مادر ریحانه جباری: دخترم را برای اعدام به قرنطینه برده‌اند

حق نشر عکس campain reyhaneh jabari
Image caption حکم اعدام ریحانه جباری تایید شده است

شعله پاکروان، مادر ریحانه جباری، زندانی محکوم به اعدام در ایران، می‌گوید که در پی تماس مقامات زندان، برای آخرین دیدار با دخترش رفته است و احتمالا حکم اعدام ریحانه جباری بامداد روز شنبه، سوم آبان اجرا خواهد شد.

خانم پاکروان شامگاه روز جمعه، دوم آبان، به بی‌بی‌سی فارسی گفت که پس از دیدار با ریحانه جباری، به او گفته شده است که دخترش شبانه به قرنطینه منتقل خواهد شد تا صبح روز بعد حکم اعدام اجرا شود.

او اضافه کرد که با وجود اصرار اعضای خانواده، مسئولان زندان درباره زمان و مکان اعدام احتمالی خانم جباری چیزی نگفته‌اند.

ریحانه جباری در سال ۱۳۸۶ به اتهام قتل مرتضی عبدالعلی سربندی بازداشت شد. او در زمان بازداشت ۱۹ سال داشت و گفت که برای دفاع از خود در برابر تعرض جنسی مرتکب قتل شده است.

حکم اعدام ریحانه جباری صادر و در دیوان عالی کشور تایید شده است.

پیش از این، روز هفتم مهر ماه گزارش شد که ریحانه جباری در آستانه اعدام قرار دارد، ولی این حکم اجرا نشد. شعله پاکروان گفت: "از هفتم مهر تاکنون هر روز مرده‌ایم و هر روز در این مدت، برای ما روز اجرای حکم بوده است."

او همچنین از مسئولانی که به رسانه‌ها گفته بودند پرونده ریحانه جباری "ختم به خیر" خواهد شد، انتقاد کرد.

مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری ایران در آخرین واکنش به روند تحولات مربوط به پرونده ریحانه جباری، روز اول آبان ماه، به خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا) گفته بود: "انتظار داریم این پرونده به نحوی ختم به خیر شود."

طبق قوانین ایران، رضایت خانواده مقتول تنها راه اجرا نشدن حکم اعدام ریحانه جباری است. مادر او هم با اشاره به اقداماتی که فعالان حقوق بشر برای کسب رضایت از خانواده مقتول کرده‌اند، گفت: "نمی‌خواهم کسی به دفاع از ریحانه، به فرزندان سربندی (مقتول) حرف بدی بزند، آنها هم تحت فشار هستند و روزهای سختی را می‌گذرانند."

مطالب مرتبط