مرور روزنامه‌های صبح تهران: ‌پنجشنبه ۲۴ مهر

مذاکرات هسته‌ای ایران و شش قدرت جهان در وین از مهم‌ترین موضوعاتی است که از رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تا رئیس مجلس ایران در مورد امکان رسیدن به یک توافق جامع ابراز امیدواری کرده‌اند و روزنامه‌های پایتخت هم امروز به طرز گسترده‌ای آن را منتشر کرده‌اند.

رویارویی ظریف و کری، پایان هسته‌ای

رضا رئیسی در روزنامه آرمان در گزارشی نوشته که از تهران تا آن سوی اقیانوس آرام، از مجمع تشخیص مصلحت نظام در کاخ مرمر تا ساختمان وزارت خارجه آمریکا در واشنگتن، از رئیس مجلس ایران تا جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا همگی از فرصتی تاریخی می‌گویند که نباید از دست برود و به نکته‌ای اشاره می‌کنند که نباید به فراموشی سپرده شود؛ توافق هسته‌ای امکان‌پذیر و در دسترس است.

در ادامه این گزارش آمده که همه می‌دانند مذاکره به پیچ غایی و نهایی و لحظات سخت و فشرده خود رسیده و به این نکته اذعان می‌دارند که به‌رغم تمامی این ظرافت‌های انکارناشدنی، امکان بایگانی پرونده هسته‌ای هیچ وقت تا این حد نزدیک و در دسترس نبوده است.

به نوشته این گزارش همزمان وزیر جنگ اسرائیل با ناراحتی از حصول توافق هسته‌ای میان ایران و غرب ابراز نگرانی می‌کند، نکته‌ای که به خوبی نشان می‌دهد مذاکرات حساس میان ایران و آمریکا روند مطلوبی داشته و طرفین آماده می‌شوند تا توافق حتمی را با سرعت قابل قبول و قبل از پایان ضرب‌الاجل ۲۴ نوامبر به سر منزل مقصود رهنمون کنند.

حکم قیام در شرق عربستان

صدور حکم اعدام برای یک روحانی شیعه در عربستان سعودی در بسیاری از روزنامه‌های امروز به ویژه روزنامه‌های اصولگرایان به طور گسترده‌ای منعکس شده است. جوان، روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران ایران هم در گزارشی نوشته که رژیم آل سعود در ادامه سیاست‌های ضد شیعی خود آیت‌الله نمر باقر النمر را به اتهام ایجاد فتنه مذهبی به اعدام محکوم کرد.

به نوشته این گزارش سیاست‌های ضد شیعی عربستان نه تنها در داخل آن کشور بلکه برای مداخله در امور داخلی سایر کشورها نیز آشکار است. عربستان حتی در کشور عراق که شیعیان در راس قدرت هستند سعی کرده با ایجاد ناامنی و به تعبیر روزنامه جوان، حمایت از تروریست‌ها بتواند قدرت شیعیان را به چالش کشیده و موقعیت سنی‌ها را تقویت کند. مقابله با جنبش حوثی‌ها در یمن در ماه‌های اخیر و تلاش برای روی کار آوردن دولتی متمایل به ریاض اقداماتی است که سعودی‌ها برای مقابله با نفوذ شیعیان در یمن در حال اجرای آن هستند. زیرا عربستان وجود یک دولت شیعی در جنوب مرزهای خود را برنمی‌تابد و از هر ابزاری برای مقابله با چنین دولتی استفاده می‌کند.

در پایان این گزارش به نقل از علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس پیش‌بینی شده که اعدام آقای النمر، بحران یمن را به عربستان منتقل خواهد کرد.

مسیر ناگزیر

احمد شیرزاد، استاد دانشگاه و فعال سیاسی در سرمقاله روزنامه شرق با اشاره به واکنش تند اصولگرایان به برگزاری گردهمایی حزب اعتماد ملی نوشته است؛ موضع اخیر جناح مقابل در قبال یک گردهمایی محدود در مجموعه اصلاح‌طلبان، بسیار تعجب‌آور است. آنها باید از خود سوال کنند که آیا می‌توانند مجموعه اصلاحات را از صحنه روزگار محو کنند؟ اگر نمی‌شود آیا می‌توان کاری کرد که این جریان به کلی منفعل شود؟

نویسنده در ادامه مقاله نوشته که پاسخ به این سوال هم منفی است، چرا که در این صورت نتیجه انتخابات سال ۹۲ تا این حد برای اصولگرایان غیرقابل پیش‌بینی نبود. احزاب سیاسی با وجود همه تنگناها، در این چند سال با جامعه ارتباط برقرار کرده‌اند و نمی‌توان این واقعیت را نادیده گرفت.

