'شناسایی و مجازات' چند نفر به اتهام جاسوسی در بوشهر

نیروگاه اتمی بوشهر حق نشر عکس AP
Image caption نیروگاه اتمی بوشهر سال گذشته میلادی راه اندازی شد

دستگاه های امنیتی ایران می گویند که چندین 'جاسوس' را در استان بوشهر که محل استقرار یک راکتور اتمی این کشور است دستگیر کرده اند.

محمود علوی وزیر اطلاعات ایران روز سه شنبه گفت که "در استان بوشهر ... تحرکات سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه رصد، و عناصری که می‌خواستند برای بیگانگان کار تجسسی را انجام دهند شناسایی و به دست عدالت سپرده شده اند."

وزیر اطلاعات ایران گفت:‌ "این استان به عنوان قطب اقتصادی، صنعتی، نظامی، تجاری و هسته‌ای کشور است که جایگاه خاصی به آن در عرصه ملی داده است."

او نگفت که چند نفر و دقیقا چه زمانی دستگیر شده اند. هویت متهمان هم مشخص نشده است.

نیروگاه اتمی بوشهر با ظرفیت تولید هزار مگاوات برق توسط روسیه ساخته شده و در سال ۲۰۱۳ پس از سال ها تاخیر فعال شد.

ایران در گذشته هم کسانی را به اتهام جاسوسی در ارتباط با برنامه اتمی این کشور که می گوید برای مقاصد صلح آمیز است دستگیر کرده است.

ایران شاهد خرابکاری هایی از جمله به وسیله بدافزارهای کامپیوتری در تاسیسات اتمی اش بوده است. همچنین شماری از افراد یا کارشناسان مرتبط با این برنامه در ایران به قتل رسیده اند.

نزدیک به دو ماه قبل بخش حفاظت و امنیت هسته‌ای سازمان انرژی اتمی ایران گفت که تلاش های خارجی برای خرابکاری در تاسیسات هسته ای ایران و جاسوسی از این تاسیسات خنثی شده است.

این سازمان گفت که این تلاش ها، از طریق اقدامات سرویس های اطلاعاتی بیگانه برای استخدام متخصصان هسته ای ایران و خرابکاری در تاسیسات اتمی از طریق ارسال تجهیزات معیوب صورت گرفت.

همزمان موشه یعلون وزیر دفاع اسرائیل در جریان دیداری با چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا در پنتاگون در حومه واشنگتن در مورد گفتگوی قدرت ها با ایران در مورد برنامه اتمی اش ابراز نگرانی کرد.

او گفت: "مساله ایران واقعا ما را نگران می کند. موضوع رسیدن به توافق با ایران و اینکه چه نوع توافقی خواهد بود ما را نگران می کند. من اینجا در این مورد صحبت می کنم و پشت درهای بسته هم نگرانی مان را مطرح کرده ایم."

گروه پنج به علاوه یک (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) سال هاست به طور ناپیوسته مشغول مذاکره با ایران بوده اند اما مذاکرات آنها در یک سال گذشته شدت گرفته و دو طرف پس از رسیدن به یک توافق مقدماتی در پاییز گذشته اکنون سعی دارند تا ۲۴ نوامبر - حدود یک ماه دیگر - به یک توافق جامع برسند.

هدف آنها رفع نگرانی غرب از ماهیت برنامه اتمی ایران و در مقابل کاستن از ابعاد گسترده تحریم های اقتصادی علیه ایران است.