مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ پنجشنبه اول آبان

هرچند اغلب روزنامه‌ها، اظهارات دیروز حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران را در مورد ماجرای اسیدپاشی‎های اخیر در صفحه اول خود منعکس کرده‌اند اما تمامی روزنامه های اصولگرایان بی‌تفاوت از کنار این موضوع گذشته‌اند.

آقای روحانی از شما بعید بود!

حق نشر عکس na

حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان در سرمقاله امروز خود نوشته است؛ دیروز آقای دکتر روحانی در اجتماع مردم زنجان به تشریح نظرات خویش در باره فریضه امر به معروف و نهی از منکر پرداخت که با عرض پوزش باید گفت؛ اظهارات ایشان اولا در بیان موضوع دوپهلو و ثانیا با توجه به مختصات زمانی یعنی ماجرای اسیدپاشی که نویسنده به ضد انقلاب داخلی نسبت می‌دهد و آن را توهم‌پراکنی دشمنان بیرونی می‌خواند، در برخی موارد با واقعیات انطباق نداشت.

آقای شریعتمداری نوشته که اگرچه این موضوع ضروری است اما پرداختن آن را به فرصت دیگری موکول کرده است.

در همین حال برخی از روزنامه‌های اصولگرا هم از جمله وطن امروز روزنامه این جناح تندرو فقط به اظهارات فرمانده پلیس ایران اکتفا کرده‌اند.

اسماعیل احمدی مقدم، ارتباط بین موضوع حجاب و اسیدپاشی‌های اخیر را رد کرده و گفته بنابر گفته قربانیان این حوادث در ظاهر ضارب یک نفر بوده است.

کدام جرم؟

حق نشر عکس na

نعمت احمدی حقوقدان در سرمقاله امروز روزنامه شرق برای ورود به ماجرای اسیدپاشی اخیر با ذکر خاطراتش از پاییز سال ۱۳۸۱ آغاز کرده. نوشته که آن پاییز در کرمان را باید یکی از فصول پردلهره در شهر زادگاه من دانست. چندین قتل در گوشه و کنار شهر اتفاق افتاده بود. فضای ملتهب شهر دنبال قاتل یا قاتلان و انگیزه آنان بود و هیچ ارتباطی بین مقتولان وجود نداشت.

به نوشته آقای احمدی که وکیل اولیای دم یکی از آن مقتولان است، فضای رعب و وحشت آن روزهای کرمان، مشابه حال و هوای پاییزی این روزهای اصفهان است.

او می‌نویسد که حاصل آن عمل کورکورانه شش جوان متاسفانه تحت تاثیر نوار سخنرانی یکی از بزرگان قرار گرفته بود که مدعی بود جامعه نیاز به امر به معروف دارد و این فریضه الهی مغفول مانده است.

آقای احمدی در پایان مقاله روزنامه شرق این سوال را هم مطرح کرده که چه اتفاقی افتاده که در نخستین سال دولت حسن روحانی، موضوع حجاب و عفاف به صدر اخبار کشیده شده است؟ فی‌الواقع آیا وضع حجاب زنان در سال ۹۳ متفاوت با وضع حجاب در سال‌های قبل است؟

خلاصه آن که نویسنده ابراز امیدواری کرده که ماجرای اصفهان وضعی مانند پرونده کرمان پیدا نکند که او پرونده قتل‌های محفلی کرمان را قصه پرغصه‌ای توصیف کرده که تا هم اکنون ادامه دارد.

چراغ‌های ساختمان هجمه، روشن شد!

حق نشر عکس na

روزنامه آرمان در گزارشی نوشته است ساختمان تخریب دولت تنها یک طبقه با یک اتاق نیست بلکه چندین اتاق است به نحوی که هر طبقه و هر اتاق اختصاص به فعالیت یک بخش دارد. حالا دو طبقه این ساختمان نورانی شاهد رفت و آمدهای بسیار است. یک طبقه به روند کندسازی مذاکرات هسته‌ای اختصاص دارد و چند روز قبل از آغاز مذاکرات چراغ‌هایش روشن شد و یک طبقه هم به انتصاب‌ها و عزل و نصب‌های دولت اختصاص دارد که با معرفی گزینه پیشنهادی وزیر علوم چراغ آن طبقه هم روشن شده است.