آقای شیرزاد در پایان نوشته که شاه بیت عمل سیاسی غیرحزبی اصولگرایان، محمود احمدی‌نژاد و دولت او بود که به سبب همین نهادینه نشدن تحزب، مجموعه اصولگرایان از مردم عذرخواهی نکرده و تاوان آن را در انتخابات پرداختند. فعالیت نیروهای سیاسی با سلیقه‌های مختلف، مسیر ناگزیر عرصه سیاست است.

آیا شوک جدیدی در راه است؟

علی فرحبخش در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد نوشته روند تحولات قیمت نفت خام نشان می‌دهد که جهان تاکنون شاهد چندین بحران شدید نفتی بوده است. روز گذشته نیز روزی تاریخ ساز در بازار نفت بود که قیمت‌ها با ۴ دلار کاهش کف چهارساله خود را شکست و به ۸۴ دلار رسید.

به نوشته این مقاله، در بخش عرضه متهم ردیف یک کاهش قیمت‌ها عربستان سعودی است که با سیاست قیمت‌گذاری تهاجمی و فروش نفت با قیمتی کمتر از قیمت‌های متعارف بازار تلاش می‌کند در کوتاه مدت به تدریج سهم بیشتری در بازار برای خود کسب کند و به تدریج سایر رقبا از جمله ایران را از بازارهای بالقوه و بالفعل دور کند.

به اعتقاد آقای فرحبخش، روند نزولی قیمت نفت در شرایطی که محدودیت‌های صادراتی بر تولید نفت ایران حاکم است، سیاست‌گذاران را به توجه دقیق‌تر به تخصیص بهینه منابع معطوف می‌کند. در شرایطی که سیاست پولی کشور به منظور کنترل تورم به انقباض بیشتر حکم می‌دهد، محدودیت منابع یک بار دیگر دولت را با مشکلات بیشتری در تخصیص بودجه روبه‌رو خواهد کرد و از این حیث کاهش قیمت نفت یک متغیر برون‌زای مهم است که حتما باید در برنامه‌های کوتاه مدت و حتی میان مدت مورد ارزیابی دقیق قرار بگیرد.

فیلترینگ مانع توانمندی‎های کشور است

علی‌اکبر جلالی، استاد دانشگاه علم و صنعت در روزنامه کسب و کار نوشته است که فیلترینگ شبکه‌های اینترنتی در ایران موجب شده تا ما در کشورهای پیشرفته به عنوان دشمن اینترنت معرفی شویم. اینترنت سرمایه جهانی است و توسعه اقتصادی و صنعتی بدون داشتن شبکه‌های اینترنت با پهنای باند بالا امکان‌پذیر نیست.

به نوشته این مقاله فیلترینگ در کشورهای توسعه یافته هم به صورت‌ نامحسوس وجود دارد اما در ایران فیلترینگ نوع سخت به اجرا گذاشته شده است، به گونه‌ای که حتی کلمه "زن" هم فیلتر شده و این نشان می‌دهد که اهداف اساسی از فیلترینگ در ایران فقط امنیتی نیست و همان انگیزه‌هایی که برای پایین نگه داشتن سرعت اینترنت وجود دارد در فیلترینگ هم وجود دارد.

این استاد دانشگاه معتقد است که در دنیای توسعه یافته امروزی معمولا از فیلترینگ سفید استفاده می‌شود که حتی خانواده‌ها می‌توانند از مقدار کم و بیش عمل فیلترینگ را انجام دهند. این امکان به سازمان‌های دولتی، بخش خصوصی و مدارس و دانشگاه‌ها فرصت می‌دهد که هر کس نسبت به محیط اجتماعی خود از اینترنت استفاده کند که بهترین روش است.

تاثیر تسهیلات مسکن در بازار

خبر افزایش وام ساخت مسکن تا سطح ۵۰ میلیون تومان در اغلب روزنامه‌ها منعکس شده است، از جمله علی قنبری در روزنامه اعتماد در یادداشتی به تاثیر تسهیلات مسکن در بازار پرداخته است.

به نوشته این مقاله تصمیماتی که در سال‌های اخیر در حوزه ساخت و ساز شهر خصوصا در پروژه مسکن مهر گرفته شد، هزینه‌های زیادی بر اقتصاد کشور تحمیل کرد، سیاست‌هایی که دستاورد آن برای دولت فعلی تعهد و برای مردم توقع ایجاد کرد.

بنابراین تصور می‌شود که افزایش تسهیلات وام مسکن بتواند یکی دیگر از نکات مثبت دولت بعد از کنترل نرخ تورم باشد تا با ساماندهی بازار مسکن به انتقاداتی که در این مدت در مورد بی‌تفاوت بودن دولت نسبت به وضعیت مسکن مطرح شده، پاسخ داده شود.

آقای قنبری یادآوری کرده که صنعت ساختمان یکی از بخش‌های مهم اشتغال‌زایی در ایران است و بر اساس آمار نزدیک به ۵۰ درصد سایر صنایع کشور به نوعی وابسته به صنعت ساختمان است.

مطالب مرتبط