بررسی روزنامه های تهران؛ چهارشنبه ۲۳ مهر

روزنامه های امروز صبح آغاز دور تازه ای از مذاکرات هسته ای را با اهمیت دیده و در مقالاتی به اوضاع کوبانی پرداخته اند. نقد تازه ترین سخنان رییس جمهور روحانی و اظهارنظرهایی درباره وضعیت اقتصادی کشور بخش های دیگر این روزنامه ها را تشکیل می دهد.

نقد گزارش روحانی

Image caption تیتر و عکس اعتماد

ابوالقاسم قاسم زاده در سرمقاله اطلاعات تازه ترین گزارش رییس جمهور روحانی را به مردم به نقد کشیده و در بخشی از آن نوشته: چگونه دولت آقای روحانی که در چند ماه قبل موضوع رکود در اقتصاد ایران را بسیار پیچیده، گسترده و عمیق می‌دید، یکباره اعلام کرد، کشور از «رکود» عبور کرده است!؟ دولتی که بداند تا سه ماه آینده کشور را از رکود آزاد می‌سازد، چرا طرحی جامع برای حل این مشکل را بعد از مراحل گزارش‌های رسانه‌ای به مجلس ارائه می‌دهد و به مردم می‌گوید، منتظر تصویب آن از سوی مجلس شورای اسلامی است تا گام به گام مشکل پیچیده «رکود» را حل و برطرف سازد!؟

نویسنده درباره تورم هم نوشته: رئیس جمهور پیشرفت نسبی در «مهار تورم» را به اطلاع مردم رساند. گفت اگر تا دیروز فردی با ۱۵۰۰ تومان برای خرید به بازار می‌رفت، حداکثر ۱۲۰۰ تومان ارزش پولی خرید پیدا می‌کرد، حال آنکه امروز ۳۰۰ تومان اضافه بر آن ۱۲۰۰ تومان را در اختیار دارد. این امر نشان می‌دهد که تورم در مراحل مهار قرار گرفته است!

سرمقاله اطلاعات پرسش خود را با یک نمونه از رشد تورمی قیمت‌ها در لبنیات مطرح می‌کند. شیر در یک سال و نیم گذشته بیش از صددرصد رشد قیمت پیدا کرده است. حذف شیر از سبد مایحتاج عمومی مردم، آسیب‌هایی جدی به سلامت جامعه و به خصوص تغذیه کودکان وارد می‌سازد. حال رئیس جمهور می‌فرماید، این رشد صددرصدی دیگر افزوده نخواهد شد و همین را نشانه رشد تورم مضاعف بگیرید. واقعیت این است که خروج از رکود یا مهار تورم را هنوز بصورت واقعی مردم در زندگی و معیشت خود احساس نمی‌کنند.

صادق زیبا کلام در مقاله ای در اعتماد سخنرانی حسن روحانی و گفت‌وگوی تلویزیونی رودرروی وی با مردم را در مجموع مثبت ارزیابی کرده و نوشته فحوای کلام رییس جمهور حالت آرامش‌بخشی داشت. در شرایطی که شرایط کشورهای همسایه ما آشفته و ناامن است، صحبت‌های وی بارقه‌هایی از امید را برای مجموعه مردم ایران به همراه داشت.

این استاد دانشگاه با اشاره به اهمیت بی آبی و گفته های روحانی و این که حدود ۹۰ درصد مصرف آب کشور در حوزه کشاورزی صرف می‌شود اما به دلیل عدم توسعه کافی در این عرصه، ۶۰ درصد آب تلف می‌شود؛ نوشته یکی از موارد قابل توجه در سخنان رییس جمهوری این بود که مباحث توسعه سیاسی، اجتماعی و مشکلات سیاسی و اجتماعی بحث‌هایی نیستند که با صحبت نکردن در مورد آنها بتوان از کنارشان عبور کرد و شاهد محو شدنشان بود.

