مهدوی کنی درگذشت

حق نشر عکس d

محمدرضا مهدوی کنی، رئیس مجلس خبرگان رهبری جمهوری اسلامی، درگذشته است.

روز سه شنبه، ٢٩ مهر (٢١ اکتبر)، وبسایت دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری اعلام کرد که رئیس این مجلس که از پنج ماه پیش در حالت کما در بیمارستان بستری بود در ساعات بامداد امروز درگذشته است.

وی در روز ١٤ خردادماه سال جاری پس از شرکت در مراسم سالگرد درگذشت آیت‌الله روح‌الله خمینی، رهبر سابق جمهوری اسلامی، دچار حمله قلبی شد و به بیمارستان انتقال یافت.

رئیس مجلس خبرگان از آن زمان در حالت کما در بیمارستان بستری بود.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران با ابراز تاثر از درگذشت مهدوی کنی، به همین مناسبت دو روز عزای سراسری در ایران اعلام کرد. دیگر مقامات جمهوری اسلامی نیز به در اطلاعیه‌‌هایی، از مرگ رئیس مجلس خبرگان ابراز تاسف کرده‌اند.

محمدرضا مهدوی کنی در سال ١٣١٠ در روستای کن در تهران به دنیا آمد و پس از انقلاب سال ١٣٥٧ و استقرار جمهوری اسلامی در ایران، از مقامات ارشد و اشخاص متنفذ در حکومت بود. او در سمت‌های مختلف مانند عضویت در شورای انقلاب، وزارت و کفیل نخست وزیری فعالیت کرد.

از جمله سمت هایی که آقای کنی برعهده داشت، دبیرکلی جامعه روحانیت مبارز بود که از تشکل‌های اصولگرا در جمهوری اسلامی محسوب می‌شود.

در سال ١٣٨٩ اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس وقت مجلس خبرگان، در اوج اختلاف با محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری وقت که از حمایت رهبر جمهوری اسلامی هم برخوردار بود، از سمت ریاست مجلس خبرگان رهبری کنار رفت و مهدوی کنی به جای او به این سمت رسید.

از محمدرضا مهدوی کنی به عنوان یکی از روحانیون سنتگرا در جمهوری اسلامی نام برده می‌شد.

حق نشر عکس ISNA
Image caption مهدوی کنی پنج ماه پیش به کما رفت و در کما درگذشت

مطالب مرتبط