف و غیرتمند مدافع «کوبانی» از طریق ترکیه اسلحه و مهمات برساند.

حسین واله در مقاله‌ای در روزنامه اطلاعات یادآوری کرده که سه سال پیش آنکارا میزبانی اپوزیسیون مسلح سوریه و مسئولیت تأمین لجستیک جنگ علیه بشار را برعهده گرفت. از جمله واکنش‌های دمشق به این سیاست اعطای امتیازاتی به کردهای سوریه بود برای تغییر نقش سیاسی، امنیتی و نظامی آنان از نیرویی ناراضی به سنگر مقدم ایستادگی دربرابر آنکارا. اکنون با پیشروی داعش در مناطق کُردنشین سوریه، آنکارا بر سر یک سه‌راهی قرار گرفته است: یا با پیوستن به ائتلاف جهانی ضدداعش رسماً از سیاست قبلی عدول کند یا با ادامه حمایت از داعش به ائتلاف جهانی پشت کند و یا با سیاست دوگانه زمان بخرد تا گشایشی در اوضاع پدید آید.

به نظر نویسنده تاکنون آنکارا انتخاب سوم را ترجیح داده است؛ در برابر فشار غرب و افکار عمومی برای پیوستن به جنگ علیه داعش، دو شرط گذاشته؛ جنگ با داعش همراه با جنگ با بشار باشد و به تقویت پ‌ک‌ک نیانجامد. شرط اول برای حفظ آبرو و شرط دوم برای حفظ امنیت دولت ترکیه .

حق نشر عکس d
Image caption تصویر پیام برومند - شرق

پیش‌بینی مقاله اطلاعات این است که آنکارا طی هفته‌های آتی اندک امتیازی برای آبروداری از کاخ سفید در قالب همراهی با کمک به اپوزسیون مسلح مستقر در ترکیه بگیرد و در ازای آن به فشار غرب تمکین کند. در این سناریو، آنکارا از پاره‌ای پیامدهای تصمیم پیشین به الغای توافق منطقه‌ای در مورد کردستان نجات خواهد یافت اما به احتمال بیشتر از پیامدهای امنیتی داخلی آن مصون نخواهد ماند.

ازدحام درجاده های ترکیه و ایران

شهروند در گزارشی خبر داده: در جاده‌های ترانزیت ایران و ترکیه دیدن کامیون‌های تجاری و بین‌المللی هر دو کشور نه عجیب است و نه اتفاقی نادر. این ترددها نه فقط برای حمل کالاهایی است که دو کشور به هم می‌فروشند،. اما ظاهرا دو هفته‌ای است که همه توافقات رشته‌شده در این زمینه پنبه شده و اصرار هر یک از طرفین به قرائت خود از داستان ادامه دارد.

این گزارش نشان می‌دهد نتیجه این کشمکش صف طولانی از کامیون‌های ایرانی و ترک است که در دو طرف مرزهای دو کشور به صف شده‌اند و آن‌طور که می‌گویند بعضی از آنها دو هفته‌ای است که از جای خود تکان نخورده‌اند و هنوز منتظرند. خبرها و گزارش‌ها حاکی است که‌ هزار و ٧٠٠ کامیون و راننده‌ها و بارهایی که حمل می‌کنند چه ایرانی و چه ترک روزهای بسیاری است که در مرزها سرگردانند

به توضیح شهروند: براساس تفاهم‌هایی که سال‌هاست برقرار شده، ترکیه از کامیون‌های ایرانی عوارضی دریافت نمی‌کرد اما ایرانی‌ها ٧٥٠ دلار بابت ورود از کامیون‌های ترانزیتی این کشور دریافت می‌کردند تا ترک ها تصمیم گرفتند معادل همین مبلغ را از کامیون‌های ایرانی دریافت کند اما بلافاصله ایران مبلغ تعرفه را دوبرابر کرد و تا‌ هزار و ٥٠٠ دلار افزایش داد.. مقامات ترک هم دوباره رقم را بالا برده‌ان. در نتیجه این چشم و هم‌چشمی، چندصد کامیون و بارشان روزهاست که در مرزها سرگردان هستند.