مقاله اعتماد اما در نهایت به این جا رسیده که کاش رییس جمهور به عنوان مجری قانون اساسی باید خیلی محترمانه و بدون حمله به قوه دیگری مشکلات را با مردم در میان بگذارد و ضمن اینکه به مشکلات سیاسی کشور به شکلی که باعث تحریک جناح‌ها نشود می‌پردازد به این خواست مردم که انتظار پرداختن به معضلات سیاسی و اجتماعی کشور است نیز توجه بیشتری کنند و پاسخگوی این پرسش باشند که آقای روحانی، باید با مشکلات سیاسی و اجتماعی چه کنیم؟

محمدجواد حق شناس در سرمقاله روزنامه ایران نوشته: نشست تلویزیونی دوشنبه شب روحانی را می‌توان در راستای وعده انتخاباتی او ارزیابی کرد که در آن رئیس‌جمهوری می‌بایست تا هر ۱۰۰ روز یکبار به مردم و کسانی که به او اعتماد کرده و زمینه ساز حضورش در رأس قوه مجریه بودند، گزارش عملکرد بدهد. بیان مسائل صادقانه و به دور از ترفندهای تبلیغاتی شناخته شده مسائل کشور از مهم ترین مباحثی است که امروزه در عرصه سیاست و دنیای رسانه مورد توجه است.

به نظر این استاد دانشگاه: دغدغه اصلی روحانی در این گفت‌و‌گو، تقویت اعتماد متقابل میان دولت و مردم بود. دولت یازدهم با تمام مشکلات به جای مانده از تخریب‌ها و ناکارآمدی‌ها و با وجود این‌که یک سال از وقت خود را صرف آوار‌برداری نموده، همچنان می‌کوشد با حفظ صداقت و در چارچوب منافع و وحدت ملی، به مواجهه با مشکلات برود.

مقاله ایران روزنامه دولت تاکید کرده: مصاحبه تلویزیونی روحانی در شرایطی برگزار شد که جبهه مخالفان حملات خود را بویژه به سیاست مذاکره هسته‌ای و اقدامات اقتصادی دولت شدت بخشیده‌اند. بر همین اساس او تلاش کرد فضای منفی تبلیغاتی مخالفان را بشکند.

چرا اینترنت مسدود نیست

Image caption تیتر و عکس صفحه اول کیهان

کیهان در یادداشت روز خود با نقل بخش هایی از داستان ها و پاورقی های و پیش بینی ها درباره دنیای سایبری و دست اندازی قدرت ها به آن ادعا کرده که ایران کشوری است که طعمه اصلی نهادهای امنیتی آمریکا در فضای مجازی است اما جلسات شورای عالی فضای مجازی‌اش بیش از ۵ ماه است که تشکیل نمی‌شود.

این روزنامه به انتقاد نوشته: تنها وزیر ارشاد در کمتر از ۵ ماه بیش از ۷ بار نسبت به رفع فیلتر شبکه‌های اجتماعی موضع‌گیری می‌کند و گاهی پا را از حیطه قانونی خود فراتر نهاده و درباره تعیین مصادیق مجرمانه آنها نیز اظهار نظر می‌نماید. رئیس‌جمهور و تعداد قابل ملاحظه‌ای از مشاوران و وزرا حساب‌های متعدد کاربری در شبکه‌های اجتماعی دارند و برخی وزیران تبدیل به کاربری بیش‌فعال در این عرصه شده‌اند.

کیهان گلایه کرده که چرا بحث درباره مسدودسازی شبکه‌ها و نرم‌افزارهای اجتماعی هر هفته به تیتر روی جلد نشریات دولتی و زنجیره‌ای تبدیل شده و مردمی که چشم‌انتظار بهبود وضعیت معاش خود نشسته‌اند تقریبا هر هفته شاهد کشمکش مسئولان درباره چند شبکه مجازی و نرم‌افزار همراه هستند.

جن گیری با تولید و تجارت

محمدمهدی پورمحمدی در شهروند نوشته: چه کسی فکرش را می‌کرد که با تصمیم از ما بهتران، بدون آن‌که بدانیم، سالیان‌ سال با شیر، ماست، پنیر و بستنی، روغن پالم، و با کالباس و سوسیس و سایر محصولات گوشتی؛ پوست، روده، سنگدان، غدد، شش، طحال و سایر امعاء و احشاء مرغ تحت‌عنوان خمیرمرغ، وارد بدنمان می‌شد و دیواره‌های رگ‌هایمان را آسفالت می‌کرد و‌ هزار و یک درد بی‌درمان دیگر دامنگیر خود و فرزندان و پیر و جوانمان می‌ساخت؟

آیا می‌دانیم روغن‌های به کار رفته در نان‌های صنعتی، کیک‌ها، شکلات‌ها، شیرینی‌ها، تن‌های ماهی، چیپس، پفک، میان وعده‌های غذایی، غلات حجیم شده چه نوع روغنی است؟ آیا می‌دانیم چند درصد روغن‌های خوراکی و سرخ‌کردنی موجود در فروشگاه‌ها روغن پالم است؟ آیا اگر بدن‌های ما جن‌زده نبود و خود می‌توانستیم راجع به آنچه می‌خوریم تصمیم بگیریم، چنین ظلم‌هایی در حق خود و فرزندانمان روا می‌داشتیم؟

