نگرانی مک کین در مورد امنیت ساکنان اردوگاه لیبرتی

حق نشر عکس AFP
Image caption اردوگاه لیبرتی بعد از اردوگاه اشرف محل سکونت اعضای مجاهدین بوده است

جان مک کین سناتور جمهوری خواه آمریکایی در نامه ای به وزیر خارجه آمریکا گفته که با توجه به اوضاع امنیتی عراق نگران سرنوشت ساکنان اردوگاه لیبرتی است که اعضای گروه مجاهدین در آن سکونت دارند.

جان مک کین در نامه اش به جان کری به تاریخ ۲۲ اکتبر با اشاره به وضعیت عراق به خاطر حملات گروه دولت اسلامی (داعش) نوشت:‌ "... بسیاری می ترسند که اگر اوضاع امنیتی عراق به خصوص در بغداد همچنان بدتر شود ساکنان اردوگاه لیبرتی در معرض خطر شدید قرار گیرند."

او گفت که این وضعیت باعث شده فرآیند جابجایی ساکنان این اردوگاه متوقف شود و از آقای کری خواست "به سرعت مکانی ایمن، ثابت و امن برای ساکنان لیبرتی در خارج از عراق پیدا کند."

او نوشت که هم اکنون ۲۷۰۰ نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق در این اردوگاه سکونت دارند.

سناتور مک کین نوشت:‌ "بعضی حوادث اخیر تعهد دولت عراق نسبت به مراعات موافقتنامه ها برای تامین امنیت و رفاه ساکنان این اردوگاه را زیر سوال می برد."

او به شکایت ماه اوت شورای ملی مقاومت ایران (شاخه سیاسی مجاهدین) استناد کرده که گفته بود دولت عراق تحویل غذا، آب و سوخت به اردوگاه را مسدود کرد و تلاش ساکنان برای دسترسی به مراقبت های پزشکی را دشوار کرده است.

او همچنین از انتصاب محمد غبان از تیپ بدر به عنوان وزیر دفاع عراق ابراز نگرانی کرد.

او نوشت:‌ "این وضع به خصوص در پرتو انتصاب محمد غبان به عنوان وزیر کشور که با گروه های شبه نظامی شیعه ارتباط دارد و علنا با ساکنان اردوگاه لیبرتی خصومت می ورزد و به ایران وفادار است مایه تشویش است."

او در این نامه از جمله از جان کری خواسته است در مورد گزارش محدود شدن دسترسی اعضای اردوگاه به آذوقه و آب و کمک پزشکی تحقیق کند و در مورد وضعیت جابجایی آنها و تکمیل این فرآیند توضیح دهد.

براساس توافق بین سازمان ملل و دولت عراق در دسامبر سال ۲۰۱۱، بیش از سه هزار تن از ساکنان اردوگاه اشرف به اردوگاه لیبرتی منتقل شدند و در حال حاضر، کمیساریای آوارگان سازمان ملل به وضعیت پناهندگی آنان رسیدگی می‌کند.

دولت عراق که پس از سقوط صدام حسین روابط نزدیکی با ایران داشته است، در این سال‌های گذشته تلاش زیادی کرده بود تا اردوگاه اشرف را تخلیه کند.

اردوگاه‌های اشرف و لیبرتی در سال‌های اخیر بارها هدف حمله قرار گرفته‌اند. سازمان مجاهدین خلق، اغلب ایران را به دست‌داشتن در این حملات متهم کرده است. در این حملات ده ها نفر کشته شده اند.

از جمله اردوگاه لیبرتی کمتر از یک سال قبل هدف حملات خمپاره ای که به یک گروه شبه نظامی عراقی به نام "جیش مختار" نسبت داده شد قرار گرفت که به گفته مجاهدین باعث مرگ سه نفر و زخمی شدن ده ها نفر شد.

این سازمان تا چندی پیش در فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا و اتحادیه اروپا قرار داشت.

مطالب مرتبط