طرح تازه مجلس ایران برای مشاغل زنان و آنتن‌های ماهواره‌ای

حق نشر عکس FARS

گروهی از نمایندگان مجلس ایران طرحی را تهیه کرده اند که بر اساس آن، زنان شاغل در صورتی می توانند در واحدهای صنفی کار کنند که هیچ گونه "اختلاط" با مردان در ساعت متعارف کار (هفت صبح تا ده شب) نداشته باشند و واحدهای صنفی که از این حکم تخلف کنند به "یک هفته و در صورت تکرار به یک ماه" تعطیلی محکوم می شوند.

پرستاران، مهمانداران و پزشکان در طرح "صیانت از حریم عفاف و حجاب" مستثنی شده اند ولی در این طرح تاکید شده که اشتغال به کار در ساعات شب برای مشاغلی که به "خدمات بانوان نیاز دارند با دریافت مجوز از اماکن نیروی انتظامی مجاز می باشد."

اخیرا شهرداری تهران سعی کرده محیط کار زنان را از مردان جدا کند که با واکنش های متفاوتی روبه رو شده است.

بر اساس طرح نمایندگان مجلس "کشف حجاب" و "روزه خواری" در وسایل نقلیه یک میلیون تومان جریمه دارد و در صورت تکرار علاوه بر در نظر گرفتن ده نمره منفی برای گواهینامه راننده، وسیله نقلیه نیز ۷۲ ساعت توقیف خواهد شد.

بنا بر طرح این گروه از نمایندگان که هفدهم مهر از سوی مجلس اعلام وصول شده، این "تخلف ها" به بخش تخلفات اداری سازمانها و نهادهای محل کار "متخلفان" گزارش می شود و آنها ممکن است با کسر حقوق و فوق العاده شغل مواجه شوند.

مجازات هشت میلیون تومانی برای داشتن ماهواره

حق نشر عکس ISNA

در این طرح تاکید شده که "نصب و تعمیر تجهیزات دریافت از ماهواره ممنوع است" و کسانی که ماهواره نصب کنند به "جزای نقدی درجه شش و در صورت تکرار به حبس یا حداکثر جذای نقدی درجه شش محکوم می شوند."

بر اساس قانون مجازات اسلامی، مجازات تعزیری درجه شش، حبس بیش از شش ماه تا دو سال و جزای نقدی آن دو میلیون تا هشت میلیون تومان است.

بر اساس قانونی که بیست سال پیش در مجلس ایران به تصویب رسید، وزارت کشور موظف شد با استفاده از نیروی انتظامی اقدام به جمع آوری آنتن های ماهوراه ای کند.

بر اساس این ماده قانونی برای ورود به خانه افراد و جمع آوری تجهیزات دریافت از ماهواره مجوز دستگاه قضایی لازم است، اما گزارشها نشان می دهد که نیروی انتظامی با ورود به برخی مجتمع های مسکونی بدون مجوز قضایی نیز آنتن‌های دریافت امواج ماهواره را جمع می کند.

شواهد نشان می دهد که تلاش های حکومت ایران برای جمع آوری دریافت کنندگان امواج ماهواره‌ای بی نتیجه بوده و مقامات دولتی بارها گفته اند که تعداد زیادی از مردم ایران آنتن ماهواره دارند.

این طرح به امضای ۳۶ نماینده رسیده است که روح الله حسینیان، مهرداد بذرپاش، غلامرضا مصباحی مقدم، حسین نجابت، حسن کامران، زهره طیب زاده، فاطمه آلیا، نیره اخوان بیطرف و لاله افتخاری از جمله امضا کنندگان آن هستند.

مطالب مرتبط