جنتی: آنها که خواهان رفع حصرند درک سیاسی ندارند

حق نشر عکس

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و احمد خاتمی، عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان ایران بار دیگر به وقایع انتخابات سا ۱۳۸۸ اشاره کرده و خواهان مجازات رهبران مخالفان شده‌ اند.

او مجازات مهدی کروبی و میرحسین موسوی، دو نامزد معترض به نتایج انتخابات سال ۱۳۸۸ را که در حصر خانگی قرار دارند، "اعدام" دانسته و گفته است: "آن‌ها باید‌‌‌ همان موقع اعدام می‌شدند اما نشدند."

احمد جنتی با تاکید بر این که "بر سر این عوامل منت گذاشته شده" گفت که حتی در صورت محاکمه این دو "هیچ قاضی عادل و آگاهی جز حکم اعدام برای آن‌ها صادر نمی‌کرد."

میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد که از رهبران اعتراض‌ها به نتایج انتخابات سال ۸۸ هستند، از بهمن ماه سال ۱۳۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برند و تا کنون دادگاهی برای رسیدگی به اتهامات آن‌ها برگزار نشده است.

به گفته دبیر شورای نگهبان: "در هیچ کشوری با افرادی که در مقابل نظام می‌ایستند، ‌این گونه رفتار نمی‌شود، بنابراین منت سرشان گذاشتند و به هر دلیل که هر اسمی رویش بگذارند از جمله به دلیل لطف و مهربانی اسلامی تخفیف قائل شدند."

احمد جنتی که این سخنان را روز جمعه در برنامه "شناسنامه"مطرح می‌کرد، کسانی را که خواستار آزادی این دو چهرهٔ سیاسی شده‌اند، افراد فاقد درک سیاسی و انقلابی توصیف کرده است.

او در عین حال بحث تقلب در انتخابات سال ۸۸ را "دروغ محض" عنوان کرد و گفت مهدی کروبی و میرحسین موسوی باید برای ادعای تقلب مجازات می‌شدند.

حق نشر عکس Getty

آقای جنتی در بخش دیگری از سخنانش با این برنامه شبکه سوم تلویزیون دولتی ایران نسبت به آزادی دو نفر دیگر از کسانی که آن‌ها را "سران فتنه" نامیده اعتراض کرد و گفت: "یکی از آن‌ها که همین طور دارد راه می‌رود و زیرآبی می‌رود و راه دو نفر دیگر را ادامه می‌دهد. یکی دیگر از سران فتنه هم به من گفتند بیست هزار صفحه پرونده دارد و جرم او هم واضح واضح است و مدتی فراری بود، و بعد هم برگشت. چرا این تا حالا مانده است."

"فتنه" واژه‌ای است که مقام‌های حکومت ایران درباره اعتراض‌ها به انتخابات سال ۸۸ به کار می‌برند و دو نامزد معترض به نتایج آن، مهدی کروبی و میرحسین موسوی و برخی چهره‌های سیاسی اصلاح‌طلب را "سران فتنه" می‌خوانند.

آقای جنتی از این دو نفر نام نبرده است، اما به نظر می‌رسد او به آزادی محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران معترض باشد که برخی محافظه‌کاران و نمایندگان مجلس ایران از او به عنوان یکی از "سران فتنه" یاد می‌کنند. در همین رابطه، نمایندگان مجلس تیرماه امسال در تذکری کتبی خطاب به مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری خواستار "ممنوع‌التصویری، ممنوع‌البیان و ممنوع‌الخروج شدن" محمد خاتمی توسط قوه قضائیه شدند.

از اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و فرزندش، مهدی هاشمی، نیز به عنوان "سران فتنه"یاد می‌شود. بسیاری از اصولگرایان نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی ایران، مهدی هاشمی را به دست داشتن در اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ متهم می‌کنند. او تا مهرماه سال ۹۱ در بریتانیا زندگی می‌کرد.

احمد جنتی اعتراض‌ها به دستگیر نشدن این افراد را "به‌جا و حق‌" دانسته و گفته است: "باید اعتراض شود که چرا این افراد دستگیر نشدند نه اینکه چرا آن دو نفر در حصر هستند." او در عین حال تاکید کرده است که از تجربهٔ «سخت و بد» سال ۸۸ درس گرفته شده: "‌خیلی دقت کردیم این اتفاقات تکرار نشود. من نمی‌توانم خیلی توضیح بدهم."

پیش از این، علی مطهری، نماینده مجلس گفته بود که آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران در ملاقات با او جرم مهدی کروبی و میرحسین موسوی را "بزرگ" توصیف کرده است.

در نقل قول علی مطهری از سخنان رهبر ایران آمده بود: "اگر امام بودند شدید‌تر برخورد می‌کردند اگر این‌ها محاکمه شوند حکمشان خیلی سنگین خواهد بود و قطعا شما راضی نخواهید بود. ما اکنون به این‌ها ملاطفت کرده‌ایم."

'زخمی کهنه در تاریخ انقلاب اسلامی'

احمد خاتمی، عضو مجلس خبرگان نیز در خطبه‌های نماز جمعهٔ امروز بار دیگر از وقایع سال ۸۸ یاد کرده و آن را "زخمی کهنه در تاریخ انقلاب اسلامی"توصیف کرده است.

او گفته است: "احساس می‌کنم بعضی‌ها می‌خواهند بگویند فتنه چیزی نبوده است و از آن قبح‌زدایی کنند، در حالی که رهبر ایران فتنه را خط قرمز ما می‌داند.احمد خانمی کسانی را که "فتنه گر" خوانده متهم کرده که "می‌خواهند مجوز داده شود و در مجالس خود، خلاف امنیت ملی نظام عمل کنند".

احمد خاتمی، وقایع سال ۸۸ را "سرمایه‌سوزی" برای انقلاب توصیف کرده چرا که به گفته او "۸۵ درصد مردم پای صندوق رأی رفتند و آن‌ها این سرمایه را سوزاندند."

حق نشر عکس Getty

این سخنان در حالی گفته شده است که به تازگی محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت گفته است که دولت در مورد حصر رهبران مخالفان بی‌تفاوت نیست، اما اخبار اقدامات خود را منتشر نمی‌کند.

آقای نوبخت که این سخنان را در واکنش به نامهٔ علی مطهری، نمایندهٔ اصولگرای مجلس مطرح می‌کرد، گفت که "بر خود فرض می‌دانیم که تعهدات انتخاباتی رئیس جمهور را عملی کنیم."

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در دوران تبلیغات انتخابات سال گذشته وعده داده بود که برای پایان دادن به حصر خانگی مخالفان و آزادی زندانیان سیاسی تلاش کند. یک روز پیش از سخنان نوبخت، علی مطهری در نامه‌ای به آقای روحانی با انتقاد از ادامه حصر رهبران اعتراض‌های انتخاباتی سال ۱۳۸۸ از "انفعال" آقای روحانی در اجرای قانون اساسی انتقاد کرده و هشدار داده بود که اگر آقای روحانی در این مورد مسامحه کند، موضوع را در مجلس و در قالب سئوال از رئیس جمهور مطرح خواهد کرد.

انتخابات سال ۸۸ که در خردادماه این سال برگزار شد به یکی از چالش‌برانگیز‌ترین دوره‌های انقلاب اسلامی تبدیل شد و در جریان اعتراض‌ها به نتایج این انتخاب ده‌ها نفر کشته و شمار زیادی از معترضان، فعالین سیاسی و مدنی و روزنامه‌نگاران بازداشت و با احکام سنگین روبرو شدند.