۴۰۰ میلیون دلار از دارایی‌هایی مسدود شده ایران آزاد شد

حق نشر عکس Getty
Image caption توافق ژنو پاییز سال گذشته با حضور وزرای هفت کشور و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به دست آمد

بانک مرکزی ایران اعلام کرده که بر اساس توافق ایران و گروه ۱+۵ مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار از دارایی‌هایی مسدود شده ایران آزاد شده است.

آزاد سازی این مبلغ از محل بدهی های کشور هند به ایران و از طریق بانک مرکزی امارات عربی متحده انجام شده است.

این مبلغ به عنوان قسط سوم بخشی از ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار دارایی هایی ایران است که در جریان تمدید توافق ژنو تا سوم آذر (۲۴ نوامبر) قرار است آزاد شود. با احتساب واریز قسط سوم، تاکنون یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار از کل مبلغ مورد توافق بابت تمدید توافق ژنو به حساب بانک مرکزی ایران واریز شده است.

پیش از این در جریان اجرای شش ماهه توافق ژنو ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از دارایی های مسدود شده ایران آزاده شده بود. با احتساب مجموع اقساط پرداخت شده از اجرای توافق ژنو و تمدید آن تاکنون ۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان از پول های بلوکه شده ایران آزاد شده است.

ایران و گروه ۱+۵ که اکنون سرگرم مذاکرات جامع اتمی برای حل و فصل نهایی پرونده اتمی هستند، تاریخ سوم آذر (۲۴ نوامبر) را به عنوان آخرین فرصت برای به سرانجام رساندن مذاکرات اعلام کرده اند، هرچند که در هفته های اخیر احتمال تمدید این مهلت هم مطرح شده است.

هفته گذشته دور هشتم مذاکرات جامع اتمی برگزار شد و وزرای خارجه ایران و آمریکا با هم مذاکره کردند.

در ادامه تلاش ها برای کاهش اختلافات و یافتن راه حل نهایی، اجلاس دو روزه ایران و گروه ۱+۵ قرار است از روز چهارشنبه در وین در سطح کارشناسان و مدیران کل وزارت امور خارجه شش کشور برگزار شود. حمید بعیدی نژاد، مدیرکل سیاسی وزارت خارجه ایران سرپرستی مذاکرات از سوی کشورش را بر عهده دارد.