مجمع مدرسین حوزه: روحانی به وعده رفع حصر عمل کند

حق نشر عکس Getty
Image caption رهبران مخالفان در پی تظاهرات ٢٥ بهمن در خانه‌های خود حبس شدند

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم، از تشکل‌های روحانیان اصلاح‌طلب، در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، از او خواسته‌ که به وعده‌اش برای آزادی میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد عمل کند.

مجمع مدرسین گفته با توجه به اینکه حبس خانگی رهبران مخالفان با نظر شورای عالی امنیت ملی انجام شده و حسن روحانی رئیس‌ این شورا است، از آقای روحانی انتظار می‌رود برای آزادی آنها اقدام کند.

در این نامه آمده است که آقای روحانی علاوه بر ویژگی‌های شخصی خود، به دلیل وعده‌هایی که داده رای آورده و باید به آنها عمل کند.

مجمع مدرسین با اشاره به وضعیت زندانیان سیاسی و از جمله حبس خانگی آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد، به آقای روحانی گفته: "از شما به عنوان مجری قانون اساسی توقع چاره جویی می‌رود. هر چند بر اساس اصول مذکور هرگونه حبس، حصر، مجازات و محدودیت موکول به قانون و حکم دادگاه است."

نامه مجمع مدرسین تاریخ ٢٠ مهر را دارد اما دیروز، جمعه ٢٥ مهر منتشر شده است.

دیروز احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، گفت آقایان موسوی و کروبی باید اعدام می‌شدند. او گفت کسانی که خواهان آزادی آنان هستند "درک سیاسی ندارند."

علی مطهری، نماینده مجلس، با انتقاد از اظهارات آقای جنتی گفته است عادلانه این است که یا هر دو طرف مناقشه انتخابات ٨٨ محاکمه شوند و در غیر این صورت نمی‌‎توان کسی را بدون حکم دادگاه تحت حبس خانگی قرار داد.

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی نزدیک به چهار سال است که در حبس خانگی به سر می‌برند.

مطالب مرتبط