آخرین پرواز

ابتکار در گزارشی با عنوان آخرین پرواز نوشته: هر بار که هواپیمایی در آسمان کشور سقوط می‌کند این پرسش ذهن بسیاری را به خود مشغول می‌کند که آیا این آخرین سقوط هواپیمایی است؟ دو روز پیش درست همزمان با ماجرای هواپیمای پهن پیکر اماراتی که در فرودگاه امام به زمین نشست هواپیمای توربوکوماندور نیروی انتظامی با ۷ سرنشین در منطقه سبز آباد نصرت آباد سقوط کرد.

گزارش با اشاره به سقوط هواپیمای آنتونوف ۱۴۰ در مرداد در پارکی نزدیکی فرودگاه مهرآباد که به کشته شدن ۳۸ نفر انجامید نوشته اما سقوط هواپیمای نیروی انتظامی که در استان سیستان وبلوچستان اتفاق افتاد به گفته مدیر انجمن ملی پرواز، ساخت کارخانه راکول آمریکا و پیش از انقلاب وارد ناوگان ایران شده و قدمتی بالای ۴۰ سال دارد. این وضعیت نشان می‌دهد صنعت هوایی کشور که با تحریمی ۳۰ ساله مواجه است بی شک مخاطرات تازه ای را پیش رو خواهد داشت.

و سرانجام گزارش ابتکار این که: صبح روز یکشنبه بعد از سقوط بالگردی در مسیر کرمان به زاهدان، یک نفر از نیروی‌های امداد ناجا نیز در مسیر کمک‌رسانی به شهادت رسید. بر اساس گزارش‌های رسیده طی این حادثه تعدادی از پرسنل ناجا که برای کمک‌رسانی در عملیات سقوط هواپیما ناجا حضور داشتند دچار حادثه شدند. در این حادثه رانندگی، یک نفر کشته و ۳ نفر دیگر زخمی شدند.

مسافران، نیم ساعت در تونل

آرمان در گزارشی نوشته عصر روز یکشنبه داخل واگن شلوغ مترو درحال عزیمت به منزل یا محل کارتان هستید که ناگهان برق مترو قطع می‌شود و چراغ‌های داخل مترو و سیستم تهویه آن از کار می‌افتد. یک قطار مترو که از تجریش عازم کهریزک بود، پس از گذشتن از ایستگاه سعدی، در بین راه متوقف شد و چراغ‌های داخل مترو در حالی خاموش شدند که هیچ‌گونه تهویه‌ای هم وجود نداشت. این قطار از انواع جدید بود و راهبر قطار نیز با وجود اصرار مسافران زن که در نزدیکی کابین او بودند، سکوت کرده بود و پاسخ مسافران را نمی‌داد.

بنا به این گزارش: پس از تماس تلفنی مسافران با آتش‌نشانی به آنها اطمینان داده شد که کمک به‌زودی از راه می‌رسد اما کمکی از راه نرسید و مسافران شخصا اقدام به نجات خودشان کردند. در میان مسافران کودک، افراد سالخورده و بیمار دیده می‌شد که به علت ازدحام جمعیت و گرمای واگن دچار مشکلات تنفسی شده بودند. از این‌رو، چند نفر از مسافران با چکش قطار اقدام به شکستن شیشه‌ها کردند. آقایان نیز درب قطار را باز کرده و وارد تونل شده بودند اما چند لحظه بیشتر نگذشته بود که قطار تکان‌هایی خورد و چند متر حرکت کرد و درب‌های قطار که توسط مسافران و یا خود به خود باز شده بود، بسته شد.

گزارشگر آرمان نوشته: با ادامه این اوضاع پرتنش که با فریاد و بی‌تابی مسافران همراه شد، راهبر قطار سرانجام از کابینش خارج شد و به مسافران گفت قطار را ترک کنند. مسافرانی که در تونل گیر کرده بودند پس از طی مسافت ۱۰ دقیقه‌ای در مسیری تاریک، به سکوی ایستگاه امام خمینی رسیدند و در بین راه شاهد بودند که ماموران آتش‌نشانی درحالت عزیمت به سمت قطار هستند!.

