بررسی روزنامه های صبح تهران - شنبه ۲۶ مهر

روزنامه های اول هفته تهران با انعکاس گزارش های رسیده از مذاکرات هسته ای ایران و آمریکا و اتحادیه اروپا ابراز خوش بینی کرده اند که توافق میان ایران و شش کشور صنعتی جهان در مهلت مقرر تا ۴۵ روز آینده عملی شود.

ابراز نگرانی از کاهش بهای نفت در بازار جهانی که موجب کاهش درآمد دولت می شود و انتقاد هواداران دولت از جناح محافظه کار که همچنان خشم و تندروی را تبلیغ می کنند، از جمله دیگر گزارش ها و مقالات امروز این روزنامه هاست.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تیتر و عکس مرضیه موسوی، شرق

شهروند در گزارشی نوشته: ماسانوری تاکاهاشی که در دنیای موسیقی با نام کیتارو شناخته شده، در نشست خبری روز پنجشنبه ٢٤ مهرماه در تالار وحدت با اشاره به اولین اجرای کنسرت خود در شامگاه ٢٣ مهرماه، تأکید کرد: «از انرژی مثبت زیادی که گرفتم هیجان‌زده شدم و این واکنش باعث شد، من هم این انرژی را انتقال دهم.»

به گزارش این روزنامه کیتارو در این نشست اظهار امیدواری کرد تا در آینده نیز امکان حضور در ایران برایش فراهم شود تا به اجرای کنسرت‌های موسیقی خود برای مخاطبان و علاقه‌مندان ایرانی بپردازد. امیدوارم در آینده بتوانم اجراهای بهتر و بیشتری در ایران داشته باشم

در مسیر تفاهم

علی بیگدلی در مقاله ای در اعتماد ضمن تاکید بر این که شرایط بحرانی منطقه به پیشبرد مذاکرات هسته‌یی کمک بسزایی کرد نوشته تنها اختلافات باقی‌مانده در دو مورد است، درمیزان سانتریفوژها که تیم مذاکره‌کننده ایرانی ۱۰ هزار سانتریفیوژ را می‌پذیرد و در مورد غنی سازی های انجام شده که پیشنهاداتی ارایه کرده است.

به نظر نویسنده: لغو تحریم‌ها به‌طور کامل و تعیین مدت زمانی؛ مساله دیگری است که هرچند در آن مورد اختلافاتی وجود دارد اما نرمش امریکا، نشان از کوتاه آمدن از یک سیاست خصمانه دارد.

مقاله اعتماد اضافه کرده که: اکنون زمینه‌های امضای موافقتنامه نهایی فراهم شده است و امیدها برای رسیدن به نتایج مثبت در دور بعدی مذاکرات که طی چند روز آینده برگزار می‌شود، وجود دارد. می‌توان موافقتنامه نهایی را حاصل شده دانست و امکان تمدید مذاکره را از اذهان دور ساخت. شاهد مدعای آن هم می‌تواند حضور مدیران کل به‌جای وزرای خارجه باشد؛ اتفاقی که حکایت از آن دارد که دیگر خیلی احتیاج به چانه‌زنی نیست .<span >حمید رضا آصفی در مقاله ای در شرق با اشاره به ابراز خوش بینی ها از نتیجه مذاکرات هسته ای نوشته: مذاکرات به‌طور نسبی قرین توفیق بوده است مگر آنکه طرفین بخواهند بار مسوولیت به‌نتیجه‌نرسیدن این گفت‌وگوها را به گردن دیگری بیندازند. اعلام آمادگی شرکت‌های کانادایی، استرالیایی، نشست فعالان اقتصادی اروپا در لندن و اظهارات مقامات آلمانی همگی حاکی از خوشبینی آنها به مذاکرات است.

به نظر سخنگوی سابق وزارت خارجه مجموعه اطلاعات نشان می‌دهد طرفین توانسته‌اند فضای متفاوتی را به نسبت گذشته به وجود بیاورند و گروه کارشناسی ایران و ۵+۱ از هفته آینده مذاکرات خود را پی خواهند گرفت تا در اوایل نوامبر، بار دیگر وزرای خارجه ایران، ایالات‌متحده و خانم اشتون، گفت‌وگوها را دنبال کنند.