مقاله شهروند در نهایت نوشته: جن‌زدگی بدن‌های ما فقط به روغن پالم و خمیرمرغ که این روزها در رسانه‌ها راجع به آنها زیاد گفته می‌شود نیست. به همت دولتمردان هفتم و هشتم، جوش‌شیرین از انواع نان رخت بربست، اما با سهل‌انگاری‌های دولت‌های نهم و دهم دوباره پای جوش‌شیرین، بی‌سروصدا و پنهانی، مثل جن، به انواع نان‌ها و شیرینی‌ها باز شد، جا خوش کرد و هنوز که هنوز است قصد خداحافظی کردن ندارد.

دولت و موانع توسعه گردشگر

خاطره وطن‌خواه در سرمقاله جهان صنعت نوشته: اخیرا باب شده هر تصمیمی که قرار است گرفته شود به تعیین‌تکلیف مذاکرات هسته‌ای منوط می‌شود. اقتصاد قرار است از رکود خارج شود، خیلی‌ها استدلال می‌کنند بخش بزرگی از عوامل ایجاد کننده رکود، تحریم‌های یکجانبه علیه کشورمان است و باید منتظر نتایج مذاکرات هسته‌ای باشیم. بحث از توسعه فناوری می‌شود، پای ثابت کاستی‌ها، تحریم است. در حوزه سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه‌گذار داستان همین است.

به نوشته این روزنامه نگار: انگار گره همه مشکلات قرار است به دست مذاکره‌کننده‌های هسته‌ای باز شود، در حالی که واقعیت چیز دیگری است و نمی‌توان گفت مذاکرات که به نتیجه رسید، کشورمان از گردشگران خارجی پر می‌شود! اگرچه امروزه گردشگری ابزار دیپلماسی عمومی خوانده می‌شود اما ترغیب گردشگران برای انتخاب یک کشور لزوما ربطی به پرونده هسته‌ای یا مسایل سیاسی ندارد.

سرمقاله جهان صنعت به این جا رسیده که دولت ها برنامه می نویسند و راهکار تعیین می کنند اما در نهایت در برخورد با موانع متوقف می‌شود. هیچ دولتی نمی‌گوید که سرانجام این موانع چه هستند که به عنوان مثال ترکیه از پس حل آن برآمده و مقصد گردشگران ایرانی شده اما ما نتوانسته‌ایم با وجود هزاران جاذبه طبیعی، تاریخی و فرهنگی این مسیر را هموار کنیم. اوایل دهه ۸۰ سند راهبردی برای توسعه صنعت گردشگری تدوین شد و سرلوحه کار سازمان تازه ادغام‌شده میراث فرهنگی و گردشگری قرار گرفت. ۱۳ سال از آن زمان می‌گذرد و به جرات می‌توان گفت هیچ‌کدام از اهداف تعیین شده، محقق نشده است.

دفع داعش و وضع منطقه

حق نشر عکس paper
Image caption کارتون محمد طحانی، آرمان

آرمین منتظری در مقاله ای در شهروند به بررسی وضعیت ترکیه در جریان مبارزه با گروه داعش پرداخته و نوشته: امروز خطر اعراب برای ترکیه بسیار بیشتر از خطری بود که در زمان امپراتوری عثمانی وجود داشت. اگر قطر را از این قاعده‌مستثنا بدانیم، دیگر کشورهای عربی به رهبری عربستان‌سعودی به‌عنوان پروکسی‌های غرب علیه ترکیه عمل نمی‌کنند.

به نظر نویسنده این مقاله: کشورهای عربی به رهبری عربستان‌سعودی تلاش می‌کنند تا از تلاش‌های غرب برای مبارزه با داعش در راستای سرنگونی دولت بشاراسد استفاده کنند. ترکیه هم دقیقا به‌دنبال چنین راهبردی است اما ترکیه به‌دنبال قرار دادن دولتی پس از اسد است که تحت نفوذ خودش باشد. اعراب در سرنگونی اسد به‌دنبال کاهش نفوذ ایران هستند اما به هیچ‌عنوان راضی نخواهند شد که سوریه پس از اسد تحت نفوذ ترکیه قرار بگیرد.

