تجمع در تهران و اصفهان در اعتراض به اسیدپاشی‌

حق نشر عکس non
Image caption عکسی که یکی از کاربران از تجمع امروز اصفهان برای بی‌بی‌سی فارسی فرستاده است

امروز (چهارشنبه ٣٠ مهر) شماری از فعالان حقوق زنان و فعالان سیاسی برای نشان دادن اعتراض خود به اسیدپاشی‌های اخیر اصفهان، در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی در تهران تجمع کردند.

نسرین ستوده و نرگس محمدی از جمله حاضران بودند و دو نفر از قربانیان اسیدپاشی‌ نیز در میان آنان حضور داشتند.

همزمان شماری از فعالان و شهروندان اصفهانی نیز در مقابل دادگستری اصفهان تجمع کردند.

تجمع‌کنندگان خواهان توجه بیشتر نهادها و مقام‌های مسئول و رسیدگی سریع آنها به این مساله شدند. تامین امنیت برای زنان یکی از شعارهای محوری تجمع‌کنندگان بود.

در روزهای اخیر گزارش‌هایی در مورد اسیدپاشی به زنان در اصفهان در سطح وسیع منتشر شده است. سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده پلیس ایران امروز وقوع "هفت یا هشت مورد" اسیدپاشی در این شهر در ماه های اخیر را تأیید کرد.

او گفته که "تعدادی فرد مظنون" شناسایی شده و سرنخهایی به دست آمده است، اما هنوز انگیزه اسیدپاشی ها معلوم نیست.

قائم مقام وزیر کشور ایران پیشتر گفته بود که این حملات زنجیره‌ای نبوده و چند نفر به اتهام انجام آنها دستگیر شده‌اند.

حق نشر عکس non
Image caption عکسی که یکی از کاربران برای بی‌بی‌سی فارسی فرستاده است

این اسیدپاشی‌ها در بسیاری از رسانه‌ها با تلاش برای ارعاب و محدود کردن شکل پوشش زنان مرتبط دانسته شده است. به گزارش فارس در تجمع امروز مقابل مجلس بر یکی از پلاکاردها نوشته شده بود: "مرگ بر داعشی‌های ایران".

این در حالی است که مقامات قضایی ایران ارتباط دادن اسیدپاشی ها با امر به معروف و نهی از منکر را کار "جریانات ضد انقلاب" دانسته اند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

رسول یاحی، معاون سیاسی امنیتی استانداری اصفهان، امروز در میان معترضان حاضر شد و گفت: "جدای از این‌که این مساله توسط چه شخص یا اشخاصی و با کدام عقیده انجام شده باشد، به شدت پیگیر آن هستیم."

آقای یاحی در عین حال تاکید کرده است که فضای اصفهان ناامن نیست و "مردم باید بدانند که این چهار مورد اسیدپاشی تنها کار یک نفر بوده است، بنابراین مردم باید تحمل داشته باشند تا این فرد جنایتکار دستگیر شود."

آیا شما مشاهده‌ای از تجمع‌های امروز دارید؟ واکنش شما به اسیدپاشی‌ها چیست؟

مطالب مرتبط