حق نشر عکس f
Image caption کارتون محمدطحانی، آرمان

اهش بیکاری یا بیکاری خفته؟

مصطفی عابدی در مقاله ای در شهروند نوشته: انتشار گزارش مرکز آمار ایران درباره بازار کار در تابستان ١٣٩٣ و اعلام رسیدن رقم بیکاری به ۹.۵ درصد و تک رقمی شدن آن نباید موجب برداشت نادرست از این ارقام شود. این آمار درست است ولی جزئیاتی از آن وجود دارد که توجه به این موارد معنای درست آن را آشکار می‌کند.

به توضیح این روزنامه نگار: در فاصله تابستان ‌سال ٩٢ تا ٩٣، آمار بیکاری حدود یک ‌درصد کم و از رقم ۱۰/۴درصد به رقم ٥/٩ رسید. ولی این امر به معنای آن نبود که اشتغال بیشتر شده بلکه در همان فاصله یک ساله نه‌تنها بر تعداد شاغلان افزوده نشده، بلکه حدود ٧٠٠‌هزار شغل کم هم شده است و تعداد شاغلان از ۲۲.۲ میلیون نفر به ۲۱.۵ میلیون نفر رسیده است. کاهش تعداد شاغلان در حالی رخ داده است که تعداد افراد بالای ١٠‌سال کشور در این یک‌سال بیش از ٦٠٠‌هزار نفر نیز افزایش یافته است.

نویسنده شهروند در پاسخ این سووال که: چطور امکان دارد نرخ بیکاری کمتر شده باشد؟ پاسخ داده به دلیل پیدا نکردن شغل، بسیاری از افراد از بازار کار خارج شده و چون گذشته به‌دنبال کار نیستند، در نتیجه تعداد بیکاران کاهش یافته و نرخ بیکاری کمتر شده است. این آمار نشان می‌دهد که اقتصاد ایران راه زیادی برای خارج شدن از رکود دارد و اگر شاهد رشد اقتصادی هستیم، به دلیل استفاده از ظرفیت‌های خالی است که در سال‌های آخر دولت پیش مورد استفاده قرار نگرفته بود.

چالش با هشتک همسایه

شهرام شهیدی در ستون طنز اعتماد با یادآوری سپری که پوتین به میهمان خود حسن روحانی هدیه کرد نوشته: می‌گویند پوتین ضمن اهدای سپر از سه نفر از سیاستمداران دیگر دنیا دعوت کرده جهت شناساندن تفاوت‌های فرهنگی به چالش اهدای هدیه به سیاستمداران جهان بپیوندند. بعد هم هشتک زده: # جیمز کامرون # رییس‌جمهور چین و # باراک اوباما

جیمز کامرون: من ضمن تشکر از دعوت پوتین چون روسیه را تحریم کرده‌ایم فعلا در این مورد اظهارنظر نمی‌کنم تا ببینم باراک چی کار می‌کنه.

رییس‌جمهور چین: من به پرزیدنت حسن سند گسترش صادرات به ایران را اهدا می‌کنم. ضمنا از روی سپر اهدایی هزار عدد مونتاژ می‌کنم و به همه موزه‌های جهان می‌فروشم. در ضمن خودم از رهبر کره شمالی و اولاند و اسفندیار رحیم مشایی دعوت می‌کنم به این چالش بپیوندند.

صدای رادیو کره شمالی: خورشید کره. بزرگ فرمانروا و صاحب ما رفته‌اند گل بچینند. ضمن تشکر از برادر بزرگ کره اعلام می‌کنیم دعوت به چالش ضد امنیت ملی کره بوده و ما در صورت اقدام بعدی فورا سئول را بمباران می‌کنیم.

مشایی: دعوت‌های خوبش مال مردم است دعوت‌های بدش مال ما. من هم بهار را به جهان اهدا می‌کنم. به امید مدیریت جهانی محمود

بیل کلینتون: تا می‌آید داستان من و هیلاری سامان بگیرد شما هشتک مونیکا را علم می‌کنید. حالا که این طور شد من هم وزارت دفاع امریکا را به چالش حمله به یک کشور دعوت می‌کنم.

حق نشر عکس d
Image caption کارتون مجتبی حیدرپناه، فرهیختگان

مطالب مرتبط