آن زمان کمتر از ۱۰روز به پایان ضرب‌الاجل ۲۴ نوامبر مانده است. اینکه آیا تا ضرب‌الاجل تعیین‌شده توافقی حاصل خواهد شد یا نه یا گزینه تمدید به میان می‌آید، بستگی به اراده سیاسی طرف مقابل به‌خصوص ایالات‌متحده دارد. مقامات ایران، تاکنون با احساس مسوولیت و انعطاف‌پذیری لازم، مذاکرات را هدایت کرده و در عین حال نشان داده‌اند از حقوق قانونی هسته‌ای ایران که حاصل تلاش چند ده ساله دانشمندان ایرانی است، ذره‌ای عقب‌نشینی نمی‌کنند.

ابوالقاسم قاسم زاده در مقاله ای در اطلاعات با اشاره به این که سوم آذره، تاریخ پایانی برای مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ برای اعلام نتیجه نهایی است نوشته خبرنگاران در وین از نمایندگان ایران، روسیه و آمریکا پرسیدند آیا این تاریخ تمدید خواهد شد یا خیر؟ وزیر خارجه روسیه پاسخ داد: سوم آذرماه تاریخ مقدسی نیست که نتوانیم آن را تغییر دهیم. در حالیکه وزیر خارجه آمریکا و ایران گفتند فعلاً لزومی ندارد برای تجدیدنظر و یا تمدید گفتگوها ، زمان جدیدی را مشخص کنیم.

نویسنده مقاله تاکید کرده: محافل سیاسی معتقدند اتحادیه اروپا میخواهد تا هر چه زودتر پرونده انرژی هسته‌ای ایران به حالت عادی برگردد و مذاکرات به نتیجه نهایی مثبت برسد در حالی که بازی سیاسی دولت روسیه موجب تعلل یا کُندی پیشرفت در مذاکرات دو طرف است و برای چین نیز، گشایش مجدد بازار ایران برای اروپا چندان مقبول نیست.

مقاله اطلاعات با یادآوری این که بازار تجاری ایران بصورت سنتی ارتباط با اروپا داشت نوشته: در سالهای اخیر چین در این بازار سفره خوبی پهن کرده است که نمی‌خواهد تا با تجدید روابط بازرگانی ایرانی و اروپا بهم ریزد. اگر چه بسیاری از کالاهای اروپایی، امروز ساخت یا بقول معروف «برّند» چینی دارد! با داعش چه کنیم؟

امیر محبیان در سرمقاله رسالت با این تاکید که: ساده نگری در برخورد با پدیده داعش همانقدرخطرناک است که بزرگنمایی بیش از واقعیت آن به بررسی نقش ایران پرداخته و نوشته: موقعیت ایران فراتر از هر مبالغه ای در منطقه و جهان در حال تقویت است و مدیریت منطقه بدون حضور ایران تقریبا غیر ممکن و در بعضی نقاط دیگر حضور ایران در مدیریت شرایط کمک کننده خواهد بود

نویسنده با پیش بینی این که وقتی مانع تحریم های هسته ای ایران از میان برداشته شود دیگر مانعی برای برخورد فعال ایران با داعش وجود ندارد نوشته: هر حرکتی و به هر نیتی که ایران را در برابر داعش به عنوان حامی فقط و فقط شیعه نشان دهد و نه اسلام، حرکتی نادرست و در چارچوب خواست جریانات تکفیری خواهد بود.

سرمقاله رسالت با پیش بینی این که داعش برای کاستن از فشار غرب بر روی خود و انجام وظیفه ذاتیش مسیر حرکت را به سوی ایران و حزب الله تغییر دهد نوشته: سیاست خارجی ایران باید پوشش لازم را برای ایجاد ، تقویت و تثبیت تصویرعقلانی ازایران در برابرتصویر تروریسم و افراط در جهان ایجاد نماید؛ برای پیروزی در محیط های آشوب زده فقط باید در گام های آتی هشیاری و بصیرت را بیش از گذشته چاشنی اقدامات کرد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شهروند

آرایش خشم

امیر یوسفی در سرمقاله ایران روزنامه دولت به اصطلاحی اشاره کرده که رییس جمهور در آخرین گفتگوی تلویزیونی خود مطرح کرد آرایش خشم.

در این مقاله آمده: روحانی آرام آرام نظام واژگانی خاص خود را گسترش می دهد. اشاره اش به مواردی است که هیچ رویارویی حادی هم در میان نیست، اما برخی به ساخت مرزهای تصنعی با دولت اقدام می‌کند.