و خلاصه مقاله شهروند این که: تئوکراسی‌ها و حکومت‌های پادشاهی عرب بر سر کار آمدن دولت اخوان در سوریه را مستقیما تهدیدی برای امنیت و ثبات خود می‌بینند. این‌جاست که ترکیه درست در مقابل اعراب می‌ایستد. در نتیجه آنکارا پس از حل‌وفصل مسائلش با غرب، وارد فاز جنگ قدرت با اعراب خواهد شد. مسأله‌ای که ماجرای لورنس عربستان را به ذهن اردوغان متبادر کرده است.

انوشیروان پارسا در سرمقاله مردم سالاری کارنامه ائتلاف جهانی برای مبارزه با داعش را منفی دانسته و نوشته: از قرار معلوم حملات هوایی ائتلاف باعث گردید که این گروهک تروریستی با بازبینی نقاط ضعف و قوت خود با توان بیشتری به حملات خود ادامه دهد. هر فردی که به این کارنامه نگاهی می‌اندازد بی‌شک در ذهنش تردیدی در مورد نیت‌های ائتلاف غرب و اروپا نقش خواهد بست‌.

نویسنده هشدار داده که در حال حاضر گروهک داعش جسارت تصرف هیت در استان الانبار عراق را پیدا کرده و توانسته توام با حملات هوایی ائتلاف خود را تا نزدیکی بغداد هم برساند. مهمتر این که شهر کرد نشین کوبانی در جنگی ناجوانمردانه سعی بر مقاومت و جنگ انتحاری در برابر داعش را دارد و در عین حال برخی از کشور‌های هم مرز سوریه به بهانه‌های مختلف صلاح را بر این نمی‌دانند به اکراد کوبانی کمک کنند.

به عبارت دیگر آنها نیت بر تضعیف کردهای کوبانی دارند تا تضمین امنیت داخلی فردایشان بیشتر فراهم آید غافل از اینکه هم مرز شدن داعش با آنها چه بسا خطرناکتر از همسایگی با یک منطقه آزاد کردنشین است. علی ایحال آنچه که نظاره‌گر هستیم قتل عام و ظلم و فساد توسط گروهک داعش است که شامل حال مردم عادی و زنان و کودکان منطقه گردیده است‌.

یک مطلب کاملا علمی

حق نشر عکس paper
Image caption کارتون نعیم تدین، شهروند

پوریا عالمی در ستون طنز شرق یک موضوع علمی را مطرح کرده و درابتدای آن از قول خبرگزاری فارس نوشته: تهران ۱۳۵هزار قاچاقچی و مواد فروش دوره‌گرد دارد. ۱۳۵ هزارتا کم نیست‌ها. الان به‌ازای هر ۳۰۳ هزار نفر یک سالن سینما در کشور وجود دارد، که جای نگرانی ندارد، چون در همین تهران هشت‌میلیون‌نفری به‌ازای هر ۵۹ نفر یک ساقی مواد وجود دارد، که انصافا با تلاش شبانه‌روزی توانسته‌اند در رگ‌های شهروندان جا باز کنند.

به نوشته این طنزنویس: حالا رسما اعلام شده فقط تهران ۱۳۵ هزار ساقی دارد، اگر ما بگوییم جز تهران هیچ‌کجای ایران دیگر مواد خریدوفروش نمی‌شود، که حتما هم همین‌طور است، اگر مثلا ۸۰ میلیون‌ نفر جمعیت را در نظر بگیریم و این ۱۳۵هزار ساقی تهران به کل کشور سرویس بدهند، باز هم به‌ازای هر ۵۹۲نفر یک ساقی وجود خواهد داشت. پس هر ۳۰۳هزارنفر یک سینما، هر ۵۹۲ نفر یک ساقی. خب شما باشید چی‌کار می‌کنید؟

بعد ۱۳۵هزار نفر هم کم نیست‌ها. یعنی وقتی توی پایتخت از هر ۵۹ نفر یک‌نفر فروشنده باشد، آدم فکری می‌شود چندنفر خریدار وجود دارد؟ من حتی به خودم هم شکم رفت، شما که جای خود دارید. یعنی آدم شک برش می‌دارد که یا تهیه‌کننده است یا مصرف‌کننده. به نظرم باید گاز آمبولانس را بگیرم و بروم از خبرگزاری مهر خواهش کنم یک‌بار دیگر بزند توی ماشین‌حساب و ببیند واقعا این عددها درست است یا نه. یعنی یک آماری ندهند که آدم به خودش و شما شک کند.

مطالب مرتبط