به نوشته گزارش آرمان اما این بار برای برنامه‌ریزی جهت هجمه به دولت بهانه هم دارند که همان اظهارات رئیس جمهور در روز آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها در باره بورسیه‌ها بود و پس از آن هم سخنان دیروز دکتر روحانی در استان زنجان که گفت؛ مبادا منکر را تنها به یک مساله خلاصه کنیم و دروغ و تهمت، رشوه‌خواری و بورسیه تقلبی را منکر نپنداریم.

به اعتقاد روزنامه آرمان، بیان چنین جمله‌ای از سوی رئیس جمهور در روزی که وزیر پیشنهادی علوم را هم به مجلس معرفی کرد دارای یک پیام است؛ دولت تحت هیچ شرایطی از پیگیری بورسیه‌های غیرقانونی کوتاه نخواهد آمد.

نیلی گزینه‌ای با وجهه علمی و مدیریتی

حق نشر عکس na

احمد شیرزاد در روزنامه اعتماد نوشته که از جمله سوابق محمود نیلی احمدآبادی گزینه پیشنهادی رئیس جمهوری برای وزارت علوم، سوابق مدیریتی او در دانشکده فنی دانشگاه تهران است.

به نوشته این مقاله تاییدی که نسبت به او وجود دارد نه از نقطه‌نظر سیاسی بلکه با توجه به وجهه علمی و سابقه مدیریتی اوست. دکتر نیلی هیچ زمانی مدیر سیاسی نبوده و به هیچ وجه تلاش نکرده که چنین سابقه‌ای هم از خود به جا بگذارد.

آقای شیرزاد به رغم همه نقاط قوتی که در مورد آقای نیلی قائل است اما شخصا نسبت به برخورد مجلس با او خود را بدبین می‌داند. به نوشته او مجلس به غیر از یک ماه اولی که به وزرای پیشنهادی کابینه رای مثبت داد، عملا حاضر نیست بپذیرد که رئیس جمهوری شخصی با تفکر خاص خودش است و مردم به این طرز تفکر رای مثبت داده‌‎اند.

این استاد دانشگاه در پایان نوشته که متاسفانه مجلس این روال را در پیش نگرفته که به وزیر پیشنهادی روحانی رای دهد و عملا خودش گزینه‌های پیشنهادی دارد. در حالی که آقای روحانی همچنین موضوعی را نمی‌پذیرد.

جامعه‌ستیزی بیکاران دلمرده

حق نشر عکس na

محمدصادق جنان‌صفت، سردبیر روزنامه تعادل در ستون سرمقاله نوشته که نرخ بیکاری رسمی اعلام شده توسط مرکز آمار ایران نه و نیم درصد و شمار بیکاران حدود دو میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در نیمه اول سال جاری خورشیدی گزارش شده است. این نسبت‌ها و اعداد در حالی از سوی دولت اعلام می‌شود که برخی برآوردهای غیررسمی حاکی از نرخ بیکاری تا ۳۰ درصد و بیکاران تا مرز پنج میلیون نفر است.

به نوشته این مقاله اکثریت بیکاران ایرانی، جوانان تحصیل‌کرده‌ای هستند که در شرایط سخت و حتی با پرداخت شهریه توانسته‌اند مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد گرفته و در صف بیکاران قرار گیرند.

خلاصه آن که سردبیر روزنامه اعتدال در پایان سرمقاله امروز خود نوشته که رئیس جمهوری ایران به درستی تاکید می‌کند که بدتر از فقر و بیکاری پدیده‌ای نداریم.

سردبیر این روزنامه در پایان نوشته که آقای روحانی نیک می‌داند اگر اقتصاد از رکود عبور نکند و فقر و بیکاری به حداقل نرسد، چه شرایط دهشتناکی بر جامعه ایرانی حاکم خواهد شد.

مطالب مرتبط