به نظر نویسنده مقاله: روحانی به رسم رایج، نامی از مصداق به میان نیاورد، اما زحمت زیادی نمی‌برد فهم اینکه مصداق «آرایش خشم» کیست یا کجاست؟ کافی است دستی به تورق روزنامه‌های منتقد بجنبانید یا چشمی به صفحه تلویزیون خیره کنید یا گوشی به کلام برخی سخنرانان بسپارید. آ‌نگاه آرایش خشم را یا با مضمون هسته‌ای و مذاکرات، یا امر به معروف یا حجاب یا فساد یا بی‌بند و باری یا فتنه یا خواهرخوانده‌های دیگری از این دست مضامین خواهید یافت. آرایش خشم، بسادگی نفرین و توهین را بین کسانی که نمی‌پسندد قسمت می‌کند.

سرمقاله روزنامه ایران بدین جا رسیده که: در روزگاری که دولتمردان به صد زبان، دعوت به شستن کینه‌ها و زدودن بددلی‌ها و ستردن نقارها می‌کنند، ستایشگران خشم، نفرین‌فروشی و نفرت‌افکنی را در خط اول اقدامات خود گنجانده‌اند. گنداب تندروی و افراط‌گری در سوریه و عراق و هر جای دیگری، سیل شده است اما اولویت و ضرورت ایشان آب و رنگ دادن به آرایش شوم خشم است.

قیمت نفت معضل پیش روی دولت

شهروند در گزارشی از قول صاحب نظران از کاهش بهای نفت در بازار جهانی ابراز نگرانی از قول سخنگوی دولت نوشته در صورت کاهش درآمد نفت مناسب‌ترین راه برای ما کاهش هزینه‌ها خواهد بود؛ یعنی باید تناسبی بین هزینه‌ها و درآمدها به وجود آید. شهروند نوشته: با این تفاسیر به نظر می‌رسد دولت برای احقاق بودجه ‌سال ٩٣ قدری با مشکل مواجه شود زیرا قیمت پایه نفت در قانون بودجه ‌سال ٩٣ کل کشور ١٠٠ دلار برای هر بشکه در نظر گرفته شده است، با این وجود در طول هفته جاری بهای جهانی نفت خام حتی تا سطح بشکه‌ای ٨٥ دلار هم سقوط داشته است و پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که روند سقوط آزاد بهای جهانی نفت دست‌کم تا چند ماه آینده متوقف نخواهد شد.

به نوشته این روزنامه حسن‌تاش رئیس اسبق موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی ایران، گفت: در مورد قیمت نفت، از ابتدای ‌سال‌جاری مشخص بود که قیمت نفت ١٠٠دلاری بالاست و با توجه به نوسان‌های قیمتی، تعیین نفت ١٠٠دلاری در بودجه شکننده و متزلزل است.

بایزید مردوخی در شرق نوشته: قیمت صددلاری هر بشکه نفت در بودجه سال‌جاری به مرز ۸۰ دلار نزدیک شده و سخنگوی دولت یکی از راهکارها را کاهش هزینه‌ها اعلام کرده‌. اما سوال این است کدام هزینه‌ها را کاهش یابد؛ هزینه‌های جاری یا عمرانی.مگر چیزی از بودجه عمرانی باقی‌مانده که دولت برای تامین کسری بودجه نفتی خود، دست به کاهش آن بزند. به همین ترتیب کاستن از هزینه جاری هم امکان پذیر نیست.

به نوشته این اقتصاددان: کاهش قیمت نفت در یک بودجه نفتی و راهکار حل آن موضوعی است که سیاستمداران و دولتمردان باید راهکار آن را بیابند. اما چیزی که مسلم است این است که کاهش هزینه‌های جاری وجود ندارد. مگر اینکه دولت ردیف‌های نامعلوم و غیرقانونی را حذف کند، بودجه دستگاه‌های موازی را قطع کند و مانع فرار مالیاتی شود.

