سخنگوی وزارت خارجه ایران: در گام‌های آخر مذاکرات اتمی هستیم

حق نشر عکس Tasnim

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته "در گام‌های آخر مذاکرات هستیم که بسیار مهم و حساس و سخت است" و از طرف های ایران در مذاکرات اتمی خواسته از بیان "موضوعات مذاکره در سطح رسانه‌ پرهیز کنند."

طی روزهای اخیر برخی از رسانه ها جزئیاتی را منتشر کردند که آن را راه حل های اتمی مورد بحث قرار گرفته توصیف کردند اما سخنگوی وزارت خارجه ایران به کلی محتوی این گزارش ها را رد کرده است.

خانم افخم امروز چهارشنبه ۳۰ مهرماه در جلسه هفتگی با خبرنگاران در تهران گفته تماس‌ها بین ایران و گروه ۱+۵ و هماهنگی‌ها برای دیدارهای آتی در جریان است.

مذاکرات کارشناسان اتمی ایران و گروه ۱+۵ به مدت دو روز از امروز در وین آغاز شده و به گفته خانم افخم قرار است طی آن "جزئیات طرح‌های ارائه شده مورد بررسی قرار گیرند."

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به سئوالی درباره اظهار نظر باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا که گفته بود "لغو تحریم‌ها بدون نظر کنگره صورت نمی‌گیرد" گفته "این مسائل از موضوعات داخلی آمریکاست و آنها باید این موضوعات را در خود حل کنند، برای ما آنچه در توافق جامع نهایی می‌شود مهم است."

او بار دیگر تاکید کرده که "بر مبنای توافق ژنو تحریم‌ها باید لغو شوند نه تعلیق."

ایران و گروه ۱+۵ توافق کرده اند که مهلت مذاکرات را تا تاریخ سوم آذر (۲۴ نوامبر) برای دستیابی به یک توافق جامع با هدف حل و فصل نهایی پرونده ایران تمدید کنند.

خانم افخم امروز درباره احتمال تمدید این مهلت گفته که چنین اقدامی "فعلا در دستور کار نیست" و طرف های مذاکره بر تاریخ تعیین شده متمرکز هستند.

مشورت با کنگره

همزمان جان کری وزیر خارجه آمریکا در واکنش به ابراز نگرانی ها در مورد ماهیت توافق احتمالی با ایران گفته است که دولت اوباما به هیچ وجه قصد ندارد در معامله با ایران، کنگره را دور بزند.

جان کری گفت که او و باراک اوباما بر این باورند که "کنگره نقش بسیار مهمی برای ایفا کردن در این ماجرا دارد و چنین هم خواهد کرد."

البته دولت آمریکا پافشاری می کند که تصمیم گیری در مورد تعلیق بخشی از تحریم ها که از سوی وزارت دارای اعمال شده به عهده رئیس جمهور است نه کنگره.

آقای کری چهارشنبه گفت: "در وهله اول ما تعلیق تحریم ها را بررسی خواهیم کرد، کاری که رئیس جمهور می تواند بکند، به این دلیل روشن که این راهی ضروری برای پیش رفتن در ارتباط با روند مذاکرات است" اما اضافه کرد که "این به هیچ وجه کنگره را از این فرایند کنار نمی گذارد."

آقای کری گفت که منظما با اعضای کنگره در تماس است.

او همچنین در مورد روند مذاکرات پنج به علاوه یک با ایران از ارائه جزییات خووداری کرد و گفت که نمی خواهد در ملا عام مذاکره کند اما اضافه کرد که هر دو طرف به شکلی "جدی و محترمانه" مذاکره کرده اند.

او گفت: "من اظهار امیدواری می کنم - اما نه خوشبینی - امیدواری به اینکه بتوانیم بر شکاف های موجود پل بزنیم."