وزیر بهداشت ایران از احتمال ورود ابولا به این کشور خبر داد

حق نشر عکس ISNA
Image caption وزیر بهداشت ایران می‌گوید یک آزمایشگاه برای مقابله احتمالی با ابولا تجهیز شده است

وزیر بهداشت ایران گفته است که تاکنون موردی از ابتلا به ابولا در آن کشور مشاهده نشده، ولی هشدار داده است که احتمال ورود ابولا به ایران وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، حسن قاضی‌زاده هاشمی گفت که از شش ماه پیش اقدامات لازم در ایران برای مقابله با ابولا آغاز شده است و یک آزمایشگاه ویژه نیز برای مقابله احتمالی با شیوع بیماری ابولا تجهیز شده است.

ابولا یک بیماری ویروسی خطرناک است که در ماه‌های گذشته باعث مرگ هزاران نفر در کشورهای غرب آفریقا شده. مواردی از ابتلا به این بیماری در آمریکا و اروپا هم گزارش شده است.

سازمان بهداشت جهانی به تازگی اعلام کرد که از خون افرادی که بعد از ابتلا به ابولا بهبود یافته‌اند، یک نوع سرم تهیه شده است، هرچند تاکنون درمانی قطعی برای آن وجود ندارد. تحقیقات برای ارائه واکسن موثر برای پیشگیری از ابتلای افراد به ابولا نیز همچنان ادامه دارد.

ویروس ابولا از طریق تماس مستقیم با مایعات آلوده بدن، از جمله خون و بزاق منتقل می‌شود و برای مقابله با شیوع آن، باید از ارتباط مبتلایان به این بیماری با افراد سالم جلوگیری کرد.

با این حال، وزیر بهداشت ایران گفته است که با وجود در پیش گرفتن تمهیدات لازم، اتاق ایزوله برای بیماران احتمالی مبتلا به ابولا وجود ندارد و تنها تعداد محدودی بخش مراقبت‌های ویژه آی‌سی‌یو برای چنین هدفی در نظر گرفته شده است.

حق نشر عکس ap
Image caption افرادی که با مبتلایان به ابولا در ارتباط هستند، باید از لباس‌ها و تجهیزات ویژه‌ای استفاده کنند

مطالب مرتبط