محمدعلی خطیبی هم با عنوان زمان را از دست ندهیم در شرق نوشته: افزایش تقاضا و برهم‌خوردن تعادل بازار، مهم‌ترین علت کاهش قیمت‌هاست. برای متعادل‌کردن این شرایط هم باید هرچه‌سریع‌تر اقدام کرد. چون هرچه زمان بیشتری از دست برود، بازار با مازاد عرضه بیشتری مواجه می‌شود و زمان بیشتری لازم است که مازاد عرضه از بین برود و بازار متعادل شود

به نظر نماینده سابق ایران در اوپک: این همه ازدست‌دادن زمان بیشتر هم به‌معنای کاهش درآمدهای نفتی است؛ چه برای ایران چه برای اعضای اوپک و چه برای دیگر کشورهای دارای نفت.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کارتون علی دیواندری، اعتماد

همه به دنبال مدرک

اعتماد در مقاله ای این سووال را پیش کشیده که چرا مدرک اصالت یافت بدون آنکه نشانگر دانش باشد و خود پاسخ داده: وقتی که برای اداره امور نیازی به دانش نبود و در نتیجه دانش و تخصص از اعتبار افتاد و وجه ممیز کسی نبود و میان فرد بادانش و بی‌دانش فرقی دیده نشد، ولی در مقابل برای کسب درآمد و منزلت باید خود را متخصص و آقای دکتر معرفی کرد و به همین دلیل نیز به دارنده مدرک و نه دانش، پول و اعتبار و منزلت داده شد

نویسنده اضافه کرده: یکی از دلایل این وضع اصالت دادن به مدرک در استخدام‌های دولتی است، کافی است که کارمند دیپلمه‌یی با هر کلکی بتواند یک مدرک کارشناسی و سپس کارشناسی ارشد و دکترا از جایی تهیه کند، چند برابر هزینه آن به حقوق وی افزوده می‌شود. تازه می‌تواند پز هم بدهد که فلان مدرک را دارد. مدرک گرفتن در ساختار رانتی از یافتن آب خوردن نیز ساده‌تر است.

به نوشته شهروند: وقتی که ماشین تولید مدرک راه افتاد، دانشگاه را هم در میان چرخ‌دنده‌ها خود خرد خواهد کرد. مگر ممکن است که دانشجویی بتواند پایان‌نامه خریداری کند و استاد راهنما و مشاور و داور او نفهمند که این پایان‌نامه را خودش ننوشته است!! این غیرممکن است. مثل این است که کسی گواهینامه خلبانی بخرد بدون اینکه حتی یک بار کابین هواپیما را دیده باشد.

فعالیت فصلی و آش شور

پوریا عالمی در ستون طنز شرق با عنوان فعالیت فصلی نوشته:یکی از فعالان سیاسی که مدت‌ها بود غیرفعال شده بود، اعلام کرد به‌زودی فعالیت خود را از سر می‌گیرد. این غیرفعال درباره دلیل عدم‌فعالیت خود در چندسال گذشته گفت: فعالیت من به خیلی چیزها بستگی دارد و من فعال حساسی هستم. مخصوصا وقتی هوا پس‌ باشد سنسورهای من صدا می‌دهد که آفتابی نشوم، برای همین وقتی آب‌ها از آسیاب بیفتد سروکله‌ام پیدا می‌شود.

وی همچنین مدعی شد: بیش‌فعالان سیاسی فاقد منش و تحلیل هستند وگرنه هر آدم عاقلی می‌داند فعالیت زیاد برای بدن خوب نیست و آدم باید بعد از هر فعالیتی چندسال استراحت کند. کارشناسان معتقدند فعالیت مدنی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی برای بعضی از دلاوران شغل فصلی محسوب می‌شود، یعنی اگر بار بخورد و بصرفد، یک حرکتی می‌زنند.

فریور خراباتی در آرمان با عنوان آش شور دولت نوشته: فرماندار سابق آران و بیدگل در مراسم تودیعش راه داده نشد(جمله مجهول است چون ایشان تمام زورشان را زدند تا از میان بازوان نیرومند مسئولین انتظامات وارد سالن بشوند اما نشد که نشد!) و این نشان می‌دهد؛ اولا دوران فرمانداری ایشان چقدر پربار و درخشان بوده، در ثانی قدیم‌ها وقتی راندمان کاری برخی اینگونه بود، با روش های دیگری از آنها پذیرایی می شد

طنزنویس آرمان پرسیده: این روش های جدید دیگر چیست؟ بهتر بود فرماندار آران و بیدگل، زمانی که در نیکاراگوئه بود از این سمت اخراج می‌شد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کارتون هادی حیدری، شهروند

مطالب مرتبط