رهبر ایران از روند تحول در علوم انسانی انتقاد کرد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آیت‌الله خامنه‌ای گفته به تعویق افتادن روند اسلامی کردن علوم انسانی خسارت بزرگی متوجه انقلاب اسلامی خواهد کرد

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در حکمی که برای آغاز دوره جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی صادر کرده، نوشته است که تحول در علوم انسانی هنوز "به سرانجام مطلوب نرسیده است".

آقای خامنه‌ای درباره "مهندسی فرهنگی و موضوع تحول و نوسازی در نظام آموزشی و علمی کشور" به طور عام هم همین انتقاد را مطرح کرده و خواسته این موضوع "جدی‌تر" گرفته شود.

رهبر ایران حدود پنج سال پیش گفت که آموزش بسیاری از رشته های علوم انسانی در دانشگاه‌ها باعث بی‌اعتقادی دانشجویان به تعالیم الهی و اسلامی می‌شود.

در پی سخنان او مقام‌های وزارت علوم در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد به "بازنگری" گسترده مواد درسی علوم انسانی در دانشگاه ها پرداختند که این اقدام خود انتقادهای گسترده‌ای برانگیخت.

آقای خامنه‌ای اکنون می‌گوید به تعویق افتادن این مسئله "خسارت بزرگی متوجه انقلاب اسلامی خواهد کرد" و خواهان بازنگری و برنامه‌ریزی جدید درباره این موضوع شده است.

موضوع اسلامی کردن علوم انسانی در دانشگاه‌ها از زمان مطرح شدن آن توسط آیت‌الله خامنه‌ای محل بحث و اختلاف بوده است.

هفته گذشته حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید در دانشگاه تهران گفت: "اسلامی کردن علوم انسانی به این مفهوم نیست که دانش بشری را در بخش علوم انسانی کنار بگذاریم. ممکن است ما به بخشی از علوم انسانی نقد داشته باشیم که با آموزه های اسلامی ما منطبق نیست، اما باید علم را نقد کنیم، نه حذف. اشکال ما این است که می خواهیم بخشی از علم را حذف کنیم."

مطالب مرتبط