انتقاد وزیر بهداشت از مصرف بالای روغن، نمک و شکر در ایران

حق نشر عکس ISNA
Image caption مصرف روعن، شکر و نمک در ایران بسیار بالاتر از میانگین مصرف جهانی است

حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت و درمان ایران گفته است که نزدیک به نیمی از مردم ایران اضافه وزن دارند و هر ایرانی به طور متوسط سالانه سه کیلو روغن مصرف می کند و وعده داده است که مسئولان بهداشت برنامه ریزی سعی دارند ظرف سه سال آینده مصرف سرانه روغن ٢٠ درصد کاهش یابد.

آقای هاشمی در همایش روز جهانی غذا گفته که مصرف روغن و اسید های چرب در کشور بالاست و "سرانه مصرف روغن بین سالهای ۸۷ تا ۹۰ حدود ۲۰۰ درصد اضافه شده است."

علاوه بر این به گفته وزیر بهداشت، مصرف شکر نیز در این مدت از ۲۱.۱ کیلو به ۲۳.۹ کیلو افزایش پیدا کرده است.

آقای هاشمی می گوید که وزارت بهداشت برنامه هایی برای "محدود کردن انرژی دریافتی روزانه" مردم دارد که از جمله آنها استفاده از چربی های غیر اشباع به جای چربی های اشباع و محدود کردن مصرف قند، نمک و شکر است.

وزیر بهداشت ایران می گوید که مصرف نمک و شکر نیز در میان ایرانی ها بسیار بالاتر از میزان تعیین شده از سوی سازمان جهانی بهداشت است.

بنابر گزارش سازمان بهداشت جهانی مصرف روزانه شکر باید حدود ۱۰ درصد از کالری های دریافتی باشد که به گفته وزیر بهداشت مصرف شکر در ایران ۳۰ درصد کالری ها را تشکیل می دهد و مصرف نمک هم که باید حدود ۵ گرم باشد در کشور ما دو و نیم برابر سطح میانگین جهانی است.

وزارت بهداشت می گوید که سعی دارد تا سالانه ۱۰ درصد از میزان مصرف نمک کم کند.

برچسب های محصولات غذایی

دولت حسن روحانی طرح تحول سلامت را در بخش بهداشت و درمان شروع کرده که بر اساس آن بیماران هزینه های محدودی را برای بستری و جراحی در بیمارستانهای دولتی می پردازند و وزیر بهداشت می گوید که این طرح منحصر به بهداشت و درمان نیست بلکه "اطلاع رسانی در حوزه محصولات پر خطر غذایی از هدف های دیگر این طرح است."

بنابر آمار ارائه شده از سوی وزیر بهداشت یک چهارم از درآمد خانوارهای ایرانی صرف تامین مواد غذایی می‌شود.

وزارت بهداشت برای اجرای این طرح دستورالعملی تهیه کرده است که براساس آن صنعتگران و تولید کنندگان غذایی باید از نشانگر ها یا برچسب های غذایی در فراوردهای غذایی خود استفاده کنند.

آقای هاشمی می گوید که "مردم ایران باید بدانند مواد غذایی که مصرف می کنند تا چه میزان برای سلامتی آنها مفید است و امیدواریم طبق برنامه ریزی های وزارت بهداشت تا یک سال و نیم آینده تمام مواد غذایی حاوی برچسب های هشداردهنده باشند."

از این برچسب ها قرار است روی تمام مواد غذایی استفاده شود. این برچسب ها رنگی است و مقدار کالری، چربی، چربی ترانس، نمک و قند محصولات را نشان می دهد.

برچسب ها چند رنگ دارند که رنگ های قرمز (منع مصرف)، نارنجی (محدودیت در مصرف) و سبز (عدم محدودیت در مصرف) را نمایش می دهد.

به گفته آقای هاشمی "دولت باید با کمک مجلس در بحث تعیین مالیات و عوارض بر محصولات آسیب رسان وارد شود ضمن این که محصولاتی که حاوی برچسب و نشان سبز هستند باید مورد تشویق قرار گیرند."

مطالب مرتبط