آیت الله خامنه ای: ایران امنیت عراق را امنیت خود می‌داند

حق نشر عکس president.ir
Image caption دیدار از ایران اولین سفر رسمی خارجی نخست وزیر جدید عراق است

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق که به تهران سفر کرده با آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران دیدار کرده است. آیت الله خامنه ای در دیدار با نخست وزیر عراق به او گفته ایران امنیت عراق را امنیت خود می داند.

رهبر ایران در این دیدار خطاب به آقای عبادی گفته "ما در کنار شما هستیم و از دولت شما همانند دولت قبل با جدیت دفاع خواهیم کرد... شرایط پیچیده‌ منطقه به گونه‌ای است که امنیت کشورهای منطقه تفکیک پذیر نیست، ضمن آنکه جمهوری اسلامی ایران، امنیت عراق را به عنوان کشور برادر و همسایه و دارای ارتباطات گسترده، امنیت خود می‌داند."

آقای خامنه ای در این دیدار همچنین از نخست وزیر پیشین عراق یاد کرده و گفته "ما خدمات بزرگ آقای نوری مالکی را برای عراق و منطقه فراموش نخواهیم کرد."

در جریان تغییر و تحولات در دولت عراق، آقای مالکی ابتدا حاضر به کناره گیری از قدرت نبود اما در هنگامه تشدید اختلافات، ایران از نخست وزیری آقای عبادی حمایت کرد.

دیدار آقای عبادی از تهران در شرایطی صورت می گیرد که مناطق وسیعی از این کشور صحنه کشمکش با شبه نظامیان دولت اسلامی (داعش سابق) است.

حق نشر عکس president.ir
Image caption دیدار رئیس جمهور ایران و نخست وزیر عراق در کاخ سعدآباد تهران

رهبر ایران گفته "وضعیت فعلی منطقه و از جمله عراق، نتیجه سیاست های غیر مسئولانه قدرت های فرامرزی و برخی کشورهای منطقه در سوریه است و ما معتقدیم ملت و دولت عراق و به خصوص جوانان این کشور توانایی فائق آمدن بر تروریست‌ها و برقراری امنیت را دارند و نیازی به حضور بیگانگان نیست."

او از "سیاست سال های اخیر عراق" مبنی بر اجازه ندادن برای استفاده از خاک این کشور بر ضد سوریه" تمجید کرد.

دیدار از ایران، اولین سفر رسمی خارجی نخست وزیر جدید عراق است.

آقای عبادی در تهران با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران هم دیدار کرده است. آقای روحانی به نخست وزیر عراق گفته "ایران همانطور كه از روز نخست در كنار ملت و ارتش عراق از مبارزه با گروه های تروریستی حمایت کرده، تا روز آخر نیز در این مسیر باقی خواهد ماند و از ارائه هیچ كمكی به دولت عراق دریغ نخواهد كرد."

وب سایت رسمی رئیس جمهوری ایران می گوید آقای عبادی گفته پیش از سفر به ایران در نجف به دیدار با آیت الله علی سیستانی روحانی بلندپایه شیعه مقیم عراق رفته است.

بر اساس گزارش‌ها آقای عبادی گفته "پیشرفت عراق و همسایگان تنها از طریق همكاری میسر می شود زیرا ملت های ما با چالش های خطرناكی روبرو هستند."

او ابراز امیدواری كرده که "افق های تازه ای در عرصه های مختلف میان دو كشور گشوده شود."

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ایران روز سه شنبه در کاخ سعدآباد تهران به طور رسمی از نخست وزیر عراق استقبال کرده بود.